سفیر سابق سوئیس در تهران، گفت: سوئیس موقعیت خوبی در روابط با ایران دارد و می تواند در این زمینه با سایرین رقابت کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لیویا لئو آگوستی از سال 2009 تا 2013 میلادی (1392-1388) مسئولیت سفارت سوئیس در تهران را برعهده داشت. وی اکنون مسئول روابط دوجانبه ایران- سوئیس در دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس (سکو) است

وی در گفت و گو با رادیو دولتی سوئیس، ضمن اشاره به اختلال به وجود آمده در روابط دو کشور طی سال های اخیر گفت: در این زمینه مسائلی وجود دارد که می تواند، بهبود یابد.

لیویا لئو آگوستی افزود: سوئیس همانند کیفیت تولیداتش از شهرت خوبی در ایران برخوردار است. همین امر نقطه آغاز خوبی برای از سرگیری روابط محسوب می شود. با این حال شرکت های سوئیسی باید عجله کنند چون مسلما رقیبان بیکار ننشسته اند.

وی اردیبهشت گذشته و پیش از نهایی شدن توافق هسته ای ایران در راس هیاتی اقتصادی و با هدف بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری به ایران سفر کرد.

سفیر سابق سوئیس در تهران با ابراز رضایت از آن سفر، اعلام کرده بود ارزش مبادلات دو کشور از 800 میلیون فرانک در سال 2007 (1386) به 400 میلیون فرانک (بدون احتساب طلا) در سال 2014 ( 1393) میلادی رسید.

شورای فدرال سوئیس روز یکشنبه با اعلام لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، عنوان کرد: سوئیس همیشه از روند مذاکره و اجرای توافق حمایت کرده است. شورای فدرال اطمینان دارد که اجرای توافق هسته ای و برداشتن تحریم های بین المللی، مراودات سیاسی و اقتصادی با ایران را افزایش می دهد.

26 دی با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin