سفیر روسیه در تهران گفت که در صورت پیشنهاد شرایط مطلوب تر از سوی ایران، کشورش تمایل دارد در بخش گازی و نفتی ایران سرمایه گذاری کند.به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران طی گفتگو با خبرگزاری اینترفکس گفت: تبادل هیات های سیاسی میان ایران و روسیه بطور منظم انجام می گیرد و هیات های دو کشور نه فقط در سطح وزارتخانه ها بلکه در سطوح بالای دولت ها و پارلمان ها و نیز مناطق دو کشور با یکدیگر ملاقات وگفت وگو می کنند.

وی افزود: در این میان دیدار ولادیمیر پوتین و حسن روحانی روسای جمهوری دو کشور در ماه سپتامبر گذشته در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیشکک از اهمیت خاصی برخوردار بود که در آن دو طرف راه های تحکیم روابط دوجانبه را بررسی و بر تقویت همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور تاکید کردند.

سفیر روسیه یادآوری کرد: چهارمین اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر در پاییز امسال در آستراخان روسیه برگزار می شود و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سفر اخیر به تهران دعوت نامه برای شرکت رییس جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس را به همتای ایرانی خود داد.

وی افزود: علاوه بر آن در بهار آینده اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی خزر برای تهیه مقدمات اجلاس سران در آستراخان برگزار می شود.

جاگاریان گفت: وزیران خارجه روسیه و ایران در این اجلاس فرصت مناسبی برای تبادل نظر در باره مسایل مهم منطقه ای و بین المللی خواهند داشت.

سفیر روسیه در پاسخ به سوالی درباره سیاست های دولت دکتر روحانی گفت: البته پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بر اوضاع داخلی این کشور و سیاست خارجی آن تاثیر گذاشته است.

وی افزود: به نظر من روحانی تلاش گسترده ای را برای یافتن راه حل های قابل قبول برای مسایل موجود دارد و تاکنون در این زمینه موفق بوده است.

جاگاریان گفت: شاهد همکاری های سازنده قوه مجریه ایران با شاخه های دیگر حکومت این کشور هستیم و در عرصه سیاست خارجی هم گفت وگوهای ایران با بسیاری از کشورهای غربی برای گسترش همکاری های دوجانبه فعال تر شده است. سیر اوضاع ایران و پیرامون این کشور را گذشت زمان نشان خواهد داد.

وی اضافه کرد: فقط می توانم بگویم اکثر اعضای کابینه دولت ایران را افراد شناخته شده ای تشکیل می دهند که در گذشته در مقام های پرمسئولیت کار کرده اند. همه آنها افراد متخصص، محترم و معتبری هستند.

وی ادامه داد: آنچه که به تماس های ما با سران ایران مربوط می شود بارها گفته ام و باز هم تاکید می کنم که دولت روسیه برای همکاری با هر دولتی در ایران صرف نظر از جهت گیری سیاسی آن آمادگی دارد.

سفیر روسیه گفت: روابط سیاسی همواره در روابط دوجانبه ایران و روسیه جایگاه مهمی داشته و با جرات می توانم بگویم پس از روی کار آمدن آقای روحانی هیچ تغییری در روابط دو کشور رخ نداده است.

وی افزود: شرکای ایرانی ما به حفظ روابط با روسیه در سطح عالی علاقه مند هستند و چنین روحیه ای از طرف مسکو استقبال می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin