سفیر روسیه در تهران از برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در بازه زمانی بین اواخر ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ در آبهای خلیج فارس خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “لوان جاگاریان” در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: در اواخر سال جاری میلادی یا آغاز سال آینده میلادی، این رزمایش مشترک دریایی در خلیج فارس برگزار خواهد شد. کشتی های جنگی روسیه، ایران و چین در این رزمایش حضور خواهند داشت. هدف اصلی این رزمایش تمرین اقدامات برای تضمین امنیت دریانوردی بین المللی و مقابله با راهزنی‌های دریایی است.

خبرگزاری اسپوتنیک همچنین به نقل از سفیر روسیه در تهران گزارش داد که روسیه از درخواست ایران برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند.

لوان جاگاریان افزود: مسکو از درخواست تهران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند.

وی افزود: مسکو و تهران مواضع نزدیک و مشابهی در برخی مسائل بین المللی و منطقه ای دارند. با توجه به اجلاس سازمان همکاری شانگهای که قرار است در ماه سپتامبر سال جاری در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شود، می خواهم تاکید کنم که روسیه از درخواست ایران برای عضویت کامل در این سازمان حمایت می کند.

سفیر روسیه در تهران همچنین خاطر نشان کرد که روسیه و ایران در خصوص تسلیحات مذاکره می کنند

وی گفت: پس از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، تهران و مسکو مذاکراتی را در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات انجام می دهند.

سفیر روسیه در ایران افزود: همکاری های نظامی-فنی با ایران داری سابقه طولانی است و بیش از ۵۰ سال است. این همکاری با رعایت دقیق تعهدات بین المللی روسیه در زمینه تجارت سلاح به طور متقابل سودمند در حال افزایش است.

وی گفت: با لغو محدودیت تحریمی، طرف روسی در حال مذاکره سازنده با شرکای ایرانی در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin