معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با سفیر ترکیه در ایران بر لزوم توسعه همکاری‌های محیط زیستی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی سلاجقه در دیدار با سفیر ترکیه در ایران با تبریک انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری این کشور، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه را دیرینه، تاریخی و دایمی توصیف و خاطرنشان کرد: روابط کشور ما با کشور ترکیه همواره بر اساس حسن همجواری و در راستای تامین منافع ملی و منطقه‌ای بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های محیط زیستی بین دو کشور، تصریح کرد: مسایل محیط زیستی مرز نمی‌شناسند و هر گونه آلودگی محیط زیستی در یک کشور می‌تواند کشورهای منطقه را درگیر کند.

معاون رییس جمهور با اشاره به افزایش چالش‌های محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم، کاهش نزولات جوی، کمبود منابع آبی و بروز آتش سوزی‌ها را از جمله پیامدهای تغییر اقلیم عنوان کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بین اینکه قرآن کریم، حیات همه موجودات در کره زمین را وابسته به آب بیان کرده است، گفت: ما از رشد و توسعه کشور ترکیه بسیار خوشحالیم اما شرایط اقلیمی اقتضا می‌کند که در بهره برداری از منابع آبی مشترک، حقابه کشورهای پایین دست مراعات شود.

سلاجقه، مرزهای دو کشور را مرزهای صلح و دوستی توصیف و خاطرنشان کرد: در بحث دیوارکشی‌هایی که انجام می‌شود باید شرایط تنوع زیستی و پوشش گیاهی هم در نظر گرفته شود. چراکه این دیوارکشی‌ها یک انقطاع اکوسیسمی به وجود می‌آورند که می‌تواند به حیات وحش و پوشش گیاهی لطمه وارد کند.

وی با اشاره به تفاهم نامه‌های متعدد بین دو کشور در زمینه‌های مختلف، یادآور شد: ما دو تفاهم نامه محیط زیستی در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۴ و یک قرارداد عملیاتی در سال ۱۳۹۶ داریم که اینها تقریبا راکد مانده است و باید به دور از هرگونه هیاهو و حاشیه سیاسی به اجرا درآیند.

معاون رییس جمهور با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز نشست منطقه‌ای وزرای محیط زیست در ۲۱ تیرماه سال گذشته به میزبانی تهران، به اهداف و دستاوردهای این نشست اشاره کرد و خواستار همکاری بیشتر ترکیه در جهت نیل به اهداف این نشست شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه عنوان کرد: بعد از برگزاری نشست منطقه‌ای وزرای محیط زیست، با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار در ۱۸ و ۱۹ شهریورماه امسال به میزبانی کشورمان برگزار خواهد شد که مقامات ۶۰ کشور جهان برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند.

سلاجقه با دعوت از وزیر محیط زیست و سفیر ترکیه در ایران برای حضور در این کنفرانس، گفت: برگزاری این کنفرانس نشان از آن دارد که دیپلماسی محیط زیست ظرفیت بسیار خوبی برای دیپلماسی سیاسی و اقتصادی فراهم می‌کند.

وی در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های بسیار خوب دو کشور برای همکاری در زمینه حفظ گونه‌های در خطر انقراض تاکید کرد.

معاون رییس جمهور با اشاره به برگزاری اجلاس کاپ ۲۸ در کشور امارات، تصریح کرد: کشورهای منطقه نباید اجازه دهند کشورهای دیگر در این اجلاس، شرایط محیط زیستی را به آن‌ها تحمیل کنند بلکه می‌بایست با هماهنگی یکدیگر، نظرات خود را مطرح نمایند و با کلیدواژه‌های مشترک در راستای منافع کشورهای منطقه در این اجلاس حضور پیدا کنند.

حجابی کرلانگیچ، سفیر ترکیه در ایران نیز با قدردانی از مهمان نوازی دولت و ملت ایران در مدت حضورش در این کشور، مسایل محیط زیستی را پیچیده توصیف کرد و خواستار تعامل و همکاری بیشتر دو کشور در زمینه مسایل محیط زیستی شد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در منطقه و جهان، گفت: کشور ترکیه این روزها با مشکل کمبود آب به ویژه در شهرهای بزرگ مواجه است و اراضی کشاورزی این کشور از کم آبی رنج می‌برند.

کرلانگیچ در عین حال تاکید کرد که کشورهای همسایه هم حق بهره برداری از منابع آبی مشترک را دارند.

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به لزوم فعالسازی تفاهم نامه مشترک بین دو کشور، اظهار امیدواری کرد به همراه وزیر محیط زیست ترکیه در کنفرانس بین المللی گرد و غبار در ایران شرکت کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin