آلبرتو گونزالس کاسالس، سفیر جمهوری کوبا در تهران از دولت و ملت ایران به خاطر ابراز همبستگی‌شان در اهدای کمک به این کشور آمریکای لاتین پس از آتش سوزی بزرگ در تاسیسات ماتانزاس قدردانی کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر کوبا در گفتگو با ایرنا به آتش سوزی شدید در کشورش در پایگاه ابرنفتکش در استان ماتانزاس اشاره کرد و گفت که به محض درخواست کمک از ایران، با توجه به “تجربه و دانش” این کشور در این نوع آتش سوزی ها، کوبا “پاسخ فوری” از جمهوری اسلامی دریافت نمود.

کاسالس تاکید کرد که در حال حاضر گروهی از کارشناسان وزارت نفت ایران در کوبا حضور دارند و در حال ارزیابی خسارات وارده و انتقال تجربیات خود برای مقابله با این نوع شرایط به این کشور آمریکای لاتین می باشند.

سفیر کوبا اضافه کرد: فرصت را مغتنم شمرده و از دولت جمهوری اسلامی و مردم ایران، بابت همبستگی‌شان تشکر می‌کنم. کوبا هرگز این موضوع را فراموش نخواهد کرد و ما همیشه قدردان آن خواهیم بود.

دیپلمات ارشد کوبا در ایران، در بخش دیگری از اظهارات خود سطح روابط سیاسی دوجانبه را بسیار بالا توصیف کرد و یادآور شد: کوبا یکی از کشورهایی بود که بلافاصله انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت شناخت.

وی خاطرنشان کرد که ۸ آگوست ۲۰۲۲، روابط مستحکم ایران و کوبا چهل و سه ساله شد.

سفیر کوبا با اشاره به اینکه روابط اقتصادی و تجاری کنونی دو کشور همطراز روابط عالی سیاسی در حال پیشرفت نیست، افزود: ما سخت تلاش می کنیم تا روابط اقتصادی-تجاری میان کوبا و ایران را احیا کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره توسعه روابط گردشگری دوجانبه میان دو کشور، اظهار داشت: ما در حال کار روی این موضوع و پیشرفت تدریجی دراین زمینه هستیم.

در این راستا، وی بر ضرورت یافتن یک ایرلاین که بتواند مسیر تهران – هاوانا را بصورت مستقیم پوشش دهد تاکید کرد.متأسفانه، ایران و کوبا توسط غرب تحریم شده‌اند و این امر بر موضوع حمل و نقل و سفر به هر یک از دو کشور تأثیر گذاراست.

این دیپلمات تاکید کرد که امسال و پس از همه‌گیری کرونا، حضور گردشگران ایرانی از کوبا، نسبت به دوره های پیشین، افزایش چشمگیری داشته است، رقمی در حدود ۸ درصد که امیدواریم همچنان به رشد خود ادامه دهد.

سفیر کوبا خاطرنشان کرد: معتقدم وقتی شرایط حمل‌ونقل بین دو کشور را تسهیل کنیم، این امر به طرز محسوسی پیشرفت خواهد کرد.

وی اطمینان داد در کوبا، وزارت گردشگری این کشور در حال آماده سازی شرایط برای ورود گردشگران ایرانی و پذیرایی از آنها با توجه به ویژگی ها، فرهنگ و مذهبشان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin