سفیر زیمبابوه در ایران با مصطفی کواکبیان با رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کواکبیان در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه مثبت میان دو کشور گفت: سابقه طولانی ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه پشتوانه محکمی برای توسعه مناسبات فیمابین می باشد.

وی در همین راستا افزود: تشکیل گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه در مجلس شورای اسلامی نشان از آمادگی مجلس شورای اسلامی در جهت ارتقاء سطح مراودات سیاسی، اقتصادی و روابط پارلمانی فی مابین می باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مواضع مشترک دو کشور در موضوعات منطقه ای و بین المللی تصریح کرد: رایزنی و گفتگوهای مستمر میان مقامات ایران و زیمبابوه در جنبش عدم تعهد و سازمانهای بین المللی می تواند به اتخاذ تصمیمات واحد در مجامع بین المللی منجر شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه، تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را فرصتی برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی در بخشهای کشاورزی و معادن در راستای منافع دو ملت دانست و افزود: بسترهای فراوانی در عرصه های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی در ایران و زیمبابوه وجود دارد که باید با رفع موانع موجود و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری های مشترک اقدام کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از حضور رابرت موگابه در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران گفت: دو سفر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در دوران ریاست جمهوری ایشان به حراره، نشان دهنده عزم و اراده مقامات جمهوری اسلامی ایران در جهت توسعه و گسترش مراودات دوستانه از ابتدای انقلاب اسلامی ایران با زیمبابوه می باشد.

سفیر زیمبابوه روابط میان دو کشور را روابطی پایدار و دوستانه خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دمکراتیک و طرفدار ملت های ظلم ستیز و مظلوم در آفریقا بویژه در زیمبابوه شناخته می­شود.

سفیر زیمبابوه افزود: مقامات سیاسی و پارلمانی زیمبابوه بر گسترش هرچه بیشتر مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی تأکید ویژه ای دارند.

نیکلاس کیتی کیتی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز ناخرسندی از حجم کم مراودات اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور تصریح کرد: ارتقاء سطح مراودات تجاری میان زیمبابوه و ایران موجب شناخت بیش از پیش دو ملت از یکدیگر و استفاده بهینه از ظرفیت­های موجود می شود.

لازم بذکر است در این دیدار آقایان یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان و بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر و از اعضاء گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه در مجلس شورای اسلامی با بیان نقطه نظرات خود بر توسعه مناسبات با زیمبابوه و رفع موانع اقتصادی، سرمایه گذاریهای مشترک، رفت و آمدهای پارلمانی میان مجالس دو کشور تأکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin