فرانسوا نیکولو تحلیلگر و سفیر پیشین فرانسه در ایران تصریح کرد اقدامات دولت واشنگتن علیه ایران، موضع اروپایی ها را در حفظ برجام به عنوان یکی از اولویت‌های خود، تغییر نخواهد داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، روزنامه فرانسوی لاکروا در یکی از تازه ترین شماره های خود به نقل از فرانسوا نیکولو که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان سفیر فرانسه در تهران حضور داشت، نوشت: ادعای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اعمال مجدد تحریم های سازمان ملل علیه ایران به زودی اجرایی می شوند و همچنین ادعای ایالات متحده مبنی بر توسل به اعمال قوانین فراسرزمینی خود برای جلوگیری از فروش اسلحه به ایران ، فقط ادعایی جنجالی است؛ این اقدام کینه توزانه ایالات متحده موضع اروپایی‌ها مبنی بر حفظ برجام را که یکی از اولویت های خود می دانند، تغییر نخواهد داد.

وی افزود: بازگرداندن تحریم های سازمان ملل می تواند ایران را به خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) یا حتی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) سوق دهد.

به نوشته این روزنامه فرانسوی، جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور به نوبه خود وعده داده است در صورت انتخاب وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری، ایالات متحده به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باز می گردد؛ چنانچه تهران به اجرای دقیق تعهدات خود برگردد.

تارنمای خبری سی ان ان CNN به نقل از بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات‌متحده گزارش داد: ما به همراه متحدان خود، درصدد تقویت و گسترش مفاد برجام خواهیم بود، ضمن اینکه موارد نگرانی موجود را برطرف خواهیم کرد.

لاکروا افزود: موضع بایدن در این زمینه به مواضع فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی بسیار نزدیک است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin