همایش بررسی راه های توسعه همکاری های دو کشور دوست و برادر ایران و آذربایجان در برج میلاد تهران برگزار شد.

به‌گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم علی علیزاده سفیر آذربایجان در ایران، سیدعباس موسوی سفیر ایران در آذربایجان، نمایندگان مجلس ایران، تجاری از تهران، تبریز و اردبیل، دیپلمات ها و اصحاب رسانه حضور داشتند.

این همایش با نمایش فیلمی از شدت تخریب شهرها و روستاها، مساجد، آثار مذهبی، تاریخی و فرهنگی در سرزمین های آزاد شده توسط آذربایجان و اقدامات بازسازی انجام شده پس از جنگ ۴۴ روزه آغاز شد.

احد قضایی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان، یکی از برگزارکنندگان این همایش و بنیانگذار انجمن دوستی ایران و آذربایجان در تهران، در سخنانی گفت که مردم ایران و آذربایجان دارای دین، تاریخ، فرهنگ و سنت های مشترک هستند. احد قضایی با اشاره به پیروزی شکوهمند آذربایجان، آزادی قره باغ و سایر مناطق را مایه شادی مردم دو کشور دانست و به یمن این پیروزی در جنگ میهنی وی تصویری از الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و یک تابلو فرش با نوشته «قره باغ آذربایجان است» را به علی علیزاده سفیر آذربایجان در ایران اهدا کرد.

علی علیزاده سفیر آذربایجان در ایران در این مراسم با بیان اینکه پایه و اساس روابط دوستانه جمهوری آذربایجان و ایران در زمانی که حیدر علی اف هنوز در راس جمهوری خودمختار نخجوان بود، گذاشته شد و تاکید کرد که این روابط به طور پیوسته در حال توسعه بوده است.

سفیر آذربایجان در ایران با اشاره به اینکه روابط جمهوری آذربایجان با ایران مبتنی بر دوستی و همکاری نزدیک است، گفت: رئیس جمهور آذربایجان برای توسعه روابط با ایران اهمیت ویژه ای قائل است. در ادامه علی علیزاده در مورد تخریب سرزمین های آزاد شده توسط ارامنه به مدت ۳۰ سال و عملیات بازسازی و ساخت و ساز در اراضی آزاد شده مطالبی را ارائه کرد.

وی با بیان اینکه اراضی آزاد شده در امتداد مرز ۱۳۲ کیلومتری ایران و آذربایجان در نتیجه این پیروزی واقعیت ها و فرصت های زیادی برای همکاری ایجاد کرده است، از تجار خواست تا در این مناطق سرمایه گذاری کنند و در کارهای عمرانی مشارکت فعال داشته باشند.

سفیر جمهوری آذربایجان در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دیدارهای دوجانبه اخیر سران و مقامات دو کشور، در خصوص توافقات صورت گرفته، همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور، پروژه ها و چشم اندازهای آتی توضیحاتی ارائه داد و از تجار خواست تا از این فرصت ها استفاده کنند.

در ادامه سیدعباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان، محمود عباس زاده نماینده مجلس ایران، ابراهیم ابراهیمی رئیس سابق مرکز فرهنگی ایران در باکو در خصوص اهمیت تقویت بیشتر روابط و همکاری های دو کشور سخنرانی کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin