سفیر سوریه در ایران گفت: روابط سیاسی و راهبردی دو کشور بسیار عمیق است اما در زمینه های علمی، فناوری و اقتصادی تا شرایط مطلوب فاصله زیاد داریم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در دیدار با دکتر شفیق دیوب؛ سفیر سوریه در ایران اظهار کرد: ما علاقه مند هستیم علاوه بر آموزش پزشکی در رشته های دندانپزشکی، داروسازی و دوره های تحصیلات تکمیلی سایر رشته ها با کشور سوریه ارتباط داشته باشیم.

وی با اشاره به جنگ طولانی مدت در سوریه، افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران در آموزش برخی رشته ها در کشور جایگاه نخست را دارد، از جمله در رشته هایی مانند توانبخشی و روانپزشکی که به دلیل وقوع جنگ در سوریه بسیار مورد نیاز است.

دکتر کوهپایه زاده گفت: جنگ موحب شد تا زیر ساخت های آموزشی و درمانی سوریه آسیب ببیند و امروز ما اعلام می کنیم برای ارائه خدمات آموزشی و همچنین درمانی در حوزه های مختلف پزشکی، پرستاری و مامایی در سوریه آماده هستیم.

وی در ادامه توجه به آموزش مجازی در همه گیری کرونا را فرصتی مطلوب برای ارتقاء سطح همکاری های آموزشی دانست و افزود: می توانیم با ارائه ترکیبی از آموزش های مجازی و حضوری به افزایش کمی دوره های آموزشی برای شهروندان سوری فکر کنیم.

دکتر کوهپایه زاده در این دیدار همچنین بر همکاری مراکز علمی سوریه با دانشگاه علوم پزشکی ایران در حوزه فناوری و طب سنتی ایرانی تاکید کرد.

دکتر شفیق دیوب؛ سفیر سوریه در ایران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه دوستی ایران و سوریه، اظهار کرد: جنگ ترورویستی ده ساله آسیب های فراوانی به بخش های درمانی و بهداشتی سوریه وارد کرد؛ همچنین تحریم های ظالمانه از سوی کشورهای غربی شرایط سختی را برای مردم سوریه به وجود آورد.

وی افزود: در دیدارهای اخیر که با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله معاون علمی رییس جمهوری و وزیر علوم کشور شما داشتم، بر توسعه همکاری های علمی تاکید شد.

سفیر سوریه گفت: ایران تجربه های متمایزی در زمینه های علمی و به ویژه پزشکی دارد که ما به آنها نیاز داریم. امروز نیز در دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم تا زمینه برای همکاری گسترده این دانشگاه با مراکز علمی و درمانی سوریه بیش از پیش فراهم شود.

وی با بیان اینکه تلاش برای توسعه این همکاری به تحکیم دوستی دو ملت کمک می کند، افزود: روابط سیاسی و راهبردی دو کشور بسیار عمیق است اما در زمینه های علمی، فناوری و اقتصادی تا شرایط مطلوب فاصله زیاد داریم.

دکتر دیوب در پایان از امضای تفاهم نامه های همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشگاه های همتای سوری حمایت کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin