در ملاقات سفیر سوریه در تهران و رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران پیرامون راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور تبادل‌نظر شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این دیدار پیش از سفر یک هیات تجاری از کشور سوریه به تهران که طی روز شنبه 28 مهرماه امسال وارد ایران می‌شود، برگزار شد و مقامات دو طرف بر شروع بزرگ مناسبات اقتصادی میان ایران و سوریه پس از برقراری آرامش در این کشور، تاکید کردند.

عدنان محمود، سفیر جمهوری سوریه در تهران با اشاره به سفر آتی معاون‌اول رییس‌جمهور ایران به این کشور و تدارک دو طرف برای امضای موافقت‌نامه‌های تجاری و اقتصادی، گفت: همزمان با سفر آقای جهانگیری به دمشق و امضای چندین توافقنامه همکاری، دوران جدیدی از مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و سوریه آغاز خواهد شد.

وی افزود: بر اساس موافقت‌نامه‌های اقتصادی که تدوین شده است، شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی ایران در اجرای پروژه‌های بزرگ بازسازی و اقتصادی سوریه، در اولویت قرار گرفته‌اند.

سفیر جمهوری سوریه در تهران همچنین با اشاره به سفر آتی یک هیات تجاری از این کشور به تهران، افزود: سرپرستی این هیات تجاری را نایب‌رییس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سوریه به همراه دارد و جمع زیادی از فعالان اقتصادی سوریه برای مذاکره با طرف‌های ایرانی در این هیات حضور دارند.

عدنان محمود همچنین با اشاره به اینکه سوریه عضو اتحادیه کشورهای عرب است، افزود: به دنبال بازگشت آرامش و امنیت به سوریه، این کشور می‌تواند مرکز تعامل و تبادل اقتصادی ایران با کشورهای عربی باشد و با ایجاد و تاسیس کارخانه‌های ایرانی در این کشور، امکان صادرات محصولات ساخت ایران به بازار این کشور بدون تعرفه و عوارض گمرکی فراهم خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در این دیدار، با بیان اینکه امنیت به کشور سوریه بازگشته است، گفت: اتاق بازرگانی تهران که کانون بنگاه‌های معتبر و شناخته شده از بخش خصوصی است، به طور جدی بازار سوریه و ظرفیت‌های همکاری‌های اقتصادی دو کشور را رصد کرده و برنامه‌ریزی برای توسعه مناسبات میان بخش خصوصی دو طرف را انجام داده است.

مسعود خوانساری با اشاره به برگزاری همایش تجاری دو کشور در اتاق تهران در اواخر ماه جاری افزود: برنامه‌ریزی‌ها برای تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه نیز در حال انجام است.

رئیس اتاق تهران عنوان کرد که با توجه به لزوم تسریع در بازسازی سوریه و بهبود وضعیت این کشور، بخش خصوصی ایران آمادگی دارد تا در این فرایند مشارکت فعال داشته باشد و بتواند زیرساخت‌های سوریه را بازسازی و نیازهای بازار این کشور را تامین کند.

همچنین، محمدمهدی راسخ، مشاور رئیس اتاق تهران در امور تجاری مربوط به کشورهای عراق و سوریه در اتاق تهران در سخنانی، بر شناسایی ظرفیت‌های تجاری میان دو کشور ایران و سوریه تاکید کرد و گفت: ایران و سوریه دو کشوری هستند که میان آن، پیمان آزاد تجاری دو جانبه برقرار است و این پیمان، به عنوان یک فرصت مناسب و زیرساخت آماده، به بنگاه‌های بخش خصوصی در دو کشور کمک می‌کند تا بدون قید و بندهای تعرفه‌ای، روابط تجاری میان خود را توسعه دهند.

او هم‌چنین خبر داد که اتاق بازرگانی تهران برابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده روز شنبه 28 مهرماه، همایش تجاری ایران و سوریه را با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان بنگاه‌های تولیدی و تجاری دو کشور در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin