سفیر الجزایر با اشاره به درک استقلال توسط مردم الجزایر خاطرنشان کرد که برای به دست آوردن این استقلال بهای سنگینی پرداخت شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در همایش بین المللی سال روز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان اظهار داشت: الجزایر و ایران نقطه نظرات مشابهی در برخی از مسائل دارند که اسلام و اشتیاق مردمان هر دو سرزمین به استقلال و خود کفایی است به طوری که هرگز نمی‌خواهند بیگانگان در امور کشورشان مداخله‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه مردم سرزمین‌های الجزایر و ایران معنای استقلال را می‌دانند و برای به دست آوردن استقلال بهای سنگینی داده‌اند، افزود: الجزایر مدت‌های زیادی زیر سلطه فرانسوی‌ها بود بیش از یک و نیم میلیون نفر برای رسیدن به استقلال و آزادی در الجزایر جان خود را از دست داده‌اند که نتیجه‌اش آزادی الجزایر بود.

وی افزود: در سال 1940 برای اولین بار نفت در الجزایر کشف شد یکی از دلایل پیشرفت و به استقلال رسیدن الجزایر در این راه ملی سازی هیدرو کربن بود.

احریز با اشاره به اینکه نفت و گاز سبب توسعه الجزایر است یادآور شد: امروزه تحصیل از دبستان تا دکترا، استفاده از بیمارستان‌ها و برنامه‌های بلند مدت برای مسکن سازی در الجزایر رایگان است.

وی افزود: هرچند که نفت و گاز گنجینه به شمار می‌روند ولی استفاده نادرست از این منابع اثرات منفی را در پیش خواهد داشت.

سفیر الجزایر با بیان اینکه کشورهایی که تولید نفت و گاز دارند نباید به تنهایی به به این منابع اتکا کنند و برای پیشرفت اقتصاد کشور به نیروهای دیگر نیز توجه داشته باشند، خاطرنشان کرد: در الجزایر در زمینه اقتصادی چندان موفق نبوده‌ایم به طوری که 98 درصد صادرات کشور الجزایر نفت و گاز است.

وی افزود: کشورهایی مانند ایران، لیبی، ونزوئلا، الجزایر و کشورهای اسلامی می‌توانند تعامل و اتحاد بیشتری با یکدیگر داشته باشند و اقتصادشان را همگام پیش ببرند.

احریز با بیان اینکه الجزایر با پیشنهاداتی در زمینه‌های استراتژی و اقتصاد خارجی از سوی آمریکا رو به رو است گفت: الجزایر بسیار آگاه و مواظب است چرا که می‌داند آمریکا زمانی که به منابع کشوری نیازمند است برای به دست آوردن آن منابع ممکن است به آن کشور صدمه بزند.

وی بیان کرد: الجزایر در تنظیم قیمت نفت با ایران همکاری می‌کند چرا که مسئله نفت با مشکل مواجه شده و در جلساتی که در این زمینه با ایران و دیگر کشور‌ها برگزار می‌کنیم می‌بایست راهی برای حل این مشکل به دست آورد.

سفیر الجزایر با اشاره به اینکه در ماه نوامبر با ایران نشستی در مورد مسائل نفت و گاز خواهیم داشت، افزود: سعی خواهیم کرد در این نشست دستاوردهای خوبی برای حل مشکلات پیرامون مسائل نفتی پیدا کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin