سفیر افغانستان در ایران گفت: از حمایت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران از اتباع و مهاجرین این کشور تقدیر می‌کنیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عبدالغفور لیوال، در دیدار با استاندار فارس در شیراز، ضمن ابراز خرسندی از سفر به شیراز به عنوان مهد فرهنگ، ادب و تمدن ایران افزود: امیدواریم با برقراری صلح و آرامش در افغانستان شاهد بازگشت بسیاری از اتباع افغانستان به  وطن خودشان باشیم.

استاندار فارس هم با بیان اینکه از حقوق قانونی مهاجران افغان دفاع می‌کنیم گفت: انتظار می‌رود دولت افغانستان نظارت بیشتری بر تردد اتباع خود داشته باشد چرا که هم‌اینک شاهد صدمات بسیار زیادی به اتباع غیرمجاز افغانستان در زمان ترددهای غیر ایمن جاده‌ای هستیم.

عنایت‌الله رحیمی افزود: فارس با ۳۶ شهرستان و ۱۲۲ هزار کیلومترمربع وسعت پذیرای افزون بر ۳۰۰ هزار نفر از اتباع کشور افغانستان است که از این تعداد حدود ۱۵۰ هزار نفرشان دارای برخی مجوزها هستند و خدمات مختلف و متنوعی را از دولت جمهوری اسلامی ایران دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: رفع مشکلات هویتی برخی از فرزندان اتباع افغانستان که دارای مادران ایرانی هستند در فارس در حال انجام است و دانش آموزان افغانستان همانند دانش آموزان ایرانی مورد حمایت کامل آموزش و پرورش هستند.

استاندار فارس، با اشاره به فراهم بودن زمینه همکاری بسیار بالای ایران و افغانستان افزود: امیدواریم دو ملت بتوانند از مراودات دوستانه بهره بیشتری ببرند.

رحیمی، فرهنگ، زبان و آداب و رسوم مشترک را از مولفه‌های تقویت رابطه میان ملت‌ها دانست و بیان کرد: انتظار می‌رود ارتباطات دوستانه میان دو کشور بیش از پیش تقویت شود و گسترش یابد و با وجود این که فراز و فرودهای امنیتی و حضور بیگانگان مانع از افزایش مراودات است، امیدواریم شاهد ثبات و صلح دائمی در افغانستان باشیم.

او گفت: بسیاری از نیروهای کارآمد افغانستان به دلایل مختلف نمی‌توانند به صورت مستقیم در خدمت پیشرفت کشورشان باشند و در ایران حضور دارند که امیدواریم با برقراری صلح و ثبات در افغانستان شاهد بازگشت نیروهای مهاجر به کشورشان باشیم و آنها بتوانند در سازندگی و آبادانی افغانستان مشارکت کنند.

استاندار فارس اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خود را در کنار ملت بزرگ افغانستان می‌بیند و در همه تنگناها به آن کشور کمک می‌کند و هیچ چشمداشتی جز حسن همجواری و رعایت منافع طرفین ندارد.

رحیمی، با اشاره به فراهم بودن زمینه‌های همکاری تجاری و اقتصادی میان دو کشور ایران و افغانستان افزود: استان فارس در زمینه‌های معدنی مانند معادن کانی فلزی و غیرفلزی و طبیعی و نیز در حوزه تولید کالاهای صنعتی و کشاورزی ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و می‌تواند با کشور افغانستان همکاری‌های گسترده ای داشته باشد.

او گفت: همچنین در زمینه پزشکی و درمانی هم استان فارس یکی از قطب‌های پزشکی کشور محسوب می‌شود و شیراز مقصد درمانی بسیاری از شهروندان کشورهای حوزه خلیج فارس است و می‌توانیم پذیرای اتباع افغانستان نیز باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin