وزیر ارشاد در دیدار با سفیر بولیوی در تهران با تاکید بر ضرورت احیای روابط فرهنگی میان ایران و بولیوی، گفت: توافق‌نامه جامع فرهنگی بین دو کشور ایران و بولیوی باید پیگیری شود چرا که منجر به نظام‌مند شدن روابط مشترک فرهنگی می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سوابق مبارزاتی بولیوی در مبارزه با اشغالگران گفت: ظلم و ستم‌های اشغالگران و استعمارگران در سده‌های مختلف به کشورهای آمریکای لاتین تجربه تلخی‌ست که متاسفانه ما هم در طول تاریخ آن را تجربه کرده‌ایم و در این راستا ما نیز مواضع شجاعانه و استقلال‌طلبانه بولیوی را تحسین می‌کنیم. انقلاب اسلامی دارای ماهیت فرهنگی‌ست و در سال‌های مبارزاتی و بعد از پیروزی انقلاب نیز رهبران ایران بر موضوعات فرهنگی تاکید بسیار داشته‌اند.

او ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد توافق‌نامه جامع فرهنگی بین دو کشور منجر به نظام‌مند شدن روابط مشترک فرهنگی بین دو کشور می‌شود.

اسماعیلی با تاکید بر ضرورت گسترش روابط فرهنگی و هنری میان دو کشور گفت: در سال‌های اخیر علاقه‌مندی برای مطالعه فرهنگ آمریکای لاتین از جمله بولیوی افزایش یافته که لازم است در پیش‌نویس متن توافق‌نامه همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور بر این موضوع تاکید شود و امیدواریم از رهگذر این توافق‌نامه‌ شاهد اتفاقات فرهنگی خوب بین دو کشور باشیم.

در این دیدار رومینا پرز راموس سفیر بولیوی در تهران نیز با تاکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور گفت: به‌دنبال گسترش و تقویت روابط بین دو کشور در قالب امضای توافق‌نامه‌ فرهنگی هستیم.

او ادامه داد: پیش از این نیز با سایر نهادها از جمله سازمان صداوسیما  توافق‌نامه‌ همکاری‌های مشترک به امضا رسانده‌ایم.

سفیر بولیوی بیان کرد: در همکاری‌های مشترک فرهنگی بر اساس توافق‌نامه به‌دنبال درک درست از فرهنگ ایران و ترویج آن در بولیوی و همچنین شناساندن فرهنگ بولیوی به مردم ایران هستیم. امروز رسانه‌های غربی درصدد جنگ روانی و رسانه‌ای علیه ایران هستند و با دروغ‌افکنی سعی در تخریب چهره ایران دارند.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه‌های فیلم، نمایش، دوره‌های آموزشی و… تاکید کرد و گفت: آماده برگزاری رویدادهای فرهنگی با موضوعات مختلف هنری برای معرفی فرهنگ و هویت ایران و بولیوی به ملت‌های هر دو کشور هستیم.

راموس در پایان با ارائه پیشنهاد تاسیس خانه‌های دوستی ایران و بولیوی گفت: در این مراکز می‌توان زبان و موضوعات فرهنگی و هنری را آموزش داد زیرا با زبان هنر و ادبیات می‌توان راهبردهای قوی را پیش برد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin