سفیر قرقیزستان در ایران از تولیدات تجهیزات پیشرفته مخابراتی یک واحد دانش بنیان مستقر در شهرک فناوری صنایع غذایی و شهرک صنعتی توس مشهد بازدید می کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تورداکُن صدیق‌اف، سفیر قرقیزستان در سفر خود به مشهد مقدس، در شهرک فناوری صنایع غذایی حضور یافت و از چند واحد صنعتی بازدید کرد، یکی از این واحدها مربوط به تولید فرش بود که سفیر ضمن اظهار رضایت از نقش و رنگ فرش ها و تمایل مردم کشورش به فرش های ایرانی گفت: برای بازاریابی فرش ایران در قرقیزستان نیاز به تولید فرش های مناسب با سلیقه مردم آن کشور است.

در ادامه سفیر قرقیزستان از واحدهای تولید تجهیزات الکترونیکی (نیان الکترونیک) واقع در شهرک صنعتی توس و تولید چای و دمنوش (شاهسوند) در شهرک فناوری صنایع غذایی دیدن کرد.

مجید علیرخواه، معاون برنامه ریزی شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در نشستی با سفیر قرقیزستان در محل شهرک فناوری صنایع غذایی مشهد، گزارشی از وضعیت شهرک های صنعتی استان و واحدهای تولیدی مستقر در آن، توانمندی ها و مزیت های این واحد بویژه واحدهای دانش بنیان اشاره کرد.

فعالان اقتصادی خراسان رضوی نیز در این نشست به تشریح مشکلات تجارت با کشور قرقیزستان پرداختند و خواستار ایجاد پایگاه های دائمی تجاری توسط ایران در قرقیزستان شدند.

سفیر قرقیزستان به علاقه مندی کشورش به حضور سرمایه گذاران ایرانی اشاره و بیان کرد: واحدهای تولیدی استان خراسان رضوی که بخشی از مواد اولیه خود را از کشور قرقیزستان تامین می کنند، می توانند در آن کشور اقدام به سرمایه گذاری کنند.

تعداد کل شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی ۳۵۲ شرکت، میزان سرمایه گذاری این شرکت ها ۶۵۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات و لیزینگ وسرمایه گذاری بخش خصوصی و میزان اشتغال شرکت های دانش بنیان استان  هفت هزار و ۷۰۰ نفر است.

۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد ۲۹ واحد شهرک صنعتی و ۲۱ واحد ناحیه صنعتی است. از مجموع این تعداد ۲۶ شهرک صنعتی و ۱۴ ناحیه صنعتی فعال بوده و واگذاری زمین در آنها در حال انجام است.

هم‌اینک ۲ هزار و ۲۰۰ طرح صنعتی با ۱۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی اشتغالزایی برای ۴۲ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در حال اجراست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin