نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دیدار با سفیر عراق در ایران از اعلام آمادگی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای انتقال تجربیات به موسسه شهدای عراق خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی در دیدار با سفیر عراق گفت: ایران و عراق از صدر اسلام کشورهایی بودند که در زمینه مذهب و دین در کنار یکدیگر بودند و تا زمانی که این دو کشور کنار هم قرار داشتند موفق بودند. زمانی که استعمار متوجه شد اگر کشورهای اسلامی در کنار هم باشند امکانی برای نفوذ آن‌ها در خاورمیانه وجود ندارد توطئه‌ها را آغاز کردند.

وی افزود: پس از سقوط صدام مجدداً دو ملت در کنار هم قرار گرفتند و امروز مسئولان هر دو کشور امنیت دیگری را امنیت خود می‌دانند. در مشکلاتی که برای عراقی‌ها به وجود آمد و آمریکا به‌صورت مستقیم در آن نقش داشت، مردم کشورمان به‌صورت داوطلبانه به دفاع از مردم عراق پرداختند و عده‌ای از آن‌ها به شهادت رسیدند. همچنین تعدادی از عراقی‌ها نیز در زمان صدام به کشور ما آمده و در دفاع مقدس همراه رزمندگان ما به شهادت رسیدند.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اهمیت ایستادگی دو ملت ایران و عراق در کنار یکدیگر گفت: ایران در برابر اتفاقات اخیری که در کشور شما رخ داده و عده‌ای نیز به شهادت رسیدند موضع سختی علیه آمریکا گرفت.

معاون رییس جمهور با اشاره به حضور پرشور ایرانی‌ها برای زیارت عتبات در عراق گفت: از تمام مسئولان عراقی و سفیر عراق بابت مهمان‌نوازی و محبتی که به زائران ایرانی دارند تشکر می‌کنیم. به‌خصوص در زمان اربعین تعداد بسیار زیادی از ایرانی‌ها به زیارت کربلا می‌روند و عراقی‌ها برادرانه از آن‌ها پذیرایی می‌کنند و امیدواریم امسال نیز مانند همیشه این راهپیمایی پرشور به‌خوبی برگزار شود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: خون شهدای ایرانی و عراقی در مبارزه با جبهه استکبار و تکفیری‌ها در یک مسیر ریخته شده و نتیجه آن اعتلای دو کشور اسلامی است و همه این شهدا، شهدای اسلام هستند.

سعد جواد قندیل سفیر عراق در ایران نیز در این دیدار با بیان اینکه ملت‌های اسلامی یک امت واحده هستند، گفت: دولت‌های استکباری در قرارداد سایکس پیکو با مرزبندی و ایجاد اختلافات در صدد جداسازی امت اسلامی برآمدند. فتنه صدام و جنگی که بین دو کشور در گرفت نیز با هدف جدایی دو ملت دوست و برادر طراحی شده بود، اما خوشبختانه امروز هر دو ملت برادرانه در کنار هم هستند.

وی افزود: امروز شاهدیم که روابط بین دو ملت در همه زمینه‌ها رو به گسترش و پیشرفت است و روابط حسنه بین دو ملت در سفرهای زیارتی بین دو کشور تجسم پیدا می‌کند. در زمینه سفر اربعین نیز پیش‌بینی می‌کنیم به دلیل لغو روادید امسال حدود ۳ میلیون زائر ایرانی به کشور عراق سفر کنند. به‌طورکلی در طول سال حدود ۵ میلیون ایرانی به عراق سفر می‌کنند و پیش‌بینی ما از سفر حدود ۴ میلیون عراقی در سال جاری به ایران حکایت دارد که جابجایی حدود ۹ میلیون زائر بین دو کشور نشان‌دهنده عمق ارتباط و دوستی بین دو ملت است.

وی افزود: موسسه شهدای عراق به دنبال همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران ایران و استفاده از تجربیات شماست. این موسسه از سال ۲۰۰۳ تأسیس شد و امور مربوط به شهدای عراقی را رسیدگی می‌کند و مسئولان آن علاقه زیادی برای دریافت تجربیات و همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی در این دیدار از رییس و مسئولان موسسه شهدای عراق برای حضور در ایران و استفاده از تجربیات بنیاد شهید و امور ایثارگران دعوت به عمل آورد و مدیرکل امور بین‌الملل بنیاد را به عنوان مسئول پیگیری همکاری‌ها قرار داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin