شهردار شهر یزد در دیدار با آراتاشس تومانیان سفیر کشور ارمنستان در ایران، خواستار پیمان خواهر خواندگی با شهر گیومری ارمنستان شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جمال الدین عزیزی در دیدار با آراتاشس تومانیان سفیر کشور ارمنستان در ایران که به شهر یزد سفر کرده است، ضمن معرفی جاذبه های تاریخی و فرهنگی یزد با بیان اینکه در تلاشیم با کشورها و شهرهایی که اشتراکات نزدیکی با هم داریم ارتباط متقابل و تنگاتنگی داشته باشیم و همچنین بتوانیم از مشترکات همدیگر استفاده نماییم، خواستار انعقاد تفاهم نامه با ایروان در خصوص خواهر خواندگی با برخی از شهرهای ارمنستان از جمله شهر گیومری برای تعامل و ارتباطات فرهنگی و اقنصادی متقابل شد.

شهردار شهر جهانی یزد جشن نوروز و چهارشنبه سوری را ازجمله جشن های مشترک ایران و ارمنستان عنوان کرد و افزود: وظیفه داریم فرهنگ و داشته های خود را به جهانیان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۲۲ میلادی نامزد پایتخت کتاب جهان خواهیم شد، اظهار امیدورای کرد: بتوانیم از تجربیات کشور ارمنستان در زمینه پایتخت کتاب جهان استفاده کنیم.

عزیزی با اشاره به زندگی مسالمت آمیز ادیان زرتشتی، کلیمی و ارمنی در کنار هم، اضافه کرد: با توجه به همسایگی ارمنستان با ایران، آمادگی داریم که برنامه های مشترک فرهنگی بین یزد و شهرهای ارمنستان از قبیل برگزاری نمایشگاه های کتاب، شب های فرهنگی و موسیقی برگزار کنیم.

شهردار یزد تصریح کرد: جدای ارتباطات فرهنگی، یزد یک شهر صنعتی با کارخانه های زیاد می باشد که در حال فعالیت بوده و می توانند برای مبادلات بازرگانی و تجاری مورد توجه قرار بگیرد.

وی از سفیر کشور ارمنستان در ایران خواست تا با پای پیاده در بافت سنتی و تاریخی شهر یزد قدم بزند تا در جایی که دنیا به عنوان میراث جهانی آن را شناخته است از معماری و سبک زندگی مردم یزد که طی صدها سال زندگی کرده اند بازدید نماید.

آراتاشس تومانیان سفیر کشور ارمنستان در ایران نیز در این نشست شهر یزد را مرکز فرهنگی ایران دانست و اظهار امیدواری کرد: در تلاشیم تا در راستای گسترش ارتیاطات متقابل در زمینه اقتصاد، گردشگری و حوزه فرهنگ اقدامات خوبی انجام شود.

وی از پیشنهاد شهردار یزد در خصوص خواهر خواندگی یزد با شهر گیومری ارمنستان ابراز خوشحالی کرد و برای گسترش ارتباط بیشتر این دو شهر قول مساعد داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin