شهردار قم در دیدار با “خالد الزیتونی” سفیر تونس به ظرفیت‌های فرهنگی و دینی میان ایران و تونس اشاره کرد.محمد دلبری در دیدار سفیر تونس در ایران اظهار داشت: قم با توجه به ویژگی‌هایی که دارد از جایگاه بسیار خوبی در ایران و جهان اسلام برخوردار است؛ حوزه علمیه و مراجع تقلید شیعه و نیز بارگاه مطهر و نورانی کریمه اهل بیت(ع) در این شهر وجود دارند و انقلاب اسلامی هم از قم آغاز شده است.

وی افزود: جایگاه دینی، فرهنگی و سیاسی قم موجب شده است این شهر جز مهمترین شهرهای ایران و جهان محسوب شود.

شهردار قم افزود: از سال گذشته هفته‌های فرهنگی قم در بسیاری از شهرهای خارجی برگزار شده‌اند به همین دلیل علاقه داریم که تعاملی سازنده با شهر قیروان که یکی از مناطق مسلمان‌نشین تونس است داشته باشیم و هفته فرهنگی خود را در این شهر هم برگزار کنیم.

شهردار قم از آمادگی قم برای جذب گسترده زائر و گردشگر خبر داد و افزود: برای اعزام گردشگرهای ایرانی به سایر کشورها هم آمادگی لازم وجود دارد.

سفیر جمهوری تونس در ایران هم در این دیدار گفت: قم دارای ظرفیت‌های گسترده دینی، فرهنگی و تاریخی است و می‌تواند زمینه‌ساز تعامل گسترده ایران با جهان اسلام و همه کشورها باشد.

خالد الزیتونی افزود: قم از دیرباز مرکز علم و علما بوده است و طلابی از سراسر جهان برای تحصیل علوم دینی به این شهر سفر می‌کنند.

وی با بیان اینکه می‌توان میان قم و شهر قیروان در تونس پیوند خواهرخواندگی برقرار کرد افزود: بدون شک انقلاب اخیر در تونس که بر اساس کرامت انسانی شکل گرفت این فرصت را فراهم کرد که کشور ما با جمهوری اسلامی و سایر کشورها ارتباط گسترده‌تری برقرار کند.

سفیر جمهوری تونس کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی و جامعة‌المصطفی العالمیه را از جمله ظرفیت‌های قم برای ایجاد ارتباط با شهرهای تونس دانست و گفت: امروز برخی کشورهای اروپایی به دنبال ایجاد ارتباط با شهرهای ما هستند بنابراین جمهوری اسلامی و شهر قم هم می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin