شهردار شیراز در دیدار با جوزپه پررونه سفیر ایتالیا در ایران بر توسعه همکاری های بین‌المللی و افزایش مناسبات گردشگری، فرهنگی و اقتصادی تاکید کرد و گفت: بهره‌گیری از سرمایه گذاری بین المللی در زمینه گردشگری و تفریحی مدنظر شهرداری شیراز است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار سید احسان اصنافی افزود: برای احداث شهربازی بزرگ شیراز فراخوان بین المللی خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: فرصت های سرمایه گذاری در حوزه های گردشکری و تفریحی در شیراز به علت آب و هوای مناسب، بازده و ظرفیت بالایی دارد.

شهردار شیراز با بیان اینکه زمینه های سرمایه گذاری در حوزه های باستانشناسی، گردشگری، صنایع نفتی، صنایع پزشکی و دارویی و حوزه تفریحی و گردشگری بین شیراز و ایتالیا وجود دارد، افزود: وجود معادن و ذخایر نفتی، دسترسی مناسب به دریا نیز از ظرفیت هایی است که می تواند برای بخش اقتصاد خصوصی ایتالیا جاذبه داشته باشد.

وی با اشاره به تاریخ غنی شیراز و آثار تاریخی و گردشگری این کلانشهر گفت: مجموعه این آثار نشانگر تاریخچه ای از زندگی بشر است و ظرفیت بزرگ تبادل گردشگر، معرفی شهرهای دو کشور به یکدیگر و انجام کاوش های باستان شناسی را فراهم می کند.

شهردار شیراز اضافه کرد: در ظرفیتهای ارتباط بین دو کشور، زمینه ارتباط بین شهری همچون روابط شیراز با فلورانس ایتالیا وجود دارد و امیدواریم این ظرفیتها تقویت شود.

اصنافی با اشاره به بازدید سفیر ایتالیا و همراهان از مجموعه تخت جمشید گفت: مجموعه های باستانی همچون کاخ ابونصر و تپه پوستچی و … در شیراز شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: این اقدامات مشترک نشان از مشترکات فرهنگی و تاریخی شهرهای ایتالیا با شهرهای ایران به ویژه فارس و شیراز به عنوان مرکز فرهنگی و تاریخی ایران دارد.

اصنافی همچنین در این دیدار اعلام کرد: شهرداری شیراز در گردهمایی شرکت های ایتالیایی متخصص در حوزه معماری، طراحی و ترمیم بناهای تاریخی و همچنین نشست شرکت های فعال ایتالیایی در حوزه بازرگانی و اقتصادی که به همت سفارت ایتالیا در ایران برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

اصنافی با بیان اینکه تحریم ها برای ایران فقط مشکل ساز نبوده بلکه توانستیم با فرصت به وجود آمده در فضای تحریم، برخی از ظرفیتها را شناسایی کنیم و در مسیر استقلال اقتصادی حرکت کنیم، افزود: امیدواریم هر چه زودتر بحران های جهانی کاهش پیدا کند و در نتیجه آن بتوانیم شاهد شکوفایی ارتباط بین ایران و ایتالیا باشیم. همچنین امید دارم وجود تحریم ها باعث کمرنگ شدن روابط غیر اقتصادی دو کشور نشود.

سفیر ایتالیا در ایران نیز در این دیدار گفت: متخصصان ایتالیایی علاقه بسیاری به میراث فرهنگی ایران و شیراز دارند و ایتالیایی ها و ایرانی ها وارثان تمدن های بزرگی هستند که با یکدیگر گفتگو و تعامل داشتند.

جوزپه پررونه اضافه کرد: سال گذشته شصتمین سالگرد اولین ماموریت باستان شناسی در ایران را گرامی داشتیم که نشان از اهمیت همکاری بین دو کشور دارد. امروز باستانشناس های ایتالیایی کشف های مهم خود در تخت جمشید را نشان دادند و ما به این یافته ها و همکاری مشترک با ایرانیان افتخار می کنیم.

 پررونه، شیراز را شهری زیبا و دربرگیرنده آثار تاریخی بزرگ برشمرد و افزود: آماده افزایش همکاری در زمینه کاوش های باستان شناسی و اقدامات مختلف در مجموعه های تاریخی هستیم.

وی ادامه داد: در زمینه اقتصادی و بازرگانی نیز رویدادهای مجازی و حضوری را با هدف تسهیل برقراری روابط بین شرکت های ایتالیایی و ایران برگزار می کنیم و شهرداری شیراز نیز می تواند در این رویدادها شرکت کند.

سفیر ایتالیا در ایران اضافه کرد: شهرداری شیراز تمرکز خوبی بر میراث شهر و سرمایه گذاری بر سرمایه های فرهنگی و تاریخی دارد و این نگاه مثبت زمینه ای برای شرکت های ایتالیایی متخصص در حوزه معماری، طراحی و ترمیم بناهای تاریخی به وجود می آورد.

پررونه افزود: در زمینه گردشگری و فرهنگی برنامه دو جانبه ایتالیایی و ایرانی برنامه ریزی شده و هدف این برنامه کمک به شهرها است تا بتوانند از سرمایه های گردشگری خود استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایتالیا از همکاران تجاری ایران بود اما متاسفانه به علت تحریم ها این تجارت کمتر شده است. شرکت های ایتالیایی آماده تجارت و سرمایه گذاری با ایران هستند و امیدواریم با مذاکرات وین تحریم ها به زودی برداشته شود و بتوانیم دوباره همکاری خود را از سر بگیریم.

سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به اینکه شرکت های ایتالیایی و ایرانی همکاری و تجارت خوبی با یکدیگر داشتند، افزود: این همکاری ها به علت تحریمها تحت تاثیر قرار گرفت و شرکت های ایتالیایی به زحمت افتادند. امیدوارم با به نتیجه رسیدن مذاکرات، سطح همکاری ها نیز افزایش یابد. البته هم اکنون نیز برخی شرکت های ایتالیایی با وجود تحریم ها در ایران فعال هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin