شهردار شیراز در دیدار سفر جمهوری چک، گسترش همکاری‌های شهری و اقتصادی بین شیراز و جمهوری چک را مورد تاکید قرار داد.

‌به گزارش آوا دیپلماتیک، در حاشیه سفر سفیر جمهوری چک در ایران و نایب رییس اتاق بازرگانی این کشور به شیراز، شهردار شیراز با این مقامات دیدار و گفتگو کرد‌.

حیدر اسکندرپور در این نشست، بر لزوم گسترش همکاری‌های دو جانبه میان شیراز و جمهوری چک و به طور مشخص شهرداری پراگ تأکید و خاطرنشان کرد: شیراز ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و هنری بسیاری دارد که می‌تواند فرصتی برای همکاری‌های این شهر با کشور چک در زمینه گردشگری باشد‌.

اسکندرپور با اشاره به جایگاه علمی دانشگاه شیراز، زمینه تبادل دانشجو و همکاری‌های پژوهشی دانشگاه شیراز و مراکز علمی کشور چک را در مسایل مدیریت شهری از جمله کنترل ترافیک و به کارگیری سیستم های نوین حمل و نقل مساعد تلقی کرد‌.

وی با اشاره به استفاده شهر پراگ از سیستم های نوین حمل و نقل عمومی به ویژه تراموا، خاطرنشان کرد: تا کنون توجه و تمرکز مدیریت شهری شیراز به احداث مترو معطوف بوده است اما به نظر می‌رسد سیستم تراموا می تواند راه حل مناسب تری برای کاهش ترافیک در محدوده مرکزی شهر باشد. از این رو با توجه به نیاز فعلی شیراز، در این زمینه می‌تواند همکاری‌هایی بین شهرداری دو شهر شکل بگیرد؛ در همین راستا شهرداری شیراز آمادگی دارد هیأت‌هایی از کارشناسانش را به این شهر اعزام کند تا از تجربه های شهرداری پراگ استفاده کنند‌.

اسکندرپور اضافه کرد: طرح مطالعات جامع حمل و نقل شیراز انجام شده است اما تمایل داریم انجام مطالعات اولیه راه‌اندازی تراموا را به یک شرکت مطالعاتی در کشورهای توسعه یافته واگذار کنیم‌.

شهردار شیراز همچنین ضمن اعلام آمادگی برای تبادلات فرهنگی بین شیراز و پراگ، گفت: با توجه به در پیش بودن هفته شیراز که یک رویداد بزرگ و ارزشمند است، افتخار می‌کنم که سال آینده در ایام هفته شیراز، میزبان هیأت‌های مختلف فرهنگی از شهر پراگ باشیم‌.

اسکندرپور در خصوص نحوه مدیریت پسماند در شیراز که مورد توجه سفیر و نایب رییس اتاق بازرگانی جمهوری چک قرار گرفته بود، گفت: در شیراز روزانه هزار تن پسماند از سطح شهر جمع آوری می شود و اگرچه در زمینه مدیریت پسماند با کشورهای دیگر از جمله اتریش مذاکراتی داشته‌ایم اما با توجه به تکلیفی که شورای شهر بر عهده شهرداری گذاشته است باید برای دفن اصولی پسماندها و استفاده بهینه از این طلای کثیف، تدابیر جدی اتخاذ کنیم تا این امر را با نگاه اقتصادی و سودآوری شهری مدیریت کنیم‌.

وی در خصوص بازپردازش پساب‌ها و استفاده از آب‌های خاکستری برای آبیاری فضاهای سبز گفت: شهرداری شیراز به دنبال حضور شرکت‌های جدی و علاقمند به سرمایه گذاری در این شهر است. در این راستا آمادگی داریم از طریق مشارکت سرمایه گذار ۱۰ تصفیه خانه محلی در شیراز احداث کنیم‌.

سفیر جمهوری چک در ایران نیز در این دیدار با اشاره به پشتوانه غنی فرهنگی شیراز گفت: شیراز به واقع مهد تمدن ایران و مقصد بسیاری از گردشگران خارجی که به این کشور سفر می‌کنند، است. جهان ایران را به نام پارس یا فارس شما می شناسد‌.

چومبا گفت: با اطمینان خاطر به شما می‌گویم که گردشگرانی که به شیراز می‌آیند پس از بازگشت حتماً افراد دیگری هستند چرا که تحت تأثیر فرهنگ و میهمان نوازی مردم شما قرار گرفته‌‌اند‌.

وی بر ظرفیت‌های بالای شیراز در زمینه جذب گردشگر تأکید کرد و گفت: روابط این شهر و کشور چک می‌تواند در بُعد گردشگری توسعه یابد‌.

وی توسعه همکاری‌های اقتصادی را بخش عمده ای از وظایف سفارت‌خانه‌ها دانست و اظهار کرد: تا کنون روابط خوبی با برخی شهرهای ایران همچون مشهد، تبریز و همدان داشته‌ایم و در حال حاضر زمان آن است که این مراودات با شیراز نیز صورت بگیرد؛ هرچند معتقدیم این ارتباط باید پیش تر ایجاد می‌شد و گسترش می‌یافت‌.

چومبا افزود: در همکاری‌های اقتصادی تأکید بر اعتمادسازی است و تا به اینجا اعتماد لازم بین دو مجموعه وجود دارد‌.

سفیر جمهوری چک در ایران با اعلام آمادگی کشور چک و اتاق بازرگانی آن کشور برای همکاری با شیراز در زمینه توسعه سیستم حمل و نقل عمومی و مراودات علمی و دانشگاهی گفت‌: پیشنهاد می‌شود مسئولین مدیریت شهری شیراز در سفر به جمهوری چک تجربه های خود را با شهرداری پراگ تبادل کنند. به عنوان مثال در زمینه مدیریت پسماند روش‌های کارآمدی وجود دارد که بتوان از زباله انرژی تولید کرد و من تمایل خود را برای همکاری در این زمینه اعلام می‌کنم‌.

به گفته چومبا، تبادل دانشجو و تدریس زبان فارسی در دانشگاه‌های چک و بالعکس موضوع دیدارهای آتی کارشناسان سفارت جمهوری چک با دانشگاه شیراز خواهد بود‌.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin