وزیر امورخارجه بریتانیا در دیدار با همتای ایرانی خود از یورش به سفارت بریتانیا در تهران به عنوان عامل اصلی در به چالش کشیده شدن روابط دو کشور یاد کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، ویلیام هیگ و محمدجواد ظریف در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برای اولین بار پس از روی کار آمدن دولت جدید ایران با هم دیدار کرده اند.

هیگ در این دیدار از بیانیه های اخیر دولت تازه ایران دایر بر اینکه خواهان بهبود روابط با غرب و کاهش نگرانی نسبت به برنامه اتمی اش است استقبال کرد اما گفت که کلمات به تنهایی کافی نخواهند بود.

وزیر خارجه بریتانیا پس از دیدار با ظریف به خبرنگاران گفت: وقت آن است که آن بیانیه ها با گام های ملموس توسط ایران برای پاسخ به نگرانی های جامعه جهانی در مورد نیات ایران همراه شود و اگر چنین گام هایی برداشته شود در آن صورت به اعتقاد من امکان ایجاد رابطه ای سازنده تر میان ما وجود خواهد داشت.

هیگ همچنین گفت که اگر ایران در این مسیر گام بردارد “ما هم حاضر خواهیم بود از بسیاری جهات گام های متقابل برداریم.”

هیگ گفت در این دیدار به ظریف یادآور شده است که حادثه یورش به سفارت بریتانیا خسارت زیادی به روابط دو طرف وارد کرد، اما افزود که او و  ظریف از مقام های زیر نظر خود خواسته اند که برای بهبود روابط بیشتر کار کنند.

با این حال او گفت که سفارت بریتانیا فقط در صورتی دوباره باز خواهد شد که “بدون آزار و بدون مشکلاتی که در گذشته وجود داشت”بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

در اوایل دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، دیدار کمال خرازی و رابین کوک، وزاری خارجه وقت ایران و بریتانیا به افزایش روابط از سطح کاردار به سفیر منجر شده بود.

با پیروزی حسن روحانی، سیاستمدار میانه رو در انتخابات ریاست جمهوری ایران، ویلیام هیگ با وزیر امور خارجه ایران تماس تلفنی گرفت و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم در نامه ای به آقای روحانی پیروزی او را در انتخابات تبریک گفت.

روابط سیاسی ایران و بریتانیا که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به طور محسوس بهبود یافته بود، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد دچار بحران شد و در نهایت با طرح مجلس ایران از سطح سفیر به کاردار کاهش یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin