اسخت اورازبای در شب فرهنگی ایران و قزاقستان گفت: از برپایی چنین برنامه‌ای تشکر کرده و امیدوارم این ابتکار جدید ادامه داشته باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر قزاقستان در ایران افزود: قزاقستان کشور همسایه دوست و برادر برای جمهوری اسلامی ایران بوده و مقامات کشور چندین بار در پیام‌هایی تاکید کردند که قزاقستان جزو کشورهای انگشت‌شمار است که در سخت‌ترین دوره تاریخ معاصر در زمان جمهوری اسلامی هرگز کاری که باعث ناراحتی ایران شود را انجام نداده است.

اورازبای تاکید کرد: تاریخ نشان داده روابط دو کشور در همه بخش‌ها فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برادرانه و عمیق بوده است.

وی ادامه داد: ما به این برادری و روابط دوستانه ارج می نهیم و جمهوری اسلامی را به عنوان یک کشور بزرگ و صمیمی می‌دانیم.

اورازبای گفت: قزاق های حاضر در جمهوری اسلامی ایران اکثراً در استان گلستان بوده ولی همیشه روسای ما از دولت ایران به پذیرش قزاق‌ها و روابط برادرانه با آنها تشکر می‌کردند و ما این امر را فراموش نخواهیم کرد.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم قزاق هایی که در ایران به دنیا آمده و یا کسانی که به کشور برگشتند همیشه بچه‌های خود را با احترام صمیمانه نسبت به ایران تربیت کنند.

احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در همایش شب فرهنگی ایران و قزاقستان اظهار داشت: گلستان را به عنوان رنگین کمان و نگارستان اقوام ایران زمین می‌شناسند و این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالای فرهنگی و گردشگری در این استان است.

تجری افزود: زمینه‌های فرهنگی، صنایع دستی، پوشش، گویش، آداب و رسوم و غذاهای سنتی اقوام ظرفیت بسیار بالایی را در بخش گردشگری استان گلستان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به حضور میهمانان قزاق در برنامه بیان داشت: یکی از اقوام نمونه ساکن در استان گلستان قزاق‌ها هستند که همزیستی مسالمت آمیزی با شهروندان گلستانی دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: سکونت و فعالیت قزاق‌ها موجب شد رشته «قزاق دوزی» پدید بیاید و این رشته حتی به ثبت ملی برسد.

تجری در خصوص ارتباطات و اشتراکات استان گلستان و کشور قزاقستان گفت: باتوجه به زیرساخت‌های موجود در بخش گردشگری و ظرفیت‌های کشور قزاقستان، می‌توانیم ظرفیت‌های فرهنگی دو کشور را تقویت کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: این همایش می‌تواند سرآغازی برای ورود به فصل جدید روابط دو منطقه در زمینه‌های گردشگری و صنایع دستی باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin