جوزف ریختار سفیر جدید جمهوری با سیدمهدی فرشادان رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چک در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرشادان در ابتدای این دیدار با اشاره به ارتقای مناسبات دو کشور به سطح سفیر در 4 سال اخیر، گفت: این ارتقاء مناسبات را نشانه ‌ای از پیشرفت و تحکیم روابط دوستانه دو کشور ارزیابی می­‌کنیم و انتظار داریم که تأثیر بیش از پیش آن را در توسعه همکاری­ های فیمابین شاهد باشیم.

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چک در مجلس شورای اسلامی برای کمک به تسهیل و تسریع همکاری های دو کشور، گفت: معتقدیم گفتگوهای نمایندگان مجالس ایران و چک می‌تواند در رفع موانع احتمالی و فراهم نمودن زیرساخت ‌های قانونی همکاری ‌ها مفید واقع شود از این رو امیدواریم بعد از پایان شرایط همه ‌گیری ویروس کرونا شاهد تبادل هیات ‌های پارلمانی میان دو کشور باشیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چک در ادامه این دیدار با اشاره به ظرفیت ‌های دو کشور برای توسعه روابط فیمابین به‌ویژه در زمینه­‌های اقتصادی و تجاری، گفت: متاسفانه در سال‌­های اخیر سطح همکاری ‌های اقتصادی فیمابین تحت تاثیر تحریم ‌های ظالمانه آمریکا روندی نزولی داشته است. در شرایط فعلی انتظار این است که طرفین راه کارهای توسعه همکاری ‌ها را بررسی کنند تا به دور از دخالت های ثالث به جایگاه سابق برگردیم.

جوزف ریختار سفیر جمهوری چک در تهران نیز در این دیدار بر توسعه همکاری های پارلمانی دو کشور تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که پس از پایان بحران کرونا، گفتگوهای نمایندگان مجالس ایران و چک از سر گرفته شود.

وی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به رفع تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، گفت: معتقدیم رفع تحریم ‌ها کمک شایانی به استفاده از ظرفیت های موجود دو کشور و تقویت روابط اقتصادی ایران و چک می کند که امیدواریم با رویکرد دولت جدید ایالات متحده آمریکا این مهم به وقوع بپیوندد.

سفیر جمهوری چک در پایان بر تقویت همکاری ‌های دو کشور در زمینه معادن، انرژی، ماشین آلات و تبادل محصولات کشاورزی تاکید کرد.

شایان ذکر است آقای پرویز اوسطی نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی و از اعضا گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک نیز در این دیدار حضور داشت که بطور جداگانه با سفیر چک در تهران در خصوص توسعه همکاری های پارلمانی دو کشور گفتگو و رایزنی کرد و بر ضرورت تقویت همکاری های دو کشور در زمینه­ های مورد علاقه طرفین تاکید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin