حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر عراق در تهران، در دیداری از آغاز مجدد سفرهای زیارتی استقبال کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نواب در این دیدار که در بعثه مقام معظم رهبری انجام شد با اشاره به همکاری خوب دو کشور در حوزه حج و زیارت و تردد میلیون ها زائر ایرانی و عراقی در طول سال از طریق مرزهای دو طرف گفت: امیدواریم با کنترل بیشتر ویروس کرونا، زمینه سفرهای زائران ایرانی به اعتاب مقدسه در عراق مجددا فراهم شود.

وی با اشاره به حضور آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله در ایران طی سنوات گذشته به عنوان سرکنسول جمهوری عراق در مشهد و آشنایی با فعالیت های حوزه حج و زیارت افزود: انتظار داریم که تجربه جنابعالی، موجب فراهم شدن امکانات و تسهیلات بیشتر برای رفت و آمد زائران ایرانی به عتبات عالیات و بهره برداری از سفرهای زیارتی شود.

سفیر عراق در تهران نیز با اشاره به روابط دوستانه دو کشور و پیوستگی و علاقه دو ملت ایران و عراق اظهار داشت: کرونا سفرهای زائران به اماکن مقدسه در دو کشور را کاهش داده و درصدد هستیم با بهبود شرایط بهداشتی بار دیگر این سفرها از سرگرفته شود.

نصیر عبدالمحسن عبدالله آمادگی خود را برای صدور روادید جهت کاروان های زیارتی که در آینده در قالب سازمان حج و زیارت برای سفر به عراق ساماندهی خواهند شد، اعلام کرد و افزود: شهرهای زیارتی در عراق برای استقبال از زائران ایرانی مشکلی ندارند و در انتظار توافقات میان مراجع ذی ربط در دو کشور هستند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با یان اینکه با تعطیل شدن سفرهای زیارتی حج، عمره و عتبات، ۲۱ کمیته در سازمان حج و زیارت تشکیل شده و درحال بهینه سازی برنامه های این حوزه است، از توسعه همکاری های دو طرف در حوزه حج و زیارت استقبال کرد و از حجت الاسالام والمسلمین شیخ مسعودی رئیس شورای عالی حج و عمره عراق برای سفر به ایران دعوت کرد.

در این دیدار حجت الاسلام صحبت الله رحمانی معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت نیز از اقدامات و پیگیری های این سازمان در خصوص سفرهای زیارتی به عتبات عالیات گزارش داد و تصریح کرد: سازمان حج و زیارت بر اعزام منظم و برنامه ریزی شده زائران ایرانی به عراق با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حفظ امنیت و کرامت زائران تاکید دارد و مذاکرات خوبی نیز با سفیر عراق در خصوص نحوه اعزام های آینده به عراق در صورت بهبود شرایط کرونایی داشته است.

در این دیدار که در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد طرفین یاد و خاطره این دو سردار شهید جبهه مقاومت را گرامی داشتند و سفیر عراق عملیات تروریستی آمریکا در مسیر فرودگاه بغداد را بزدلانه خواند و گفت: این دو شهید بزرگوار در دل دو ملت ایران و عراق جای داشتند و مردم نیز عشق و علاقه خود را در مراسم تشییع پیکرشان در دو کشور به نمایش گذاشتند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تصریح کرد: شهیدان سلیمانی و المهندس جان و خون خود را در راه دفاع از اسلام فدا کردند و اطمینان دارم که خداوند ظالمان را به سزای اعمالشان خواهد رساند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin