سومین نشست کارگروه فناوری‌های کارا و معدن با حضور هیات اعزامی از وزارت علوم تحقیقات و اقتصاد کشور اتریش و حضور سفیر این کشور در ایران برگزار شد.

به گزارش آوادیپلماتیک، کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و اتریش پس از برجام و بعد از مدتها توقف شکل گرفت و ذیل این کمیسیون، نقشه راه همکاری‌های 5 ساله‌ای با هدف اجرایی کردن تفاهم‌های صورت‌گرفته تنظیم شد.

این نقشه راه مذکور دارای چندین کارگروه است. یکی از آنها کارگروه فناوری‌های کارا و معدن است که مسوولیت این کارگروه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واگذار شد.

هدف از تشکیل کارگروه مذکور، آشنایی با روندها و فراروندهای فناوری در عرصه بین‌المللی، انتقال فناوری و کسب دانش‌های نوین در سه حوزه محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر و معدن است. بدین منظور کارگروه فناوری‌های کارا و معدن اقدام به تهیه یک برنامه اجرایی برای پیگیری و هدایت پروژه‌های تعریف شده فی مابین کرد.

برنامه اجرایی مذکور شامل 50 موضوع همکاری متقابل مشخص است که از سال 2016 تا کنون بالغ بر 30 موضوع به اتمام رسیده و یا در مراحل پایانی قرار گرفته است.

سومین نشست کارگروه فناوری‌های کارا و معدن با هدف رصد پروژه‌های مدون و نیز حل مشکلات موجود بر سر راه اجرایی شدن پاره ای از موضوعات و نیز تعریف مکانیزم اجرای برخی از موضوعات و پروژه‌ها، آذرماه جاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

در این دوره از نشست‌های کارگروه فناوری‌های کارا و معدن، نمایندگان اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد کشور اتریش به همراه تعدادی از شرکت‌های اتریشی و نیز نماینده موسسه فناوری اتریش AIT با متناظرین ایرانی خود جلساتی را برگزار کرد که در نهایت گزارش نتایج این جلسات در این نشست ارائه شد.

علی مرتضی بی‌رنگ، قائم‌مقام در امور بین‌الملل و رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور در خصوص اقدامات انجام شده در این زمینه، گفت: وجود برنامه اجرایی 5 ساله که از سال 2016 آغاز شده و تا پایان سال 2020 ادامه می‌یابد، بسیار اتفاق خوب و مفیدی است.

وی ضمن اشاره به نقش سفارت کشور اتریش در تنظیم روابط دو کشور از سفیر جدیدالورود این کشور خواست تا با پیگیری ویژه خود نسبت به حل مسائل پولی و بانکی از قبیل ضمانت‌نامه‌های بانکی و بیمه‌ای توسط کشور اتریش اهتمام کند.

به گفته بی‌رنگ، مشکلاتی از این دست باعث بروز اختلال در روند اجرایی پروژه‌ها می شود که رفع این موانع را در کوتاهترین زمان ممکن خواستار هستیم.

وی همچنین نقش آفرینی موثر بخش بازرگانی سفارت اتریش Advantage Austria را در اطلاع رسانی نمایشگاه اینوتکس 2018 خواستار شد و آمادگی ایران را در اختصاص پاویونی به نام کشور اتریش در جریان نمایشگاه اینوتکس 2018 اعلام کرد.

قائم مقام در امور بین‌الملل و رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی در ادامه مدیریت این موضوع را از جانب بخش بازرگانی سفارت اتریش خواستار شد.

بی‌رنگ، حضور شرکت‌های اتریشی در ایران را گامی برای رفع فرصت‌های از دست رفته قبلی و استفاده از این فرصت را یک ضرورت دانست.

در ادامه این نشست، اشتفان شولتس، سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه وجود یک برنامه اجرایی پنج ساله همکاری مشترک بین ایران و اتریش اتفاق مبارکی است، گفت: باید بر روی حسن اجرای برنامه‌ها نظارت کامل صورت گیرد و برنامه‌های تعیین شده را با شرایط ایران مطابقت داد.

وی افزود: ایران یکی از کشورهای توانمند منطقه محسوب می‌شود و نیروی جوان خوبی در اختیار دارد که باید برای این نسل به فکر ایجاد شغل بود.

شولتس با اشاره به ظرفیت بالای استارتاپ ها در ایران، بیان کرد: بهره گیری از ظرفیت بالای استارتاپ‌ها یکی از ضروریات است و باید در طول زمان از این ظرفیت‌ها برای توسعه اقتصادی، تولید ارزش و ثروت و نیز توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط استفاده کنیم.

سفیر اتریش در ایران همچنین بهره‌گیری از ظرفیت بالای استارتاپ‌ها در ایران را راهکار دیگری برای جوانان ایرانی برشمرد که دولت اتریش آمادگی همکاری با ایران را در این خصوص دارد.

وی همچنین گفت: اتریش آماده میزبانی از رییس‌جمهور ایران در ابتدای سال 2018 است و ابراز امیدواری کرد تا این سفر موجب تعمیق و گسترش بیش از پیش روابط دو کشور شود.

وی همچنین بیان کرد: سفارت اتریش در تلاش است تا زمینه‌ساز شرایط مناسب برای عقد قراردادهای بیشتر بین شرکت‌های خصوصی دو کشور باشد.

در ادامه این نشست، مهندس احمدرضا علائی طباطبائی، مدیرکل دفتر تبادل فناوری گزارشی از نحوه پیگیری موضوعات تعیین شده مشترک بین دو کشور ارائه کرد.

در این جلسه مشترک، نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس، مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری، رایزن فناوری ایران در اتریش، نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، نماینده سازمان توسعه تجارت ایران و از طرف کشور اتریش، سفیر اتریش در ایران حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin