با هدف تقویت همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه حقوق بشری و قضایی میان ایران و سوئیس، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر با سفیر سوییس در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این دیدار، سفیر سوئیس با تاکید بر اینکه این کشور متقاضی جدی برگزاری دور بعدی گفتگوهای حقوق بشری و قضایی با ایران است، عنوان داشت که ما هم اکنون در حال برنامه ریزی برای دور بعدی گفتگوها هستیم و دولت سوئیس مصمم به ادامه همکاری ها در ابعاد وسیع تری می باشد.

همچنین سفیر سوئیس از همکاری های علمی خوب میان دو کشور استقبال و خواستار استفاده از فرصت های موجود شد.

 دبیر ستاد حقوق بشر نیز در این دیدار گفتگوهای دوجانبه ج.ا.ایران با سوئیس را یک اقدام مثبت ارزیابی نمود، ولی با این حال تاکید نمودند که نتایج حاصل از آن کماکان در حد انتظار نبوده و نیاز به تغییر برخی دیدگاه ها، به خصوص جاهائیکه مسائل سیاسی می شود، وجود دارد.

وی تاکید کرد: کسانی که در این گونه مسایل صاحب نظر اند و در این خصوص درگیر هستند، بایستی به دنبال نتایج ملموس باشند و اجازه ندهند وجود برخی استانداردهای دوگانه خللی در این موضوعات ایجاد کند.

در بخش دیگری از این ملاقات، مباحثی در مورد همکاری سیستم بانکی ج.ا.ایران با FATF مطرح شد که دکتر لاریجانی در ادامه افزود: اگر از من بپرسید، معتقدم که چه قبول و یا رد کنوانسیون های FATF هیچ کدام موضوع مهمی نیست. شاید لازم باشد چند مسئله مطرح کنیم و ببینیم که این سیستم اساسا چقدر واقعی عمل می کند؟

وی افزود: در مورد منافقین، آنها پول های هنگفتی از بانک های عربستان و امریکا و یا پول های حاصل از پولشویی در مواد مخدر دریافت می کنند، خب سوال اینجاست که نهادهای وابسته به FATF چقدر این مسئله را ردیابی و علیه آن موضع گیری یا اقدام کرده اند؟

 دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه متذکر شد: گروه تروریستی داعش که با هر تعریفی از تروریست، تمام معیارهای یک گروه تروریستی خشن را دارد، پول های خود را از کجا می آورد؟! آنها پول چاه های نفتی را که تاراج کرده اند، از کجا و چگونه دریافت می کنند؟ شاید زمان آن باشد که چند پروژه کاری جدی با FATF تعریف شود و عیار کارکرد واقعی آن در عمل مشخص گردد.

در پایان این دیدار همچنین طرفین مجددا بر ادامه گفتگو ها در مسایل حقوق بشری و قضایی تاکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin