سند تاسیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی از سوی مدیر کل خلیج فارس وزارت امور خارجه و سفیر سوئیس در تهران به امضا رسید.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بر اساس این سند، سوئیس حفاظت منافع ایران را در عربستان سعودی به عهده خواهد داشت.

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران با حضور دیپلمات‌های ایرانی پس از انجام ترتیبات اجرایی، در آینده نزدیک در جده گشایش خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که در دی ماه 1394 پس از انتشار خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی مخالف دولت عربستان در این کشور، در عربستان، بحرین و ایران تظاهراتی علیه دولت عربستان انجام شد. معترضان در مشهد، پرچم عربستان را از ساختمان کنسولگری این کشور پایین کشیده‌اند. عده‌ای از معترضان مواد آتش‌زا به ساختمان کنسولگری عربستان پرتاب کرده‌اند. همچنین در تهران تجمعی در مقابل سفارت این کشور انجام شد که عده‌ای از این تجمع‌کننده‌ها که از آنها به عنوان نیروهای “خودسر” نام برده شده است، وارد ساختمان سفارت شدند و پرچم عربستان را پایین آوردند و سفارت را به آتش کشیدند.

در پی این اتفاق، عادل الجبیر وزیر امور خارجه دولت عربستان سعودی در 13 دی ماه 94 اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با ایران قطع و از هیات دیپلماتیک ایرانی خواست تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند.

از آن زمان تا کنون روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران به طور کامل قطع بوده است و دو طرف صرفا در رابطه با اعزام زائران حج توافق کردند تا هیات‌های دیپلماتیک را تبادل کنند.

با امضای سند گشایش دفتر حفاظت منافع ایران در عربستان در سفارت سوییس در ایران از این پس امور کنسولی و دیپلماتیک و سیاسی از طریق این سفارت‌خانه در تهران انجام می‌شود.

در پی امضای سند گشایش دفتر حفاظت منافع ایران در عربستان میان مقامات ایرانی و سفیر سوییس در تهران، متقابلا سوئیس حافظ منافع عربستان در تهران است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin