سفیر یونان در ایران با بیان اینکه سطح مبادلات تجاری ایران و یونان قابلیت توسعه را دارد، گفت: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ایران یونان تنها حدود ۳۰ میلیون یورو است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر یونان در آئین پنجمین جشنواره بین المللی غذای اکو جاده ابریشم زنجان با بیان اینکه با وجود تحریم‌های موجود علیه ایران اتحادیه اروپا مکانیزم‌های ویژه‌ای برای تعاملات تجاری ایران و کشورهای اروپایی در نظر گرفته است، افزود: تحریم‌های موجود مشکلاتی در زمینه نقل و انتقالات مالی بانکی فراهم کرده اما اتحادیه اروپا مکانیزم‌هایی اتخاذ کرده تا یونان با استفاده آن، با ایران در ارتباط باشد و اتحادیه از تحریم‌ها حمایت نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه روابط اقتصادی و تجاری ایران و یونان ظرفیت توسعه هر چه بیشتر را دارد، ادامه داد: در حوزه روابط تجاری نیز تا همین اواخر از ایران واردات نفت داشته‌ایم که یکی از محصولات مهم و استراتژیک است.

الکساندر کیس خواستار ارتقای روابط در سایر حوزه‌ها با ایران شد و با بیان اینکه ظرفیت‌های موجود در هر دو کشور ایران و یونان بستر مناسبی برای ارتقای سطح مناسبات است، گفت: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ایران و یونان حدود ۳۰ میلیون یورو است.

سفیر یونان در ایران با بیان اینکه استان زنجان و کشور یونان در زمینه تولید محصول زیتون مشترک هستند، گفت: استان زنجان و کشور یونان می‌تواند در زمینه تجارت محصولات کشاورزی همانند زیتون و همچنین در زمینه گردشگری با هم تعاملات زیادی داشته باشند.

الکساندر کیس با بیان اینکه استان زنجان دارای فرصت‌های فوق‌العاده‌ای در زمینه توسعه گردشگری است، گفت: کشور یونان دارای صنعت گردشگری قدرتمندی است به طوری که سال گذشته با توجه به جمعیت ۱۰ میلیون نفری این کشور، جمعیت ۳۲ میلیون نفر توریسم وارد یونان شد.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره غذا ایده فوق‌العاده‌ای است که مردمان را به همدیگر نزدیک تر می‌کند، ادامه داد: تداوم برگزاری این جشنواره طی پنج دوره یکی از دلایل موفقیت این جشنواره در تحقق اهداف طراحی شده در حوزه گردشگری است و با توجه استقبال موجود از برگزاری جشنواره غذای اکو، تداوم این جشنواره می‌تواند نقش مهمی در توسعه گردشگری و نزدیکی فرهنگی ملت‌ها به هم داشته باشد.

سفیر یونان در ایران با بیان اینکه ایران و یونان باید بتوانند از ابزارهایی که در اختیار دارند در راستای بهبود روابط خود بیش از گذشته استفاده کنند، ادامه داد: روابط ایران و یونان همواره خوب بوده و به لحاظ روابط سیاسی نیز نخست وزیر کشور یونان در سال ۲۰۱۶ با سایر وزرا به ایران سفر کردند که یک ملاقات در سطح بالایی بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin