ابراهیم الدیلمی سفیر یمن در ایران در مصاحبه با شبکه خبری پرس‌تی‌وی به تحولات اخیر در این کشور پرداخت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، وی در ابتدای این مصاحبه گفت: واقعیت آن است که عربستان سعودی با آغاز حمله علیه یمن به دنبال دستیابی به چند هدف با توجه به شرایط داخلی و منطقه‌ای بود. در سطح داخلی، نزاع قدرت در خاندان حاکم وجود داشت و این یک فرصت برای محمد بن سلمان بود تا ثابت کند که می‌تواند به عنوان ولیعهده و پادشاه آینده انتخاب شود. وی می‌خواست خود را به عنوان یک قهرمان جلوه دهد که می‌تواند از طریق حمله به یمن دستاوردهایی را به همراه داشته باشد.

سفیر یمن اضافه کرد: اما گیر کردن وی در یمن اهدافش را برای چندین سال به تاخیر انداخت و در نهایت وی شرایط را به گونه‌ای به پیش برد که محمد بن نایف پسرعمویش را از ولیعهدی برکنار کرد و دیگر شاهزادگان را نیز در هتل ریتز کارلتون تحت بازداشت قرار داد.

وی در ادامه این مصاحبه به اهداف منطقه‌ای بن سلمان از حمله به یمن نیز اشاره کرد و گفت: هدف منطقه‌ای دیگری نیز وجود داشت تا تبدیل به یک نهاد منطقه‌ای شود که با دیگر نهادهای منطقه مقابله کرده و به عنوان عامل اصلی پروژه آمریکا در منطقه تبدیل شود. این موضوع به ایجاد روابط با دشمن صهیونیستی در تمامی سطوح منجر می‌شد. البته گیر کردن وی در یمن باعث تاخیر واقعی در تبدیل شدن سعودی‌ها به قدرت منطقه ای و عامل پروژه آمریکا و اسرائیل در منطقه شد.

عربستان پس از 5 سال در حال غرق شدن در یمن است

الدیلمی گفت: چیزی که ما شاهد آن بودیم ناتوانی سعودی‌ها در دستیابی به این دستاور بود. عربستان سعودی به دنبال به دست آوردن پیروزی سریع در یمن و طی چند هفته یا یکی دو ماه بود اما پس از 5 سال عربستان سعودی در حال غرق شدن در یمن است.

سفیر یمن در ایران اضافه کرد: یکی از بزرگترین اهداف عربستان سعودی این است که این کشور همچنان در تلاش برای اجرای تجزیه یمن و ایجاد فتنه در میان مردم این کشور است اما ملت یمن همچنان به مقابله با این رویکرد می‌پردازند.

وی تجاوز کنونی به یمن را فقط تجاوز سعودی ندانسته و گفت که این حملات پیش از آنکه از سوی عربستان و امارات باشد از سوی آمریکا، انگلیس و صهیونیست هاست.

الدیلمی در ادامه این مصاحبه به اوضاع در بندر الحدیده یمن پرداخت و گفت: در واقع بندر الحدیده مهمترین بندر جمهوری یمن بوده و در حاشیه دریای سرخ قرار دارد و بزرگترین بندر یمن به شمار می‌آید. تقریبا 70 درصد از واردات ما از طریق این بندر صورت می‌گیرد. البته این آمار شامل نفت نمی‌شود. همچنین بخش عمده‌ای از صادرات یمن به دنیای خارج از طریق بندر حدیده انجام می‌شود. عربستان به دنبال محاصره و مسدود کردن این بندر بود که برای زندگی 20 میلیون یمنی حیاتی است.

 سفیر یمن در ایران اضافه کرد: پس از آنکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها پس از شش ماه حمله به الحدیده دستاوری را بدست نیاوردند مجبور به پذیرش مسیر سیاسی برای حل اوضاع از طریق سازمان ملل و توافق سوئد شدند. من از توافق استکهلم حمایت می‌کنم. توافق انسان دوستانه‌ای که باهدف پایان دادن به محاصره و کاهش رنج مردم یمن از طریق پهلو گرفتن کشتی‌های حامل کمک‌های انسانی است تا این کمک‌ها به مردم و مناطق آسیب دیده ارسال شود.

امروز توافق استکهلم در حالت مرگ قرار گرفته است

وی افزود: من این توافق را با توافق هسته‌ای ایران مقایسه می‌کنم. تمام جهان با آن موافقت کرده و از آن حمایت کردند و توسط جامعه جهانی مورد تایید قرار گرفت اما دولت آمریکا علیه آن قرار گرفت و از اجرای تعهدات این توافق توسط دیگر اعضا جلوگیری کرد. امروز توافق سوئد به چندین دلیل در حال مرگ قرار دارد که از جمله آن می‌توان به دو بار وتوی قطعنامه کنگره توسط دولت ترامپ برای پایان حمایت از جنگ یمن اشاره کرد. این موضع دولت آمریکا سعودی‌ها را تشویق می‌کند تا به حملات خود ادامه داده و به راه حل سیاسی و تعهداتش در توافق استکهلم پایبند نباشد.

الدیلمی گفت: دشمن از اجرای توافق استکهلم هراس دارد چون اگر این توافق با موفقیت همراه شود در آن صورت گفت‌گوهای واقعی درباره مسائل ریشه‌ای بحران یمن ضرورت پیدا می‌کند. جامعه بین‌الملل موضوعات را از یک زاویه می‌بینند و اینکه اوضاع کنونی یمن جنگ داخلی است. اما ما شاهد مداخله کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس در یمن هستیم.

تعداد کشته‌های بحران یمن بسیار زیاد است

سفیر یمن در ایران در ادامه این مصاحبه به بحران انسانی در یمن اشاره کرد و گفت: این مسئولیت همه مردم آزاده است تا صدای خود را بلند کرده و سعودی‌ها و کسانی که پشت آن قرار دارند از جمله اماراتی‌ها، آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها را مورد بازخواست قرار دهند. تعداد کشته‌های جنگ یمن به اندازه‌ای زیاد است که مقامات نمی‌توانند آمار کلی کشته شدگان را ارائه دهند. حملات هوایی هنوز به پایان نرسیده است. صدها میلیارد دلاری که در کشتار ده‌ها هزار نفر از غیر نظامیان هزینه شده باعث استفاده متجاوزان از تسلیحات ممنوعه بین‌الللی گردیده است.

عربستان باید غرامت جنگ یمن را بپردازد

الدیلمی گفت: از سوی دیگر شاهد ادامه و افزایش فروش تسلیحات آمریکایی و اروپایی به عربستان هستیم و آنها طی این پنج سال تا به امروز از آنها علیه غیرنظامیان استفاده می‌کنند.

اگر جامعه بین‌الملل خواستار پایان جنگ در یمن و ایجاد راه‌حل برای این جنگ است باید درباره موضوع پرداخت غرامت بسیار شفاف و آشکار صحبت کنیم. این منطقی نیست که عربستان سعودی علیه یمن جنگ به راه اندازد و سپس خارج شود. با فداکاری و پایداری یمنی‌ها برای پنج سال باید به درستی برخورد شده و غرامت پرداخت شود.

وی گفت: یمن امروز تغییر کرده و نقش خود را که در تاریخچه‌ و تمدنش ریشه دارد ایفا می‌کند. امروز یمن در کنار دیگر مردم جهان اسلام در برابر طرح آمریکا و اسرائیل نقش خود را ایفا می‌کند. یمن با جنگی علیه ثبات خود مواجه است اما ما هم بخشی از جهان اسلام هستیم که به مقابله با مستکبران می‌پردازیم.

الدیلمی به دیدار اخیر خود با وزیر دفاع ایران در تهران اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که دیدار ما با وزیر دفاع ایران پس از تصمیم شجاعانه جمهوری اسلامی ایران در برسمیت شناختن شورای عای سیاسی در صنعا انجام شد. در دیدار با وزیر دفاع ایران درباره روابط دوستانه میان ارتش‌های دو کشور صحبت کردیم. ما درباره نوعی هماهنگی و اقدام مشترک میان وزارت دفاع دو کشور حرف زدیم. ما درباره روابطمان با دیگر دولت‌های جهان نیز صحبت کردیم.

عربستان باید بپذیرد که یمن از دستانش خارج شده است

سفیر یمن در ایران درباره راه‌حل جنگ یمن گفت: تنها راه‌حل این است که عربستان به این نتیجه برسد که یمن به طور کامل تغییر کرده است و دیگر نمی‌تواند سیاست‌های یمن را کنترل کند. یمن از دستان عربستان خارج شده و هم اکنون آزاد،‌ مستقل و دارای حق حاکمیت است. تنها راه‌حل این است که عربستان سعودی به سرعت به اشاره شورای عالی سیاسی یمن پاسخ دهد و فورا وارد گفت‌وگوهای سیاسی شود.عذرخواهی و پرداخت غرامت برای هر آنچه که عربستان ویران کرده نیز ضروری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin