ابراهیم الدیلمی سفیر یمن در تهران در گفتگویی با خبرنگار iuvmpress گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه نخستین طرفی بوده که در کنار مردم یمن ایستاده و از آنها در محافل سیاسی و بین‌المللی حمایت کرده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مشروح مصاحبه سفیر جمهوری یمن در ایران با iuvmpress در ادامه می خوانید.

سفیر محترم، از روابط میان ایران و یمن و حمایت‌های گسترده جمهوری اسلامی از مقاومت ملت یمن آغاز کنیم. به نظر شما از بعد سیاسی جمهوری اسلامی چه اقدامی می‌تواند برای کمک به ملت مظلوم یمن انجام دهد و روابط دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

از روابط جمهوری اسلامی ایران همیشه نخستین طرفی بوده که در کنار مردم یمن ایستاده و از آن‌ها در محافل سیاسی و بین‌المللی حمایت کرده است. وی در ادامه گفت : معتقدم جمهوری اسلامی می‌تواند در پرونده کمک‌های بشردوستانه و امدادی به مردم یمن حضور بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، ایران با توجه به جایگاه خود در میان جوامع اسلامی می‌تواند نقش‌های مختلفی را برای پیشبرد روند سیاسی و پایان دادن به تجاوز علیه یمن بازی کند. جمهوری اسلامی با داشتن متخصصان کارکشته، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های زیادی در بسیاری از زمینه‌ها ازجمله آموزشی، پزشکی، بهداشتی و … دارد که می‌تواند از مردم یمن حمایت کند.

رهبر انقلاب اسلامی بارها با انتقاد تند از سکوت مجامع جهانی و کشورهای عربی آنها را به شکستن سکوت خود درقبال جنایت سعودی ها در یمن واداشتند. از نظر شما انتقاد تند رهبر ایران از حکام سعودی تا چه حد توانسته در بهبود وضعیت یمن راهگشا باشد؟

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی بصیرت سیاسی و رسانه‌ای بالایی دارد که نقش عمده‌ای در افشای توطئه‌های تجاوزکارانه علیه یمن و برملا کردن جنایت‌های آن‌ها داشته است. سخنان ایشان که در مجامع مختلف با صدای رسا تکرار شده، در افشای ماهیت پوچ اقدامات حکومت سعودی و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها که در کنار آن‌ها برای هدف قرار دادن مردم یمن ایستاده‌اند، نقش بسزایی داشته است. امام خامنه‌ای با فرمایشات خود به کانون توجه رسانه‌ها تبدیل می‌شوند و دامنه سخنرانی‌های ایشان درباره نقش خرابکارانه و تجاوزکارانه سعودی‌ها در یمن تا دوردست‌ترین نقاط جهان اسلام و دنیا می‌رسد.

جناب الدیلمی از زمانی که شما به‌عنوان سفیر یمن در تهران منصوب شده اید، تحولات گسترده‌ای در یمن رخ داده که اغلب به سود جریان مقاومت و انصارالله است. دیدگاه کلی شما نسبت به اوضاع داخلی و بین‌المللی یمن و تجاوزات گاه و بی‌گاه سعودی‌ها یه خاک یمن چیست؟

در واقع جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری است که دولت نجات ملی و شورای عالی سیاسی در صنعا را به رسمیت شناخت و قبول کرد یمن در تهران سفیر داشته باشد؛ چنین تحولی برای یمنی‌ها نقطه آغاز خروج از انزوای بین‌المللی بود که به‌وسیله دشمن متجاوز اعمال می‌شد. ان‌شاالله این اقدام سرآغاز تکمیل گام‌های بعدی برای تعیین سفیران یمن در برخی کشورهای اسلامی و دیگر کشورها و نیز مجامع بین‌المللی خواهد بود.

کارهایی در این زمینه در حال انجام است و این شجاعتی بود که ابتدا طرف ایرانی به خرج داد و اوضاع کنونی صنعا را درنظر گرفت. جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را از ملت یمن و مقاومت این کشور تا آزادی از بند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها نشان داده است. معتقدم چنین تصمیمی بازتاب بسیار مثبتی در روابط میان جمهوری یمن و جمهوری اسلامی ایران داشته و باعث شده است تعدادی از سازمان‌ها و کشورها به تبع اقدام ایران شجاعت فعال‌سازی روابط دیپلماتیک را بیابند و حکومت نجات ملی و شورای عالی سیاسی در صنعا را به رسمیت بشناسند.

علاوه بر این، به رسمیت شناختن حکومت نجات ملی و تعیین سفیر یمن در تهران روابط میان دولت و ملت‌های یمن و ایران را گسترده‌تر کرد و نقش بسزایی در حضور و تقویت نقش محور مقاومت به‌عنوان یک تشکیلات دولتی و حکومتی داشته است. این دقیقاً برخلاف شایعه‌سازی دشمنان است که محور مقاومت را در جایگاه طایفه‌گری یا حزبی معرفی می‌کنند. محور مقاومت با حضور کشورها و دولت‌های جدید مستحکم‌تر و گسترده‌تر می‌شود؛ همان کشورهایی که آرمان این محور را در زمینه مقاومت علیه موجودیت رژیم صهیونیستی و (اخراج) آمریکا از منطقه باور دارند.

مسئولان نظامی یمن به ویژه انصارالله اعلام کردند در زمره بانک اهداف خود هدف قرار دادن چندین نقطه راهبردی همچون کاخ پادشاهی عربستان و چندین بندر و تأسیسات نفتی در قلب عربستان و امارات را مدنظر دارند. به نظر شما راهبرد نظامی و واکنش متقابل، می‌تواند سعودی ها را به پای میز مذاکره بکشاند و تسلیم کند؟

این حق ما یمنی‌هاست که با هر وسیله‌ دفاعی از کشور خود دفاع کنیم. ما می‌توانیم از حق کامل و بی‌قید و شرط خود برای جلوگیری از تجاوزات استفاده کنیم؛ تجهیزات نظامی و تهدیدهای نیروهای مسلح یمن است. تهدیدات نیروهای مسلح یمن پوچ و توخالی نیست، بلکه اطلاع‌رسانی می‌کنیم و پس از این اطلاع‌رسانی است که نیروهای مسلح یمن نقاط مختلف خاک سعودی، ازجمله عمق ریاض را هدف قرار دادند و این هدف‌گیری همچنان ادامه دارد.

حملات و تهدیدات نیروهای مسلح یمن علیه تأسیسات حیاتی عربستان سعودی تا توقف تجاوزات آن‌ها ادامه خواهد یافت. ما برای ششمین سال متوالی است با این تجاوز وحشیانه مواجهیم و در این جنگ شیوه دفاع از خود را تمرین می‌کنیم. این حق ماست که از همه ابزارهای قانونی برای متوقف کردن این تجاوز و رفع محاصره علیه کشور و مردم خود استفاده کنیم.

توپ اکنون در زمین سعودی‌هاست؛ اگر قصد دارند به مذاکرات سیاسی متوسل شوند، به‌ویژه پس از یادداشت و سندی که به‌وسیله دولت صنعا و شورای عالی سیاسی در زمینه چشم‌انداز ملی توقف تجاوزات به سازمان ملل متحد ارائه شده است. بنابراین برقراری هرگونه مذاکره سیاسی باید به توقف تجاوزات منجر شود؛ اگر می‌خواهند حملات ما به عمق خاک سعودی متوقف شود و این موضوعی طبیعی است. نباید فراموش کرد که امروز یمن مورد تجاوزات مستمر (ائتلاف سعودی) قرار دارد و در این لحظه هیچ چشم‌اندازی برای مذاکرات سیاسی یا تحرک در راستای توقف تجاوزات وجود ندارد.

توپ اکنون در زمین سعودی‌هاست که تجاوزات را متوقف کنند و به‌طور مستقیم وارد مذاکرات سیاسی شوند؛ مذاکراتی که باعث صلح جامع در منطقه شود. با وجود این، سعودی‌ها همچنان به تجاوزات خود ادامه می‌دهند و اکنون توپ در زمین آن‌هاست که می‌خواهند وارد مذاکرات سیاسی شوند و به تجاوزات پایان دهند و محاصره را لغو کنند که ما مانعی در این زمینه نمی‌بینیم.

وجود نفتکش صافر در الحدیده تهدید بالقوه‌ای است که ممکن است فاجعه ای همچون بیروت را در یمن رقم بزند. محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله در اظهاراتی ائتلاف سعودی و سازمان ملل متحد را مقصر هرگونه خطری دانستند. نظر شما درباره انباشت مواد منفجره در بندر الحدیده و سایر تهدیداتی که یمن را در معرض خطر انفجار قرار می‌دهد چیست؟

هرگونه خطر یا حادثه‌ای برای نفت‌کش‌ «صافر» می‌تواند به خسارت‌های زیست‌محیطی فاجعه‌باری در پیرامون دریای سرخ منجر شود و بسیاری از کشورهای حوزه دریای سرخ ازجمله جیبوتی، سومالی، اریتره، سودان، مصر و حتی عربستان سعودی را تحت تأثیر قرار دهد. اینها علاوه بر خسارت‌های زیادی است که ممکن است به حوزه دریایی یمن وارد شود و فاجعه اقتصادی ممکن است بندر الحدیده و جاهای دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ما بر این باوریم سازمان ملل متحد و جامعه جهانی به همان اندازه که می‌خواهند چنین مشکلی را به موضوعی سیاسی و رسانه‌ای تبدیل کنند که با آن یمن را هدف قرار دهد، خواهان حل این مشکل نیستند. اگر آن‌ها در تعمیر نفت‌کش‌ بدون وارد شدن به مشاجره های سیاسی و رسانه‌ای جدی بودند، اظهارات مقام‌های آمریکایی، انگلیسی و سعودی بی‌اثر می‌ماند. این‌گونه فضاسازی‌ها نتیجه‌ای جز تحرکات سیاسی و فشار بر مردم یمن ندارد تا بتوانند بندهایی را تصویب کنند که در چنین وضعیت بشردوستانه ای صحیح نیست.

ما در جمهوری یمن در چند سال اخیر نامه‌های متعددی را به سازمان ملل متحد ارسال کرده‌ایم و خواستار تعمیر این نفت‌کش‌ هستیم؛ یا اینکه به گروه‌های داخلی یمن مجوز دهند نفت‌کش‌ را تعمیر کنند، زیرا وزارت نفت و معادن یمن هر سال به‌طور مداوم وضعیت نفت‌کش‌ را بررسی می‌کند. با وجود این، ائتلاف متجاوز سعودی مانع از ورود دیزل مورد نیاز برای تعمیر نفت‌کش‌ می‌شود و اجازه نمی‌دهد شرکت‌های داخلی در روند تعمیر چنین نفت‌کش‌هایی مشارکت داشته باشند.

وزارت امور خارجه یمن چندین یادداشت به سازمان ملل متحد و مجامع جهانی ارسال کرد؛ همچنین یادداشت‌های بی‌شماری را به برخی کشورهای دوست و برادر ارسال کرد تا در راستای تعمیر مخزن نفت‌کش‌ گام بردارند و سهم واقعی و جدی برای جلوگیری از وقوع فاجعه در این کشور داشته باشند.

محمد عبدالسلام، رئیس هیئت مذاکره‌کننده صنعا گفت: کسی که به تجاوزگری خود ادامه می‌دهد و در روند محاصره مشارکت دارد، حق ندارد سخنان غیرمسئولانه در زمینه نفت‌کش‌ ایراد کند. او به جای چنین اظهاراتی باید به حمایت از هیئت اعزامی سازمان ملل متحد یا شرکت‌هایی که برای حفاظت از امنیت مخزن تلاش می‌کنند، کمک کنند تا شاهد وقوع فاجعه نباشیم.

اگر فاجعه‌ای در بندر الحدیده رخ دهد، مسئول آن سازمان ملل متحد، مجامع جهانی و متجاوزان سعودی-آمریکایی هستند که مانع از اعزام تیم فنی برای تعمیر نفت‌کش‌ می‌شوند. آن‌ها همچنان به فشارهای سیاسی، رسانه‌ای و محاصره خود ادامه می‌دهند تا مانع از رسیدن قطعات یدکی مورد نیاز برای تعمیر نفت‌کش‌ شوند.

تأکید می‌کنم ما در جمهوری یمن بارها یادداشت فرستادیم و از مجامع جهانی خواستار تعمیر نفت‌کش‌ شده‌ایم؛ همچنین از سازمان ملل متحد خواسته‌ایم به وظیفه خود عمل کند، ولی آن‌ها تاکنون هیچ کاری نکرده‌اند. بنابراین، ما در جمهوری یمن معتقدیم هر کاری باید انجام می‌دادیم، انجام داده‌ایم و توپ در زمین مجامع جهانی است تا مانع از بروز فاجعه شوند. ما کشورهای آسیب‌دیده در حوزه دریای سرخ را نیز فراموش نمی‌کنیم که به‌طور جدی پیگیر و نگران نشت نفت از نفت‌کش‌ صافر بودند و معتقدند این موضوع ممکن است به محیط‌زیست دریای سرخ و تمام کشورهای ساحلی آسیب برساند.

عبدالله یحیی الحاکم، رئیس هیأت اطلاعات و شناسایی یمن در اظهاراتی گفت: مرحله جدیدی از اقدامات اطلاعاتی استراتژیک علیه ائتلاف سعودی آغاز خواهد شد. آیا انصارالله علاوه بر اهداف نظامی، ترور و هدف قرار دادن شخصیت‌های سعودی را نیز در دستور کار قرار خواهد داد؟

بانک اهداف اطلاعاتی دستگاه اطلاعات و اطلاعات نظامی یمن بسیار گسترده است و تأکید می‌کنم هرگونه هدف قرار دادن تأسیسات مهم و حیاتی به توقف تجاوز علیه کشور و مردم ما منجر خواهد شد. ما حق داریم از خود دفاع کنیم و آنچه که انجام می‌دهیم، برای جلوگیری از تجاوز و رفع محاصره علیه مردم یمن است. پنج سال تجاوزگری ادامه داشت و اکنون در سال ششم هستیم؛ طبعاً دستگاه اطلاعات یمن اکنون به اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی از اهداف اصلی دشمن دست یافته است. این موضوع بدون همکاری نیروهای مسلح و تلاش امنیتی و اطلاعاتی دستگاه اطلاعات که نشئت گرفته از اقتدار نیروهای یمنی است، ممکن نبود.

آیا پیش بینی می‌کنید طرف سعودی خواهان راه حل مسالمت‌آمیز برای موضوع یمن باشد یا اینکه بخواهد به روش نظامی ادامه دهد؟

ما همچنان معتقدیم عربستان سعودی خواهان صلح نیست و راهکار سیاسی را نمی‌جوید، دلیل اصلی آن این است که تصمیم حمله به یمن را طرف آمریکایی می‌گیرد. شما شاهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از حق وتو برای نقض تصمیمات کنگره آمریکا در زمینه توقف مشارکت نظامی واشنگتن در جنگ یمن استفاده می‌کند و تاکنون دو بار چنین اقدامی انجام داده است.

در داخل آمریکا طرفهایی هستند که می‌خواهند از یمن خارج شوند و در تجاوز به یمن نقش مستقیم نداشته باشند، ولی آمریکا همچنان به تجاوزگری خود ادامه می‌دهد. در داخل عربستان نیز شاهد اختلافات بر سر ادامه تجاوز نظامی به یمن هستیم. من معتقدم تصمیم‌گیری در این‌باره دیگر به دست عربستان نیست و به‌تنهایی نمی‌تواند آتش‌بس برقرار، محاصره را لغو و خود را وارد روند سیاسی کند.

علاوه بر این، فکر می‌کنم مردم یمن راهی جز ادامه دادن به خط‌مشی نظامی برای متوقف کردن تجاوزگری و رفع محاصره ندارند؛ بنابراین اصلاً چشم‌انداز راه‌حل سیاسی وجود ندارد.

نقطه نظر پایانی

جهان اسلام و جامعه جهانی برای ششمین سال متوالی در حال تماشای تحولات یمن است. معتقدم ۶ سال کافی است تا همگان نتیجه تداوم فاجعه انسانی بر اثر تجاوز، محاصره و بیماری‌های فراگیری که نه‌تنها یمن، بلکه کل جهان را درگیر کرده است دریابند و بازتاب زاویه دید منفی خود را نسبت به یمن شاهد باشند.

فرقی ندارد این تفسیر و نتیجه‌گیری برای کشورهای اسلامی یا دیگر کشورهای جهان یکسان خواهد بود، زیرا فاجعه انسانی درنتیجه تجاوزگری و محاصره همچنان ادامه دارد و ابعاد آن نه یمن، بلکه کل جهان را دربر می‌گیرد. اکنون زمان آن فرا رسیده است همه در یک صف جدی و واقعی مقابل متجاوز بایستند و صدای رسای خود را به گوش دستگاه جنگ سعودی-آمریکایی که دولت و ملت یمن را هدف قرار داده است، برسانند.

ما ملت مسلمان یمن هستیم که عزت، حاکمیت و استقلال خود را می‌خواهیم. اگر همه دراین راستا حرکت کنند، خوش‌آمد می‌گوییم؛ در غیر این صورت ما برای گرفتن حق طبیعی خود، دفاع و تلاش می‌کنیم، به حفظ حاکمیت و حق ملت خود ادامه خواهیم داد تا ان‌شاالله خواست خداوند بر اراده ملت محقق شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin