سفیر گرجستان در ایران با اشاره به مشکلات بانکی بین دو کشور تاکید کرد که تلاش می شود در آینده بانکی مشترک بین دو کشور تاسیس شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ایوسب چاخواشویلی در نشست اقتصادی ایران و گرجستان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطرنشان کرد: گرجستان کشوری با پنج میلیون نفر جمعیت و وسعت 70 هزار کیلومتری است، اما از موقعیت جغرافیایی ممتازی برخوردار است و در آینده می تواند نقش پلی را بین آسیا و اروپا ایفا کند.

به گفته سفیر گرجستان، ایران به عنوان کشوری بزرگ از موقعیت ترانزیتی خود به خوبی استفاده نمی کند؛ در حالی که تمرکز اصلی ایران بر استفاده از آبهای جنوبی است، اما دسترسی مناسبی به آب های شمالی ندارد.

وی اظهار داشت: دسترسی گرجستان به دریای سیاه فرصت مناسبی برای ارسال محموله ها و کالاهای ایرانی از طریق این کشور به اتحادیه اروپا است و در زمینه حمل و نقل ریلی نیز تاکنون مدیران راه آهن گرجستان در چندین نوبت سفرهایی به ایران داشته اند و ترمینال بزرگی در شهر آستارا ایجاد شده است.

چاخواشویلی، ایجاد پالایشگاه در گرجستان و همچنین کارخانجات داروسازی و کاشی سازی توسط شستا را از جمله پروژه های مهم ایران در این کشور برشمرد.

وی در ادامه با اشاره به حضور 10 هزار ایرانی در گرجستان، تصریح کرد: از نظر ثبت شرکت اقتصادی مشکلی وجود ندارد و در صورت آماده بودن اسناد مورد نیاز در مدت زمان 15 دقیقه می توان شرکتی را به ثبت رساند.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت های اقتصادی برای گرجستان، یادآوری کرد: شاهدیم برخی افراد فقط به منظور اخذ اقامت در این کشور به ثبت شرکت می پردازند، در آینده اقامت گرفتن سخت تر خواهد شد و شرکت های یاد شده با توجه به مراجعه اداره امور مالیاتی گرجستان به آنها باید از گردش مالی مناسبی برخوردار باشند.

سفیر گرجستان در ایران با اشاره به موفقیت پسته کاران و زعفران کاران ایرانی در این کشور، تاکید کرد: مطابق مصوبه جدید پارلمان گرجستان اراضی کشاورزی دیگر قابل فروش به خارجی ها نخواهد بود، اما در چارچوب شرکت های مشترک المنافع قابلیت فروش خواهد داشت؛ همچنین امکان اجاره طولانی مدت اراضی حتی به مدت نیم قرن وجود دارد.

وی با اشاره به دخالت نکردن دولت گرجستان در اقتصاد این کشور، از تمایل نداشتن ایرانی ها برای صادرات نفت و فرآورده ها و مشتقات نفتی به این کشور ابراز تعجب کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin