آلبرتو گونزالس کاسالس، سفیر جمهوری کوبا در ایران گفت: انتظار ما این است روابط اقتصادی هم پای روابط سیاسی دو کشور توسعه یابد و پیشرفت های ایران بویژه در صنعت نفت می تواند فرصت مناسبی برای همکاری دو جانبه باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آلبرتو گونزالس کاسالس پس از بازدید میدانی از صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس روابط سیاسی دو کشور ایران و کوبا را عالی توصیف کرد.

وی ضمن تشکر از مدیرعامل سازمان منطقه ویژه جهت برنامه ریزی برای بازدید از پارس جنوبی گفت: این دیدار برای ما مایه شگفتی است چون ما شاهد پیشرفت ایران در بخش نفت، گاز و پتروشیمی هستیم و کارهای بزرگی در این منطقه صورت گرفته است.

سفیر کوبا در ایران تصریح کرد: این پتانسیل وجود دارد که بتوانیم تجارت بین دو کشور را تسهیل کنیم و کوبا از آمادگی لازم برای استفاده از همه ظرفیت ها بویژه در بخش صنعت و فناوری برخوردار است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس نیز در این دیدار ضمن خوشآمدگویی به سفیر کوبا و هیئت همراه اظهار داشت: ما در منطقه پارس جنوبی ۱۳ پالایشگاه گاز با ظرفیت تولید و شیرین‌سازی حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز را داریم ضمن آنکه ۲۲ مجتمع پتروشیمی نیز با ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن محصولات متنوع از دیگر ظرفیت های این منطقه بزرگ اقتصادی است.

سخاوت اسدی تصریح کرد: برآورد ارزش تولیدی هر پالایشگاه در سال ۳.۶ میلیارد دلار می باشد که با وجود تحریم ها ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی های منطقه پارس جنوبی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اظهار داشت: ما در حال حاضر ۳۰ هزار تن ظرفیت پتروشیمی در حال احداث داریم که سه پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت ۲۵۰ هزار بشکه در روز در حال ساخت داریم و در حال حاضر ۹۰ هزار نفر نیروی کار در این منطقه مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به تحریم‌های استکبار علیه کشور و اشتغال بیش از ۹۰ هزار نیروی کار در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال ۷۶ تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار در منطقه پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است که با توجه به زیر ساخت های مناسب موجود در منطقه ظرفیت‌های بیشماری پیش روی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرار دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin