سفیر کوبا در ایران تاکید کرد که انقلاب‌های ایران و کوبا مبارزه بر ضد استکبار و امپریالیسم را سرلوحه خود قرار داده‌اند و هر دو راستای افزایش رفاه اجتماعی مردم حرکت می‌کنند.

به گزاش آوا دیپلماتیک، ولادیمیر آندره گونزالس کسادا، سفیر کوبا در همایش مبارزه جهانی مستضعفین با امپریالیسم جهانی در دانشگاه امام صادق (ع) گفت: خطاب به جوانانی که در راه انقلاب اسلامی ایران به مبارزه خود ادامه می دهند می گویم که ارتباط جدانشدنی میان انقلاب‌های ایران و کوبا وجود دارد.اگر چه با وجود بعضی اختلاف‌ها، بیداری‌هایی از همان ابتدا در هر دو انقلاب وجود داشت و اصل و مبانی آنها مبارزه با امپریالیسم آمریکایی است.

وی افزود: از جمله مبانی که فیدل کاسترو از همان ابتدا بر آن تاکید داشت آن بود که انقلاب کوبا با حضور مستضعفان شکل گرفته و با همان‌ها به راه خود ادامه دهد.انقلاب ایران نیز با حضور امام خمینی با موفقیت به راه خود ادامه داد و هر دو انقلاب ایران و کوبا مبارزه بر ضد استکبار جهانی را سرلوحه خود قرار داده‌اند.

آندره گونزالس کسادا، با تاکید بر این که هر دوی این انقلاب‌ها در راستای افزایش رفاه اجتماعی مردم حرکت کرده‌اند، گفت: دستاوردهای انقلاب ایران به دلیل آن بوده است که این کشور توانسته روابط خوبی را با انقلاب‌های دیگر ایجاد کند.

وی ادامه داد:‌ در طول تاریخ و به خصوص در دوران شاه به خاطر فشارهایی که از سوی امپریالیسم جهانی و آمریکا بر روی او بود، ضوابط ایران و کوبا قطع شد اما این روابط پس از انقلاب اسلامی ایران از سر گرفته شد.چند ماه پس از انقلاب اسلامی، ایران از برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور استقبال کرد.همچنین کوبا از نخستین کشورهایی بود که انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت شناخت.

سفیر کوبا در ایران خاطرنشان کرد: در طول سال‌های اخیر ایران و کوبا موفق شدند تا روابط و همکاری‌های سیاسی، دیپلماتیک، تجاری و فرهنگی خود را توسعه دهند.

وی همچنین به دیدار فیدل کاسترو و مقام معظم رهبری در سال ۲۰۰۱ در ایران اشاره کرد و افزود: این دیدار نقطه عطف روابط دوجانبه ایران و کوبا بود؛ چرا که منعکس‌کننده این نکته بود که دو کشور از یکدیگر قاطعانه حمایت می‌کنند.همچنین در ماه سپتامبر سال گذشته دو کشور مسئولان عالی مختلفی را برای بازدید به کشور مقابل اعزام کردند.پس از آن نیز در سال جاری محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران از کوبا دیدار کرد.

آندره گونزالس کسادا، همچنین با اشاره به دیدار حسن روحانی با فیدل کاسترو در ماه سپتامبر سال جاری افزود: دیدار رییس‌جمهور ایران با کاسترو از جمله آخرین ملاقات‌هایی بود که فیدل کاسترو در عرصه بین‌المللی انجام داد.رهبر کوبا چند روز پیش از درگذشتش در دیداری با رییس جمهور ایران بار دیگر حمایت قاطع خود را از انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های انقلاب بیان کرد.

سفیر کوبا همچنین از حمایت‌های مردم ایران نسبت به مردم کوبا و انقلاب این کشور پس از فوت فیدل کاسترو سپاسگذاری کرد.

او تاکید کرد: ‌امام خمینی (ره) و فیدل کاسترو میراث ارزشمندی را به جای گذاشتند که آن حمایت از مردم در برابر امپریالیسم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin