سفیر کوبا گفت: با اینکه انقلاب ایران جوان‌تر از انقلاب کوباست، ولی تجربه جمهوری اسلامی در مبارزه با تحریم و دورزدن تحریم از کوبا بیشتر است و در این زمینه ایرانی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آلبرتو گونزالس کاسالس در دیدار با رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) که در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) نخستین دانشگاهی است که از زمان حضورم در جمهوری اسلامی ایران از آن بازدید می‌کنم و با وجود اینکه دانشگاه‌های دیگر هم ما را دعوت کردند، تصمیم گرفتیم بازدید از دانشگاه‌های ایران را از این دانشگاه شروع کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد موفقیت‌های این دانشگاه تحقیق کردیم و با مدیران این دانشگاه در مورد تاریخ، دستاوردهای و همچنین کیفیت خوب اساتید این دانشگاه صحبت کردیم. خوشبختانه دانشجویان کوبایی هم در این دانشگاه به ویژه در رشته زبان فارسی درس خواندند و خیلی از دانشجویان کوبایی ما بعد از فارغ‌التحصیلی با استفاده از تحصیلات در این دانشگاه در کشورهای دیگر کار می‌کنند.

گونزالس کاسالس با بیان اینگه گسترش روابط در حوزه علوم و فناوری برای مردم و دولت کوبا بسیار مهم است، ادامه داد:‌ نیاز داریم که در این حوزه با دانشگاه‌های ایرانی همکاری کنیم و دانشگاه بین‌المللی قزوین را به خاطر تجربیات و ظرفیت‌هایش در حوزه همکاری‌های علمی انتخاب کردیم که خوشبختانه دانشگاهی بزرگ است که در زمینه‌های علمی مختلف دانشجو و رشته‌های علمی دارد و به همین خاطر دانشگاه کاملی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از محورهای همکاری ما با دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) در حوزه تحصیلات زبان فارسی خواهد بود، چرا که در کل کشور کوبا فقط 4 نفر هستند که زبان فارسی صحبت می‌کنند و از این 4 نفر هم 2 نفرشان هم خارج از کشور در حال تحصیل هستند و به همین خاطر در بخش ترویج زبان فارسی، همچنین شناخت ادبیات فارسی و تاریخ منطقه به کمک این دانشگاه نیاز داریم.

سفیر کوبا در ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی و دانشگاه‌های کوبا گفت: می‌توانیم تبادل استادان را به زودی شروع کنیم و کوبا هم شرایط مناسبی برای آموزش زبان اسپانیولی به اساتید ایرانی دارد. خیلی از دانشجویان ایرانی برای یادگرفتن زبان اسپانیولی به اروپا می‌روند که از آنها دعوت می‌کنیم به کوبا هم برای یادگرفتن این زبان سفر کنند. در ضمن می‌توانیم بین 2 دانشگاه قرارداد امضا کنیم که این ارتباط و تبادل دانشجو شکل بگیرد.

گونزالس کاسالس ارائه آموزش‌های ضدامپریالیسم را یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های کوبا دانست و افزود: در کشور اسپانیا این آموزش‌ها را به دانشجویان ارائه نمی‌دهند. شاید دانشگاه‌های اروپایی شرایط فنی بهتری را داشته باشند، اما عشق ما برای پذیرفتن دانشجویان ایرانی را ندارند و هیچ‌وقت سطح بالای دوستی که ما با دانشجویان ایرانی ایجاد می‌کنیم را در دانشگاه اروپا تجربه نخواهید کرد. البته این دوستی مطمئناً متقابل خواهد بود و قطعاً شما هم دانشجویان کوبایی را با سطح دوستی بالایی پذیرا خواهید بود.

وی ادامه داد: این قول را می‌دهم که کوبا کشور خوبی برای همکاری‌های علمی و دانشگاهی باشد و می‌توانیم در قالب یک تفاهم‌نامه همکاری خوبی با دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) داشته باشیم.

سفیر کوبا در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه می‌توانیم با استان قزوین در بخش‌های مختلف همکاری کنیم، گفت: کشاورزی، صنعت، تولید مواد غذایی از جمله بخش‌هایی هستند که باید ارتباط خود با ایران در این بخش‌ها گسترش دهیم. کوبا هم مثل ایران تحریم است و این تحریم‌ها فشارهای اقتصادی به ما می‌آورد.

گونزالس کاسالس تصریح کرد: با اینکه انقلاب ایران جوان‌تر از انقلاب کوبا است، ولی تجربه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تحریم و دورزدن تحریم از کوبا بیشتر است. در این زمینه ایرانی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند.

وی از آغاز ارتباط مجازی دانشگاه‌های بین‌المللی امام‌خمینی(ره) و دانشگاه هاوانا از نوروز 1402 خبر داد و گفت: قرار شده بعد از نوروز این ارتباط مجازی شکل بگیرد و بعد از آن هم دوره‌های آموزش مجازی دانشجویان ایرانی و کوبایی و در ادامه هم دوره‌های آموزش حقیقی را شروع خواهیم کرد. دوست داریم که اساتید ایرانی به ویژه اساتید دانشگاه بین‌المللی قزوین را به کوبا ببریم. برای این منظور دنبال حامیان مالی می‌گردیم تا هزینه‌ها را پوشش دهیم.

سفیر کوبا با اشاره به تجربیات فنی و مهندسی دانشگاه بین‌المللی قزوین در حوزه ارتباط با صنعت و کشاورزی افزود: علاقه‌مندیم که از این تجربه به ویژه در بخش کشاورزی بهره‌مند شویم. در ضمن قرار است یک گروه‌های دانشجویی مشترک با دانشگاه بین‌المللی قزوین ایجاد کرده و در قالب این گروه‌ها کمپین‌های ضدامپریالیسم راه بیندازیم.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) هم در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های این دانشگاه گفت: دانشگاه بین‌المللی قزوین با یک‌هکتار مساحت تاکنون پذیرای 10 هزار نفر دانشجوی غیرایرانی و در 3 رشته تحصیلی هم دانشجویان کوبایی را آموزش داده است.

سیدعلی قاسم‌زاده اضافه کرد: برای ارتقای روابط علمی با دانشگاه‌های کوبا نخستین تفاهم‌نامه را بعد از عید نوروز با دانشگاه هاوانا امضا خواهیم کرد و دبیرخانه‌ای هم برای همین منظور در 2 دانشگاه ایرانی و کوبایی تشکیل خواهد شد. هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه هم اعطای بورسیه به دانشجویان کوبایی در دانشگاه بین‌المللی قزوین و اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی در کوبا خواهد بود.

وی ادامه داد: در راستای این تفاهم‌نامه بنا داریم در یکی از دانشگاه‌های کوبا دفتر نمایندگی ایجاد کنیم و همچنین در دانشگاه‌های کوبا شعبه‌ای برای یادگیری زبان فارسی تأسیس کنیم. در ضمن برای تقویت فعالیت‌های دانشگاهیانی ایرانی در حوزه کشاورزی و ارتباط با صنعت کوبا فعالیت‌هایی را در دست اقدام داریم.

قاسم‌زاده یادآور شد: با توجه به پیشرفت‌های دانشگاه بین‌المللی در حوزه علوم اجتماعی و نیازمندی‌ دوستان کوبایی ما در حوزه کشاورزی و معماری دانشگاه امام خمینی در صدد است تا برنامه‌هایی برای تقویت این حوزه‌ها در کوبا داشته باشد. همچنین دانشگاه بین‌المللی به نمایندگی از جمهوری اسلام ایران از برقراری ارتباط متقابل برای گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و تبادل اندیشه‌های سیاسی مشترک حمایت می‌کند.

نماینده وزیر علوم در استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش از برگزاری همایش‌های مشترک بین دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و دانشگاه‌های کوبا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بنا داریم که استادان دانشگاه ما برای گذراندن فرصت مطالعاتی به کوبا اعزام شوند و از آن طرف هم اساتید کوبایی فرصت‌های پژوهشی خود را در این دانشگاه بگذارنند.

قاسم‌زاده افزود: همچنین تبادل دانشجو و استاد هم در آینده نزدیک در حجم بالایی بین دانشگاه‌ بین‌المللی امام خمینی(ره) و دانشگاه‌های کوبا به ویژه دانشگاه هاوانا اتفاق خواهد افتاد و بنا داریم در همه عرصه‌ها با دانشگاهیان کوبایی همکاری تنگاتنگی داشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin