سفیر کره جنوبی به هموطنانش توصیه کرد که حداقل از یک کلیسای مسیحی در ایران و عبادت آزادانه مسیحیان بازدید کنند، زیرا اغلب ایرانی‌ها نسبت به دیگر مذاهب گشاده‌رو هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کیم سئونگ-هو، سفیر جمهوری کره در تهران طی گفتگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به رقابت تیم‌های فوتبال ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 مسکو، گفت که قطعا خواهان این هستم که پیروزی تیم کره جنوبی را ببینم. با این حال اذعان کرد که تاکنون، تیم فوتبال کره جنوبی هیچگاه نتوانسته است تیم ملی فوتبال ایران را در اینجا، در ورزشگاه آزادی ببرد. در جاهای دیگر، تیم کره برخی اوقات تیم ایران را مغلوب کرده است، اما متأسفانه در ایران، در تهران، در ورزشگاه آزادی ما همیشه یا باخته‌ایم یا مساوی کرده‌ایم. وی تأکید کرد که این بار دوست دارم کره جنوبی بتواند ایران را در ورزشگاه آزادی ببرد.

سفیر جمهوری کره در تهران درباره اینکه کدام تیم‌ها احتمال دارد از گروهی که ایران و کره در آن حضور دارند به جام جهانی صعود کنند نیز با ضرس قاطع گفت قطعا، من می‌خواهم که دو تیم کره جنوبی و ایران از این رقابت‌ها صعود کنند و به جام جهانی 2018 راه یابند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فوتبال یک ورزش بسیار مشهور و محبوب در کره جنوبی است، تصریح کرد که علاقه‌مندان کره‌ای فوتبال اطلاعاتی خوبی درباره بازیکنان ایرانی دارند. هرچند وی به شخصه شناخت چندانی از بازیکنان ایرانی نداشت اما گفت چند تن از هموطنان کره‌ای من که در سفارت کار می‌کنند و هوادار فوتبال هستند، اسامی بازیکنان فوتبال ایرانی را می‌دانند.

کیم سئونگ-هو همچنین اعلام کرد برای پیگیری اخبار داخلی و ورزشی ایران روزنامه‌های انگلیسی را مطالعه می‌کنم و شبکه پرس‌تی‌وی را می بینم.

دیپلمات ارشد کره‌ای‌ها در تهران در ادامه با اشاره به اینکه به همراه همسرش در تهران زندگی می‌کند از جوجه‌کباب و آبگوشت به عنوان غذاهای ایرانی مورد علاقه خود نام برد.

وی همچنین به ظاهر جنس‌شناس خوبی است و به گفته خودش معمولا صنایع دستی ساخت اصفهان را به عنوان سوغات به همراه خود به کره جنوبی می‌برم.

سفیر کره در تهران از تجربه زیسته خود در تهران نیز سخن گفت و آن را شهری بی‌همتا در خاورمیانه توصیف کرد؛ من فکر می‌کنم که در خاورمیانه هیچ شهر قابل مقایسه‌ای به تهران وجود نداشته باشد. به این معنا که شهرهای خاورمیانه، اغلب شهرهای کوچکی هستند، و چندان شلوغ نبوده و جمعیت کمی دارند، اما انتظار ندارم که (در تمامی خاورمیانه) بتوانم در شهر دیگری با بیش از 10 میلیون جمعیت زندگی کنم. من انتظار ندارم که بتوانم چنین شهری پرجمعیت و شلوغی را پیدا کنم. شهر تهران به هیچ وجه مشابه دیگر شهرهای خاورمیانه نیست، برای من این یک شهر درجه یک بین‌المللی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه فرصت دیدار و گردشگری کره‌ای‌ها از ایران شاید چندان زیاد نباشد، گفت اگر قرار باشد به هموطنانش مکان‌های دیدنی ایران را پیشنهاد دهد، مطمئنا تهران، اصفهان و شیراز در اولویت هستند. وی گفت: از آنجا که ممکن است شانس زیادی برای سفرهای متعدد، مثلا 10 یا 20 بار، به ایران وجود نداشته باشد، یعنی اگر شما تنها یک بار فرصت سفر به ایران را داشته باشید، لازم است که نقاط اصلی را بازدید کنید، نقاط اصلی نیز تهران، اصفهان و شیراز هستند. پس از سه شهر تهران، اصفهان و شیراز، تعداد زیادی دیگر از اماکن و جاهایی وجود دارد که باید از آن‌ها بازدید کرد. از آنجایی که من در ایران مستقر هستم، می‌دانم که این سه شهر تنها بخش آشکار کوه یخ هستند، شهرها، مکان‌ها و تعداد بسیار زیاد دیگری از میراث فرهنگی وجود دارند که در نقاط مختلف کشورتان پراکنده هستند

کیم سئونگ-هو همچنین یک توصیه خاص دیگر داشت؛ من به مردم کره پیشنها می‌کنم که حداقل از یک کلیسای مسیحی در اینجا (ایران) بازدید کنند. زیرا کلیسای مسیحی یک بنای تاریخی است، و نشانه آشکاری از فرهنگ و مذهب گشاده‌روی مردم شما است. زیرا اغلب مردم فکر می‌کنند که 100 درصد مردم ایران مسلمان هستند و معمولا (این تصور وجود دارد) اگر یک دین در کشوری غلبه داشته باشد، این مذهبِ غالب معمولا دیگر مذاهب را تحت تعقیب قرار داده و یا آن‌ها را استحاله می‌کند. اما اینجا، حتی در مرکز جمهوری اسلامی، شما می‌توانید کلیسایی را بیابید که درون کلیسا بسیاری از مسیحیان در حال عبادت خدای خود هستند. این یک نشانه آشکار از این موضوع است که ایرانی‌ها، در شرایطی که جمهوری اسلامی وجود دارد و با وجودی اینکه اکثر آن‌ها مسلمان هستند، اغلب آن‌ها نسبت به دیگر مذاهب منعطف و گشاده‌رو هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کره تنها در جومونگ و یانگوم خلاصه نمی‌شود از تلاش خود و سفارت کره برای شناخت بهتر دو ملت از یکدیگر خبر داد؛ من به شخصه و با چشمان خود دیده و تجربه کرده‌ام که ایران به کلی از آنچه توسط رسانه‌های غربی به تصویر کشیده می‌شود، متفاوت است. این سفارت به تلاش خود برای ارائه تصویری گسترده‌تر از کشور شما به مردم کره ادامه می‌دهد، البته امیدوارم که مردم ایران نیز شانس بیشتری برای شناخت بهتر کره داشته باشند. کره تنها در جومونگ و یانگوم خلاصه نمی‌شود، کره فراتر و بیشتر از این موارد است. به همین خاطر است که قصد داریم چند مراسم فرهنگی را در ایران برگزار کنیم و به تلاش خود را برای ارتباط بیشتر مردمان دو کشور ادامه می‌دهیم.

این دیپلمات خندان کره‌ای در نهایت هم مانند بسیاری دیگر از خارجی‌ها، مهربانی را صفت بارز ایرانیان بر شمرد، جایی که در اشاره به مهربانی مردم کره جنوبی گفت: خوب، کمتر از ایرانی‌ها (مهربان) هستند. ایرانی‌ها مهربان‌تر هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin