سفیر ژاپن در ایران با حضور در محل کمیته ملی المپیک با رضا صالحی امیری دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در دیدار صالحی امیری با آیکاوا، سفیر ژاپن در ایران، کیکاوس سعیدی دبیرکل، نصرالله سجادی سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک ۲۰۲۰، علیرضا رحیمی عضو هیات اجرایی، فرید فتاحیان مدیر امور بین الملل، پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی کمیته ملی المپیک و هیات همراه ژاپنی حضور داشتند.

در ابتدای نشست صالحی امیری ضمن خوشامدگویی به سفیر ژاپن به معرفی حاضران پرداخت و گفت: اقتدار ژاپن در آسیا برای برگزاری رویداد بزرگ المپیک باعث افتخار و خرسندی ماست، جامعه ایران نسبت به ژاپن ذهنیت مثبتی دارد. در سفری که سجادی به ژاپن داشت از ظرفیت و زیرساخت های ژاپن بسیار رضایت داشتند و ما خرسندیم که بازی های المپیک ۲۰۲۰ به میزبانی آسیا و در ژاپن برگزار می شود.

صالحی امیری با تاکید بر اخبار ضد و نقیضی که از ژاپن در خصوص برگزاری و عدم برگزاری بازی های المپیک به گوش می رسد گفت: لطفا این موضوع را برای ما روشن کنید.

سفیر ژاپن در ایران تاکید کرد: بر اساس تصمیم مشترک کمیته بین المللی المپیک و دولت ژاپن این رویداد حتما در موعد مقرر برگزارخواهد شد.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد:پیش از کرونا همه تیم های المپیکی ما درگیر تمرینات و مسابقات کسب سهمیه بودند که ناگهان خبر تعویق المپیک همه را شوکه کرد و در ادامه خبر برگزاری قطعی آن در امسال دوباره آنان را به تمرینات کشاند. شوک دوباره قطعا باعث خسارت سنگین ورزشکاران می شود.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری دوجانبه ایران و ژاپن گفت: با توجه به ظرفیت های متفاوت ورزشی ایران و ژاپن با انعقاد تفاهم نامه ورزشی مشترک میان کمیته های ملی المپیک، قطعا هر دو کشور از ظرفیت های یکدیگر بهره مند می شوند چون توسعه روابط ورزشی به توسعه روابط دو کشور در سایر حوزه ها کمک خواهد کرد.

صالحی امیری ضمن تاکید به دید خوب مردم ایران نسبت به ژاپن گفت: فضای کدر موجود در تحریم ها با رفتن ترامپ از بین می رود و جا دارد که ژاپن نسبت به اصلاح سیاست خود در حوزه تحریم اقدام عاجل به عمل آورد.

در ادامه آیکاوا سفیر ژاپن در ایران گفت: خوشبختانه قدمت ارتباطات ایران و ژاپن به ۱۰۰۰ سال می رسد و با توجه به ماموریتم از توسعه روابط دو کشور بسیار خوشحالم. پاسخ نهایی درباره برگزاری بازی های المپیک ۲۰۲۰ بر عهده IOC است اما پیام ما به عنوان کشور میزبان به تمام دنیا این است که ژاپن آمادگی کامل برای برگزاری بازی ها را دارد شما نیز آماده حضور باشید.

سفیر ژاپن با تاکید بر شرایط دشوار شیوع ویروس کرونا افزود: ویروس کرونا با مدیریت خوبی در ژاپن کنترل شده بود اما سه هفته اخیر شیوع این ویروس رو به افزایش است و از آنجایی که ژاپن کشور آزادی است رای گیری و نظرسنجی مردم ژاپن درباره برگزاری المپیک ۲۰۲۰ بسیار مهم است اما درحال حاضر مردم ژاپن بسیار نگران هستند اما مجموعه دولت تاکید بر برگزاری دارد.

وی در خصوص روابط خوب ورزشی ایران و ژاپن گفت: در سال ۲۰۱۹ فدراسیون های اسکی دو کشور تفاهم نامه ای برای گسترش همکاری مشترک اعلام کردند و مقرر شد ژاپن در ساخت و تولید سکوی اسکی پرش به ایران کمک کند. همچنین در حوزه فوتبال و کشتی نیز روابط خوبی بین دو کشور حاکم بوده است که سابقه طولانی دارد.

سفیر ژاپن در ایران از موزه ورزش نیز بازدید کرد و با اشاره به علاقمندی بسیار زیاد مردم ژاپن به تختی و محبوبیتش گفت: بخش جهان پهلوان تختی و همچنین کاپ ها و مدال های موجود در موزه ورزش بسیار جذاب است. امیدوارم در بازی های المپیک ۲۰۲۰ ورزشکاران ایرانی و ژاپنی مدال های بسیاری کسب کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin