سفیر ژاپن در ایران گفت: اقدامات خوبی برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده و خوشحالیم که این پهنه آبی در حال احیاست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کازو توشی آیکاوا، در دیدار با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه دومین باری است که به تبریز سفر می کند، افزود: این بار به همراه تیم «برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد» (موسوم به «یو.ان.دی.پی») به تبریز سفر کرده ام تا روند برنامه های اجرایی مشترک احیای دریاچه ارومیه را از نزدیک مشاهده کنیم.

وی گفت: آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) نیز برای احیای دریاچه ارومیه با دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری می کند.

آیکاوا اظهار کرد: تلاش های خوبی برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته و خیلی خوشحالم که مشاهده می کنم دریاچه ارومیه در حال احیاست و امیدواریم با همدلی و همکاری شرکای اجرایی، اقدامات بیشتری در این راستا انجام دهیم.

وی اضافه کرد: دریاچه ارومیه، فرصت ها و منابع زیادی را برای افرادی که در حوزه دریاچه ارومیه زندگی می کنند، به وجود آورده است.

سفیر ژاپن در ایران با قدردانی از همکاری استانداری آذربایجان شرقی با «جایکا» در بحش احیای دریاچه ارومیه، گفت: کشور ژاپن در آذربایجان شرقی کنسولگری ندارد، ولی مدیریت ارشد استان از برنامه های سفارت ژاپن در این سال ها به خوبی حمایت کرده است.

وی گفت: با شیوع کرونا محدودیت‌های بسیاری، تحمیل و سفرها محدود شده است و وزارت امور خارجه ایران، اجازه ویژه برای سفر به استان آذربایجان شرقی صادر کرد تا از نزدیک پروژه های احیای دریاچه ارومیه را پیگیری کنیم که این نشان می دهد احیای دریاچه برای دولت در سطح ملی دارای اهمیت است.

آیکاوا، همچنین با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ظرفیت‌های بسیار خوب گردشگری است، گفت: بسیار علاقه مند به گسترش مراودات گردشگری با این استان هستیم.

نماینده مقیم «برنامه توسعه ملل متحد» در ایران نیز در این دیدار گفت: آذربایجان شرقی استان ثروتمندی است و یکی از مهم ترین تهیه کنندگان سبد غذایی ایران است.

کلودیو پروویداس، افزود: این سازمان برنامه های زیادی با همکاری ژاپن از جنبه‌های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه در این استان داشته که همه آنها به خوبی در حال اجراست.

وی ادامه داد: به دنبال توسعه کشاورزی پایدار و مدیریت بلایای طبیعی در حوضه آبی دریاچه ارومیه هستیم و همکاری های خوبی برای اجرای پروژه‌ها انجام شده که خوشبختانه به نتیجه رسیده است.

پروویداس، با اشاره به این که ایران تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار دارد، گفت: نمی توان آب و هوا را تغییر داد، ولی می‌توان با برنامه‌های آگاه سازی، پروژه‌هایی را که بر روی کشاورزی و معیشت مردم تاثیر دارد، اجرا کرد.

وی با اشاره به برنامه هایی که در جوامع محلی اطراف دریاچه ارومیه توسط این برنامه توسعه سازمان ملل متحد انجام گرفته است، افزود: ماسکی که اکنون من استفاده کرده‌ام از تولیدات جوامع محلی حوزه دریاچه ارومیه است که به این افتخار می کنم.

نماینده مقیم «برنامه توسعه ملل متحد» در ایران خاطر نشان کرد: در گام بعدی، پس از اینکه تغییرات مورد نظر در جوامع محلی اتفاق افتاد، به دنبال دیجیتال کردن و مارکتینگ محصولات کشاورزی هستیم.

وی گفت: به دنبال این هستیم تا آن دسته از محصولات کشاورزی را که آب کمتری مصرف می‌کنند، برند سازی کنیم، زیرا این محصولات برای نجات دریاچه ارومیه، با آب کمتری تولید شده اند و باید به آن افتخار کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار گفت: آذربایجان شرقی یکی از بزرگترین استان های ایران با جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر می باشد و دارای اقتصاد بزرگی است.

جواد رحمتی افزود: این استان با کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه، ارتباطات نزدیک اقتصادی دارد و محصولات تولیدی آذربایجان شرقی به بسیاری از کشورهای جهان صادر می شود.

وی گفت: امیدواریم زمینه‌های همکاری آذربایجان شرقی و کشور ژاپن در حوزه های مختلف به خصوص اقتصادی ایجاد شود

رحمتی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید کارهای بسیار بزرگی برای احیای دریاچه ارومیه و همچنین تقویت جمعیت محلی دریاچه انجام داده است.

وی گفت : معیشت جایگزین و تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی، از جمله برنامه‌هایی است که در راستای احیای دریاچه ارومیه در محدوده آذربایجان شرقی به آن توجه شده است.

وی با اشاره به پیشنهاد سفیر ژاپن برای افزایش گردشگری افزود: آذرربایجان شرقی دارای ظرفیت‌های زیادی از لحاظ تاریخی و طبیعی برای گردشگری است و از این پیشنهاد شما استقبال می کنیم.

دریاچه ارومیه با توجه ویژه دولت تدبیر و امید، وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پیدا کرده و با وجود کاهش بارش ها و همچنین کاهش آب ورودی به دریاچه، از وضعیت مناسبت تری نسبت به سال های پرآب برخوردار است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است، این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin