سفیر ژاپن در ایران گفت: امیدواریم طرح توکیو در کنار احیای دریاچه ارومیه، مسیر توسعه کشاورزی پایدار را نیز در منطقه هموار سازد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کازو توشی آیکاوا در دیدار با محمد صادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر تداوم همکاری در احیای دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: طرح احیای دریاچه ارومیه از حدود ۱۰ سال پیش با همکاری دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد در ایران آغاز شد.

وی همچنین از گسترش همکاری ها در حوزه های گردشگری و کشاورزی با آذربایجان غربی خبر داد و افزود: کاهش بیماری کرونا، رونق گردشگری را به دنبال داشته است که با توجه به ظرفیت های خوب آذربایجان غربی، همکاری ها را افزایش خواهیم داد.

دیپلمات ارشد ژاپن در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دولت ژاپن با توجه به موقعیت آذربایجان غربی، از گسترش همکاری ها استقبال خواهد کرد.

نماینده مقیم دفتر عمران ملل متحد در ایران نیز در این دیدار با اشاره به پیشرو بودن جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری با دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد، گفت: از کشاورزی پایدار و توسعه گردشگری در آذربایجان غربی حمایت می کنیم و پیگیر بهره وری و افزایش راندمان در حوزه کشاورزی و معرفی محصولات این استان در بازارهای دنیا هستیم.

کلودیو پروویداس همچنین از همکاری دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد در حوزه مدیریت گرد و غبار در منطقه خبر داد و افزود: دولت ژاپن برخلاف بسیاری از کشورها، دیدگاه بلندمدت و ارزشمندی درخصوص احیای دریاچه ارومیه دارد که این نگاه مثبت از ۱۰ سال پیش تاکنون ادامه داشته است.

در این دیدار استاندار آذربایجان غربی، ضمن اشاره به ظرفیت های فراوان آذربایجان غربی جهت سرمایه گذاری، گفت: آذربایجان غربی به عنوان یکی از استان های مهم ایران و با بیش از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت، حدود هزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور همسایه دارد.

وی با یادآوری زیرساخت ها و برنامه های ویژه توسعه ای جهت ارتقای مرزهای تجاری آذربایجان غربی با کشورهای همسایه، خاطرنشان کرد: فعالیت ۹ پایانه گمرکی و ۵ پایانه صادراتی بین المللی در استان و همچنین وجود دو گذرگاه اصلی کشور در آذربایجان غربی، پتانسیل قابل توجهی را برای ترانزیت بین المللی از این استان فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین گسترش دیپلماسی منطقه ای و توسعه روابط با کشورهای دوست در سطح جهان را رویکرد دولت سیزدهم معرفی کرد و افزود: آذربایجان غربی با داشتن سه فرودگاه و دسترسی به بازارهای کشورهای همسایه، آماده همکاری مشترک با ژاپن است.

معتمدیان با توصیف ظرفیت های معدنی استان، به زمینه های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هم اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی با ثبت ملی حدود ۱۷۰۰ اثر و ثبت جهانی دو اثر تاریخی در کنار برخورداری از جاذبه های متعدد طبیعی، آمادگی پذیرش گردشگران خارجی است.

وی ضمن قدردانی از حمایت های ارزشمند ژاپن جهت احیای دریاچه ارومیه، گفت: احیای دریاچه ارومیه اولویت دولت سیزدهم بوده و در این راستا اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری برای احیای این دریاچه از جمله گسترش کشت گلخانه ای و در نهایت کاهش حداکثری فشار احتمالی به کشاورزان منطقه انجام شده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین از حمایت های دولت ژاپن در مبارزه با بیماری کرونا نیز قدردانی کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin