سفیر ژاپن در ایران با سفر به استان خوزستان با دکتر مقتدایی استاندار خوزستان دیدار و گفتگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان، در دیدار با “کوجی هانه دا” سفیر ژاپن در ایران ضمن خوشامد گویی به سفیر ژاپن، مواضع آن کشور را در مقابل ایران عاقلانه خواند و گفت: ما معتقدیم دیر یا زود تحریم ها برداشته می شود و امیدواریم شاهد حضور و سرمایه گذاری ژاپن در کشورمان باشیم.
وی سپس به قابلیت های خوزستان در زمینه کشاورزی، نفت، گاز و آب برای سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و یاد آور شد: این سرمایه گذاری ها موجب تحکیم روابط دو کشور می شود.
هاندا، سفیر ژاپن، نیز در این دیدار از سفر خود به خوزستان اظهار خوشحالی کرد و با بیان اینکه ژاپن به روابط با ایران اهمیت می دهد، ادامه داد: نخست وزیر ژاپن در سفر آقای روحانی به نیویورک با وی دیدار کرد و وزرای دو کشور مذاکراتی داشتند.
وی با اشاره به اینکه روابط ژاپن با ایران در این منطقه به 60 سال پیش بر می گردد، افزود: زمانی دولت انگلیس نفت ایران را تحریم کرده بود کشور ژاپن با کشتی از ایران نفت خرید و به ژاپن حمل کرد. کتابی درباره این ماجرا در ژاپن نوشته شد و حتی نخست وزیر ژاپن نیز این کتاب را خوانده است.
وی با بیان اینکه در سال 1970پیش از انقلاب اسلامی 4 هزار ژاپنی در پتروشیمی های بندر امام خمینی مشغول به کار بوده اند، ولی با شروع جنگ نتوانستیم همکاری ها را ادامه دهیم، ابراز امیدواری کرد: با برداشته شدن تحریم ها بدون هیچ محدودیتی همکاری های دو کشور گسترش یابد.
گفتنی است، در این دیدار آقای فوموتو دبیر اول سفارت ژاپن در ایران و نیز مدیر کل سازمان آب خوزستان سفیر ژاپن را همراهی می کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin