سفیر ژاپن در تهران با بیان اینکه شهر بم جایگاه ویژه‌ای در قلب مردم این کشور دارد گفت: زلزله تلخ سال ۲۰۰۳ میلادی در این شهرستان قلب هر انسانی را به درد آورد و کشور ژاپن نیز به عنوان نوعدوستی به مردم این شهر کمک کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کازوتوشی آیکاوا در حاشیه سفر به شهرستان بم در جمع خبرنگاران افزود: هدف از سفر به این شهر با توجه به ظرفیت های گردشگری تبادل گردشگری بین بم و ژاپن است.

وی با اشاره به تجربه تلخ زلزله در شهر بم و ژاپن و تجربه ها و چالش های بسیار زیادی که در بازسازی کسب کرده‌اند عنوان کرد: می توان این تجربه ها را در اختیار یکدیگر قرار دهیم.

سفیر ژاپن در ایران اظهارداشت: در زلزله بم دولت و مردم ژاپن برای احداث یک مدرسه و بازسازی ارگ تاریخی بم کمک کردند و همچنین در آن زمان امدادگران بسیاری از کشور ژاپن برای کمک و نجات مردم به شهر بم آمدند.

به گفته او در سال ۲۰۰۶ آژانس همکاری بین المللی ژاپن( جایکا) به ایران آمد تا به مردم ایران در بازسازی مکان های دیدنی و تاریخی این شهر زیبا کمک کند.

آیکاوا گفت: بسیار خوشحالیم که امروزه شهر بم و به‌خصوص ارگ تاریخی آن بازسازی شده و پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است.

رییس پایگاه جهانی بم نیز گفت: بم به واسطه کمک های ژاپن به ارگ تاریخی بم در زمان زلزله و در بحث مطالعات و هزینه ایاب و ذهاب و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی که در آن زمان، ثبت جهانی شد.

محسن قاسمی افزود: دولت ژاپن در آن زمان مبلغ ۵۰۰ هزار دلار برای ثبت جهانی بم هزینه کرد و همچنین تجهیزات و ماشین آلاتی را در اختیار ارگ بم گذاشت.

به گفته قاسمی این تجهیزات پس از گذشت ۲۰ سال همچنان به خوبی کار می‌کنند و در ارگ تاریخی از آن ها استفاده می شود.

رییس پایگاه جهانی بم تصریح کرد: دولت ژاپن نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار تجهیزات از طریق صندوق امانی ژاپن نزد یونسکو برای ارگ تاریخی بم در نظر گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر بم نیز در ادامه گفت: اعتقاد ما بر این است که بم به تمام جهان و تک تک شما بزرگواران تعلق دارد زیرا در آن زمان که بم از صحنه روزگار از لحاظ فیزیکی حذف شده بود با کمک های خود بم را ساختید.

منصور عزیزآبادی افزود: تشابهات فرهنگی بین بم و ژاپن زیاد است و به همین علت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بین بم و شهر کوبه ژاپن تفاهم نامه خواهرخواندگی ایجاد شد.

وی تاکید کرد: در آن زمان بم در شرایط بسیار حاد و نابسامانی قرار داشت و این خواهرخواندگی و تفاهم نامه تنها روی برگه مکتوب شده بود و متاسفانه به مرحله اجرا نرسید.

رییس شورای اسلامی شهر بم خاطرنشان‌کرد: به عنوان نماینده مردم و رییس شورای اسلامی شهر بم درخواست دارم تا این خواهرخواندگی را در قالب عمل به مرحله ظهور برسانید و خواهرخواندگی بین بم و کوبه ژاپن را فعال کنید.

عزیزآبادی در پایان با اهدای لوحی به سفیر ژاپن کازوتوشی ایکاوا و خانم لاینی ویراسامی رییس سازمان بین المللی مهاجرت هر ۲نفر را به عنوان شهروند افتخاری بم معرفی کرد.

شهر بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان کرمان واقع شده‌است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin