سفیر چین در ایران با بیان علاقمندی این کشور به گسترش حجم تجاری با ایران، چین را یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “یوهونگ یانگ” در دیدار با نمایندگان عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان گسترش روابط تجاری بین ایران و چین را خواسته مهم این کشور دانست.

وی با بیان اینکه چین روابط تجاری خوبی با ایران دارد، تصریح کرد: تجار ایرانی و چینی علاقمند به گسترش این روابط هستند.

سفیر چین در ایران به حجم مبادلات دو کشور چین و ایران اشاره کرد و گفت: در سال 2012 حجم مبادلات دو کشور حدود 36 میلیارد دلار بود.

وی اضافه کرد: در 10 ماه سال 2013 مقدار حجم تبادلات تجاری ایران و چین 31 میلیارد دلار بوده که 3.5 درصد نسبت به سال ماقبل افزایش داشته است.

“یوهونگ یانگ”  چین را یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران نامید و تصریح کرد: ما خواستار گسترش این روابط تجاری هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای گسترش روابط تجاری بین دولت چین و ایران وجود ندارد، خاطرنشان کرد: گسترش این روابط سبب علاقمندی تجار ایرانی و چینی است.

سفیر چین در ایران، نقش اتاق بازرگانی در گسترش روابط تجاری را مهم دانست و یادآور شد: فعالیت اتاق‌هایی مانند گیلان که دارای ظرفیت بسیار بالایی است می‌تواند حجم تبادلات تجاری را افزایش دهد.

وی گیلان را دارای ظرفیت تجاری زیادی خواند و متذکر شد: گیلان استان سرسبز و بانشاطی است و با توجه به قرار گرفتن در حاشیه خزر یکی از کریدورهای بسیار مهم در تبادلات تجاری محسوب می‌شود.

یانگ، خواستار گسترش روابط اتاق‌های چین با اتاق گیلان شد و یادآور شد: این روابط می‌تواند در قالب برپایی نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی‌های گیلان و ایران در چین صورت گیرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز در این نشست مذکور ظرفیت‌های تجاری این استان را برشمرد و اظهار کرد: گیلان استان کشاورزی و با ظرفیت بالا در زمینه‌های صنعت، گردشگری و… است.

شجاع‌الدین بدری وجود منطقه آزاد انزلی را از ویژگی‌های خاص گیلان در توسعه تجارت ذکر کرد.

وی تولید خاویار و ماهیان خاویاری، زیتون، چای، برنج و… را از دیگر ویژگی‌های گیلان دانست و تصریح کرد: گیلان با توجه به قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال‌ ـ ‌جنوب دارای ویژگی‌ و امتیازهای بسیاری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin