جشنواره عید بهاره در محل سفارت چین در ایران با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برگزار شد.به گزارش آوا دیپلماتیک، یو هونگ یانگ سفیر کشور چین در ایران در مراسم جشنواره عید بهاره چین در سفارت این کشور در تهران با تبریک سال نو چینی و عید بهار گفت: عید بهار چین مانند عید نوروز ایرانی ها، آغاز بهار و تجدید حیات است.

یو هونگ یانگ این عید را باشکوه ترین و محبوب ترین عید سنتی چین خواند و یادآور شد: برای آشنایی دیگر کشورها از سال 2005 عید بهار چین در دیگر کشورها برگزار می شود تا مردم دنیا با آداب و رسوم و فرهنگ چین آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه این دومین سالی است که عید بهار چین در ایران برگزار می شود گفت: با برگزاری جشن عید بهار چین در ایران مردم این کشور را در خوشبختی و خوشحالی خود شریک می کنیم و سلام گرم مردم چین را به مردم ایران می رسانیم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با تبریک سال نو چینی و عید بهار این کشور، گفت: رابطه ما با چین از قدیم الایام رابطه ای دوستانه بود و دو کشور روند خوبی را در گسترش روابط داشته اند، چرا که فرهنگ ایران و چین نزدیک به هم است.

مرادخانی با اشاره به اینکه ارتباطات فرهنگی دو کشور ایران و چین در سال های اخیر به خوبی گذشته نبوده تصریح کرد: کوشش بر این است که در آینده شاهد گسترش ارتباطات ایران و چین به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر باشیم. او هنرهای تجسمی، موسیقی و تئاتر را به عنوان مصداق هایی از این حوزه برشمرد.

تهیه و عرضه غذاهای سنتی این کشور و نیز اجرای بازی ها و سرگرمی های وی‍ژه کودکان در فرهنگ ملی چین، به همراه پخش فیلم هایی دیدنی از این مراسم سنتی مردم چین، از دیگر برنامه هایی جشن عید بهاره چین در ایران بود.

دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با حضور در این جشنواره ضمن برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای ایران در زمینه طب سنتی، به معرفی مشترکات طب سنتی ایران و چین از دیرباز تاکنون پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin