چانگ هوآ، سفیر چین در ایران با اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی ایران دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر چین در این دیدار گفت: بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در نیمه دوم سال جاری برگزار خواهد شد. این کنفرانس بسیار مهم، در برهه کلیدی آغاز سفر جدید چین برای ساختن همه جانبه یک کشور مدرن سوسیالیستی برگزار می شود.

وی افزود: در این نشست، اهداف، وظایف و سیاست های کلان توسعه حزب و کشور در 5 سال آینده و حتی برای یک مدت طولانی تر بررسی خواهد شد. ما پرچم بزرگ سوسیالیسم با ویژگی های چینی را بالا نگه خواهیم داشت و به رهنمودها و اندیشه شی جین پینگ درباره سوسیالیسم با ویژگی چین در عصر جدید پایبند خواهیم بود، اعتماد به نفس را در مسیر، نظریه، نظام و فرهنگ سوسیالیسم با ویژگی های چینی تقویت خواهیم کرد، و روند تاریخی رستاخیز بزرگ ملت چین را به پیش سوق خواهیم داد. حزب کمونیست چین مایل به تقویت مبادلات بین‌حزبی با حزب موتلفه اسلامی ایران، به اشتراک گذاشتن تجربه در حکومت‌داری و اداره دولت و ترویج توسعه مستمر همکاری‌های دوستانه بین دو کشور در زمینه‌های مختلف است.

سفیر چین با معرفی مواضع جدی چین در مورد سفر گستاخانه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت: این اقدام به شدت ناقض اصل چین واحد، یک رفتار بدخواهانه در جهت نقض حق حاکمیت چین و یک اقدام تحریکات آمیز سیاسی آشکار است که باعث خشم مردم چین و مخالفت جامعه بین المللی شده است. دولت و مردم چین اقدامات قاطع را برای محافظت قاطعانه از حق حاکمیت، امنیت و منافع توسعه خود اتخاذ کرده و خواهند کرد.

بادامچیان با آرزوی موفقیت کامل بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین گفت که حزب موتلفه اسلامی ایران به ارتقای مستمر روابط دوستانه ایران و چین می پردازد.

وی تاکید کرد که دولت ایران و محافل مختلف این کشور قاطعانه از اصل چین واحد حمایت و با دخالت خصمانه ایالات متحده در امور داخلی چین مخالفت می کنند.

بادامچیان بیانیه حزب موتلفه اسلامی ایران درباره سفر گستاخانه پلوسی به تایوان را به سفیر چین در ایران تحویل داد.

در این بیانیه آمده است که خبر سفر روز سه شنبه 2 اوت نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با نادیده گرفتن مخالفت شدید و درخواست های جدی چین، از منطقه تایوان چین دخالت آمریکا در منطقه است. این اقدام ایالات متحده به طور جدی اصل چین واحد را نقض کرده به طور جدی تجاوز به حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین است. قصد آمریکا از این سفر خصمانه، نقش کردن اصل چین واحد است که صلح و ثبات تنگه تایوان را تضعیف می کند و یک پیام اشتباه جدی برای نیروهای تجزیه طلب تایوان است.

 احترام به حاکمیت ملی کشورها، از اصول بنیادین منشور سازمان ملل است، بگونه ای که در ماده 2 منشور،اعضا را از هر گونه رفتاری که خدشه ای به تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دیگر دولت ها وارد نماید، بر حذر می دارد.

یک جانبه گرایی و نقض قوانین و تعهدات بین المللی، به رویه ای ثابت در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده و تجربه خروج این کشور از توافقات چندجانبه از جمله برجام و اعمال تحریم های غیر انسانی و غیر قانونی علیه ملت ایران، گواهی روشن بر پایبند نبودن این کشور به تعهدات خود است.

حزب موتلفه اسلام ایران رفتار تنش زای اخیر مقامات آمریکا در مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را نمونه ای از مداخلات آمریکا در مناطق و کشورهای مختلف جهان می داند که حاصلی جز افزایش بی ثباتی و دامن زدن به اختلافات نداشته و از این رو محکوم است. در عین حال، آمریکا که قصد دارد با بهره گیری از تایوان، به چین آسیب بزند و اصل چین واحد را تحریف کند و با افزایش مبادلات رسمی خود با تایوان، این فعالیت های تجزیه طلبانه در تایوان پشتیبانی کند، این رفتار خطرناک مسلما بدون پاسخ نخواهد ماند و پیامدهای این آتش بازی بی ثمر، بحران داخلی در آمریکا را خواهد افزود.

هر دولتی اراده و توانایی نیرومند دولت و مردم چین برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی و وحدت کشور را نادیده بگیرد، پیامدهای آن را باید بپذیرد.

حزب موتلفه اسلامی ایران اعتماد دارد بحران همه جانبه آمریکا با این فرافکنی ها و کانال های انحرافی برای مردم دچار مشکلات در آمریکا، مخفی نخواهد ماند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin