“لیو جن تانگ” سفیر جمهوری خلق چین در تهران با غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و با وی به بحث و گفتگو پرداخت.دکتر غلامعلی حدادعادل در دیدار سفیر چین در تهران با ابراز خرسندی از روند روبه رشد مناسبات فی مابین اظهار داشت: روابط دو کشور در سال های اخیر از یک شکوفایی و رشد جهشی برخوردار بوده است که در مناسبات ایران با هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است.

وی تصریح کرد: مقامات دو کشور با درک درست شرایط توانستند روابط دوستانه فی مابین را در کلیه زمینه ها توسعه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سیاست های سلطه طلبانه آمریکا در جهان خاطرنشان کرد: آمریکایی ها قصد تسلط بر منابع نفت و گاز منطقه خاورمیانه را دارند و می خواهند با بدست گرفتن سرنوشت همه کشورهای نفت خیز منطقه برگ برنده ای در مقابل کشورهایی مانند چین داشته باشند.

آقای حدادعادل در ادامه تصریح کردند: انقلاب اسلامی ایران مانع تحقق این هدف آمریکا در خاورمیانه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به فشارهای موجود برای ایجاد محدودیت در مناسبات دوستانه دو کشور ابراز اطمینان کرد که روابط دو کشور در کلیه زمینه ها توسعه و گسترش خواهد یافت.

ایشان همچنین با بیان اهمیت و نقش همکاری های پارلمانی دو کشور در تقویت روابط فی مابین، مجمع پارلمانی آسیا APA را یکی از مهمترین محورهای همکاری مجالس دو کشور دانست و آمادگی مجلس شورای اسلامی برای ارتقای سطح مناسبات پارلمانی با چین را مورد تاکید قرار داد.

براساس این گزارش آقای “لیوجن تانگ” سفیر چین در کشورمان نیز در این دیدار مناسبات دو کشور را راهبردی خواند و افزود: دروازه های چین برای همکاری با ایران همیشه باز خواهد بود.

وی با بیان این که چین خواستار ایران مقتدر و توسعه یافته در منطقه است، گفت: توسعه و پیشرفت ایران به سود صلح و ثبات جهان است.

سفیر چین در ادامه تاکید کرد: چین هیچ گاه کاری که به نفع ایران نباشد انجام نخواهد داد.

لیوجن تانگ در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حجم بیست میلیارد دلاری مناسبات تجاری فی مابین از بخش نفت و گاز به عنوان مهمترین محور همکاری دو کشور در آینده یاد کرد و افزود: ایران دومین کشور دارای نفت و گاز در جهان است و چین نیز در آینده بزرگترین بازار ایران خواهد بود.

وی همچنین خواستار توسعه همکاری های پارلمانی دو کشور شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin