سفیر چین در آیین افتتاحیه نمایشگاه مشترک عکس خبری ایرنا و شین هوا گفت: چین و ایران کشورهای متمدن و تاریخی با فرهنگ غنی و درخشان هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن در این مراسم که همزمان به هفته فرهنگی چین در ایران برگزار شد اظهار داشت: خبرگزاری ایرنا و شین هوا دو خبرگزاری رسمی از دو کشور دوست هستند که برگزاری این نمایشگاه سبب آشنایی بیشتر دو کشور با شرایط رشد اقتصادی و فرهنگی یکدیگر است.

وی افزود: دو تمدن ایران و چین از گذشته دور از طریق راه ابریشم با هم مبادلات خوبی داشته اند و امیدوارم خبرگزاری های ایرنا و شین هوا همیشه روابط خوب بین خود را نگه دارند تا در جهت آشنایی دولت هایشان نقش بهتری ایفا کنند.

سفیر چین در تهران ادامه داد: امیدوارم که رسانه ها اعم از خبرگزاری ها، عکاسان و فیلمبرداران این نمایشگاه را به خوبی نشان دهند.

هانگ سن افزود: این رویداد فرهنگی چنان مهم است که در چین برگزار شد و به مناسبت هفته فرهنگی چین در ایران نیز دایر شده است.

در ادامه این مراسم که در مجموعه برج میلاد برگزار شد مدیرعامل برج در سخنانی گفت: هیچ دو ملت بزرگی را نمی توان مانند ایران و چین پیدا کرد که تعامل و پیوستگی عمیق و دیرینه فرهنگی را در ژرفای تاریخ آزموده و در طول تاریخ در کنار هم به سوی افق های روشن همکاری و توسعه مناسبات در زمینه های فرهنگی چشم دوخته باشند.

علی درویش پور ادامه داد: ریشه این تعاملات در جاده ابریشم، در خطوط دریایی و تا دریای چین گسترش داشته اند و بر رشد و بالندگی فرهنگ ها، تمدن ها و اندیشه بشر افزوده اند.

وی گفت: اگر جاده ابریشم را نماد تاریخی، تجاری و اقتصادی بین ایران و چین فرض می کنیم، نماد فرهنگی را می توان مبادلات فرهنگی و هنری مانند این گونه نمایشگاه ها دانست.

در این مراسم ابراهیم رحیم پور معاون روابط آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و هانگ سن سفیر چین در تهران نیز در برج میلاد حضور داشتند.

در این رویداد فرهنگی 80 قطعه عکس خبری با موضوعات تاریخی، فرهنگی، جاذبه های گردشگری و اقتصادی بطور مشترک از دو خبرگزاری ایرنا و شین هوا به نمایش گذاشته شده که تا اول مهر دایر است.

مدیرعامل ایرنا تیرماه امسال در سفر به چین با مدیر سازمان رادیو، تلویزیون و فیلم این کشور دیدار کرد و برپایی نمایشگاه عکس خبری مشترک، برگزاری دوره های آموزشی خبری، امضای قرارداد بین رسانه ای، استفاده از ظرفیت های زبانی دو کشور جهت هم افزایی کاری و انتشار اخبار در سطح گسترده را به طرف چینی پیشنهاد داد.

به دنبال این دیدار نمایشگاه عکس مشترک سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و خبرگزاری رسمی چین (شین هوا) ابتدای شهریور در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب چین در شهر پکن گشایش یافت.

ایرنا و شین هوا در آن نمایشگاه 100 قطعه عکس با موضوع های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی، ورزشی و جاذبه های طبیعی و گردشگری دو کشور را به نمایش گذاشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin