“پانگ سن” سفیر چین در ایران از افزایش 29 درصدی واردات نفت خام از ایران  در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر چین در ایران که در همایش کاربردی تجارت با چین سخن می گفت با اشاره به مراودات 50 میلیارد دلاری 11 ماهه نخست سال گذشته میلادی این میزان را در مقایسه با سال قبل از آن با 35 و نیم درصد افزایش ارزیابی و تاکید کرد: چشم انداز تجارت دو کشور خوب و روشن است.

“پانگ سن” چین را بزرگترین مقصد صادرات نفتی و غیر نفتی ایران عنوان کرد و در عین حال یادآور شد: در حالی چین جایگاه 6 ساله خود را به عنوان نخستین شریک تجاری ایران حفظ کرده است که در سالهای اخیر در زمینه های انرژی، راه، خودروسازی و مصالح ساختمانی بیشترین همکاریها را با ایران داشته است.

سفیر چین با اشاره به رکود اقتصاد جهانی و تحریم های غرب گفت: با این حال مراودات همچنان افزایش یافته است که این نشان می دهد دو کشور ظرفیتهای عظیمی در زمینه همکاریهای تجاری دارند.

“پانگ سن” طرح احیاء جاده ابریشم زمینی و دریایی را که در سال 2013 میلادی رئیس جمهور چین مطرح کرد موضوعی راهبردی خواند و گفت: ‌تاکنون در این مسیر 50 کشور مرتبط و در امتداد جاده ابریشم از جمله ایران استقبال کرده اند که به نظر می رسد در این باره باید بانکهای سرمایه گذاری زیربنایی و توسعه همکاری شانگهای و سایر موسسات مالی همکاری کنند.

به گفته سفیر چین در ایران میزان تولید ناخالص چین در سال 2014 نخستین بار با 7 و 4 دهم درصد رشد از 10 تریلیون دلار عبور کرد و صادرات و واردات این کشور 2 و 3 دهم درصد افزایش داشت که این نشان می دهد اقتصاد چین از پایداری خوبی برخوردار است.

صفری سفیر سابق ایران در چین نیز در این همایش به ظرفیت های صادراتی کشورمان به چین اشاره کرد و گفت: علاوه بر صنایع دستی، جواهرات، داروهای گیاهی؛ فرش اعم از دستباف و ماشینی از ظرفیتی 500 میلیون دلاری برای صادرات به چین برخوردارند.

به گفته صفری چین هم اکنون با 500 میلیون شهرنشین و 250 میلیون نفر با قدرت خرید بالا و با توجه به تفاهمنامه سه سال و نیم قبل که ایران نیز جزو اهداف گردشگری چینی ها در نظر گرفته شد می توان بخشی از 80 میلیون جهانگرد چینی را جذب مقاصد گردشگری کشورمان کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin