سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه ایران ظرفیت‌های بالایی دارد، گفت: این ظرفیت‌ها نشان می‌دهد که این کشور چشم‌انداز درخشانی در آینده خواهد داشت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، چانگ هوآ در دیدار با استاندار زنجان خاطرنشان کرد: استان زنجان در مسیر قدیم جاده ابریشم قرار گرفته و جایگاه بسیار موثری در اقتصاد دارد.

سفیر چین در ایران با اشاره به فرهنگ و تمدن بالای استان زنجان عنوان کرد: گنبد تاریخی سلطانیه گویای فرهنگ و تمدن بالای استان زنجان است.

وی در ادامه با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصریح کرد: این تحریم‌ها موجب ایجاد مشکل در روابط بین دو کشور شده است که با همکاری نزدیک می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

چانگ هوآ با ابراز مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه دیگر کشورها، بر افزایش همکاری تجاری بین دو کشور تاکید کرد.

سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه در دیدارهای اخیر سران دو کشور بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی تاکید شده است، خاطر نشان کرد: امید می‌رود با این تعاملات روابط تجاری بین دو کشور افزایش پیدا کند.

وی همچنین از بازدید از شرکت‌های سرمایه‌گذاری چینی در استان زنجان خبر داد و گفت: در جریان تامین امنیت و حمایت از این شرکت قرار داریم.

چانگ هوآ با درخواست حمایت استاندار از سرمایه‌گذاران چینی بیان کرد: با حمایت‌های انجام شده، شاهد افزایش سرمایه‌گذاران چینی در استان زنجان خواهیم بود.

سفیر چین در ایران همچنین از روابط تجاری خوب بین اتاق بازرگانی زنجان و چین یاد کرد و افزود: در تلاش برای گسترش همکاری بین دو کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای جهان مخالف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند، گفت: امکان دارد این تحریم‌ها دراز مدت ادامه داشته باشد و باید به فکر راه حلی برای آن بود.

چانگ هوآ با اشاره به اینکه ایران در مقایسه با هفت کشور همسایه خود از لحاظ وسعت و هم از لحاظ ظرفیت در موقعیت بهتری قرار دارد، تاکید کرد: تعداد میراث فرهنگی ثبت شده ایران در یونسکو نیز بیشتر از آن هفت کشور است.

سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه ایران ظرفیت‌های بالایی دارد، گفت: این ظرفیت‌ها نشان می‌دهد که این کشور چشم‌انداز درخشانی در آینده خواهد داشت و کشور چین با توجه به این ظرفیت‌ها آماده همکاری همه جانبه با ایران است.

چانگ هوآ از برگزاری دو نمایشگاه در زمینه علمی و کالاهای تولیدی خبر داد و گفت: از کشور ایران نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

سفیر چین در ایران گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی کالاهای تولیدی استان زنجان است.

فتح‌الله حقیقی استاندار زنجان در این دیدار خاطرنشان کرد: استان زنجان در زمینه‌های مختلف به ویژه صنعت و معدن ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ، ایران اسلامی مورد ظلم کشورهای استکباری و در رأس آن آمریکا بوده است، ادامه داد: ایران بر عدالت، صلح، آرامش و احترام بین کشورها تاکید دارد.

حقیقی با اشاره به اثبات تفاوت شعار و عمل کشورهایی چون آمریکا افزود: کشورهای دنیا به فکر مواضع مستقل هستند و می‌خواهند روی پای خودشان بایستند که این موضوع مورد عصبانیت آمریکا است.

استاندار زنجان با اشاره به ارتباط خوب امروز ایران با جهان از جمله کشور بزرگ متمدن و صنعتی چین بیان کرد: امروز ما توانسته‌ایم روی پای خود ایستاده و مستقل شویم.

وی با اشاره به اینکه ایران به عنوان یک کشور دارای متمدن و تاریخ بزرگ به دنبال صلح، امنیت و آرامش است، ادامه داد: زنجان نیز دارای تاریخی بزرگ و منابع طبیعی است.

حقیقی گنبد سلطانیه را یکی از آثار تاریخی بزرگ استان و بزرگترین گنبد خشتی جهان خواند و بیان کرد: غار کتله خور نیز از شگفت انگیزترین غارهای دنیا در استان زنجان است.

استاندار زنجان اضافه کرد: کوه‌های رنگی شهرستان ماهنشان و مردان نمکی و… نشان دهنده تمدن بزرگ این استان است.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان مواد معدنی متنوعی شامل 35 ماده معدنی شناسایی شده است، گفت: 30 نوع از این مواد معدنی در حال حاضر استخراج است.

حقیقی با بیان اینکه در استان زنجان واحدهای صنعتی بزرگی مستقر است، اعلام کرد: در زنجان واحدهای بزرگ نساجی، معدنی و صنایع غذایی فعال است.

استاندار زنجان با اشاره به سرمایه‌گذاری 45 درصد خارجی‌ها در زنجان ادامه داد: بستر سرمایه‌گذاری خارجی در استان زنجان بسیار مناسب است.

وی خاطر نشان کرد: تامین امنیت برای سرمایه‌گذاران در استان از اولویت‌های مسؤولان استان زنجان است.

حقیقی با اشاره به کوتاهی زمان ارائه مجوز برای سرمایه‌گذاران خارجی در استان زنجان اظهار کرد: استعلامات در استان زنجان به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

استاندار زنجان با اشاره به بالا بودن کیفیت تولید محصولات کشاورزی استان زنجان افزود: محصول زیتون تولیدی استان زنجان از لحاظ تحقیقاتی بررسی شده و کیفیت بالایی دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی و دامپروری در استان زنجان بیان کرد: استان زنجان در حوزه برق و آی، تی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

حقیقی با اشاره به واگذاری شهرک آی‌، تی به سرمایه‌گذاران خارجی ادامه داد: آمادگی داریم این شهرک را به سرمایه‌گذاران چینی واگذار کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin