سفیر پیشین پاکستان در ایران با استقبال از سفر محمدجواد ظریف به پاکستان گفت: آینده خط لوله گاز صلح محور مذاکرات آقای ظریف با مقامات پاکستانی خواهد بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شمشاد احمدخان در گفتگو با ایرنا در اسلام آباد، تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به ‘خط لوله صلح’ را برای منافع ملی دو کشور مهم ارزیابی کرد و گفت: دو کشور می توانند از این پروژه سود سرشار ببرند و لازم است که این طرح در کمترین زمان ممکن تکمیل شود.

سفیر پیشین پاکستان در ایران با تشریح مشکلات پاکستان و نیاز مبرم این کشور به گاز طبیعی، اضافه کرد: کمبود گاز طبیعی بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی گذاشته است و معتقدم که رفع این کمبود با استفاده از گاز ایران می تواند رشد اقتصاد پاکستان را سرعت دهد.

وی همچنین با تشریح اقدامات دولت پاکستان برای رفع نیازمندی های این کشور در انرژی و گاز گفت:دولت طی سالهای اخیر با خرید گاز مایع سعی می کند تا نیروگاه های برق خود را سرپا نگه دارد، ولی این اقدام موقتی است و در دراز مدت برای مردم این کشور هزینه بر خواهد بود.

شمشاد احمد خان در ادامه گفت و گوی خود به فشارهای برخی قدرت های خارجی و فرامنطقه ای به پاکستان برای تکمیل نشدن خط لوله صلح، گفت:این کشورها تنها منافع خود را می بینند و هیچ اهمیتی به منافع مردم پاکستان نمی دهند، لذا دولت پاکستان باید با توجه به این واقعیت ها تصمیم قاطع بگیرد.

وی گفت:زمانی که من سفیر پاکستان در ایران بودم این خط لوله برای اجرا مراحل طبیعی خود را طی می کرد و امیدوارم این طرح بزرگ انرژی هر چه زودتر تکمیل شود.

دیپلمات سابق پاکستان در ادامه سخنانش از دهلی نو خواست به این طرح بپیوندد، زیرا که به اعتقاد وی این طرح در راستای منافع مردم هند نیز بوده و می تواند نقش مهمی در بالا بردن سطح زندگی مردم منطقه داشته باشد.

شمشاد احمد خان همچنین با بیان اجرای کریدور اقتصادی چین و پاکستان نیز گفت:این پروژه بزرگ اقتصادی می تواند برای افغانستان و ایران نیز مثمر ثمر باشد، به همین دلیل دو کشور می توانند به این طرح بپیوندند.

وی سفر ظریف به پاکستان را به توجه به تحولات منطقه ای مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد:دو کشور به عنوان دو کشور مهم مسلمان و با دارا بودن پتانسیل های فراوان می توانند نقش مهمی در بازگشت ثبات و امنیت در منطقه ایفا کنند.

این دیپلمات پیشین پاکستان همچنین با تشریح خیانت ها و توطئه های صورت گرفته یا در حال تحقق در خاورمیانه و جنوب آسیا نیز گفت: نیازمند تعامل کشورهای اسلامی هستیم تا امنیت و ثبات بر همه منطقه حاکم شود و اتحاد واقعی در منطقه شکل بگیرد.

وی خواهان گسترش روابط تجاری بین دو کشور همسایه و مسلمانان ایران و پاکستان شد و خاطرنشان کرد: مقامات بلند پایه دو کشور باید در راستای منافع مردم دو کشور تصمیم قاطع بگیرند.

ششماد خان در ادامه سخنانش همچنین با اعلام نگرانی از وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان گفت: هر دو کشور دارای منافع مشترک در افغانستان هستند، لذا هم پاکستان و هم جمهوری اسلامی ایران با تعامل متقابل و همکاری نزدیک می توانند جلوی آتش افروزی قدرت های فرا منطقه ای در این کشور را بگیرند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin