جاوید حسین در مقاله ای با عنوان تنش های روابط ایران و پاکستان در روزنامه انگلیسی زبان ‘نیشن’ بر تقویت روابط دوجانبه با ایران و حل برخی مسائل میان دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر پیشین پاکستان در ایران، آشنا به مسائل مربوط به روابط تهران-اسلام آباد در مقاله خود به موضوع ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان و عضویت پاکستان در این ائتلاف و نیز ملاحظات ایران نسبت به این ائتلاف اشاره کرده و نوشته است: این ائتلاف ماهیتی فرقه ای دارد و بجای تقویت وحدت جهان اسلام، هدف ایجاد اختلاف و نزاع میان اعضای جهان اسلام را دنبال می کند.

واضح است که چنین ائتلافی با چنین اهدافی نه تنها باعث ایجاد مشکلاتی برای ثبات سیاسی و اجتماعی داخل پاکستان می شود، بلکه می توند آثار و عواقب نامطلوب بر روابط پاکستان با برخی کشورهای دوست آن داشته باشد.

این دیپلمات معقتد است: اهمیت روابط دوستانه ایران و پاکستان به ویژه در زمینه های امنیتی و توسعه اقتصادی نمی تواند نادیده گرفته شود و بنابراین هرگونه مساله ای در روابط دو کشور، نیازمند توجه و رسیدگی است. اسلام آباد و تهران باید از روابط دوجانبه و حیاتی فیما بین به دقت محافظت کنند؛ روابطی که برای هردو کشور بهره های سیاسی، امنیتی و اقتصادی به همراه دارد.

جاوید حسین همچنین تاکید دارد که ایران و پاکستان باید مسایل موجود در روابط دوجانبه را از طریق تفاهم و همکاری مشترک برطرف کنند….

وی خاطرنشان کرد که دو کشور در سال های گذشته به ویژه در دهه 1990 برخی اختلاف نظرها از جمله درباره مسایل افغانستان را تجربه کرده اند و شاهد بوده اند که هرگونه اختلاف نظر بین دو طرف، برای هیچ یک از آنها نتیجه مطلوب به دنبال ندارد. دیگر جایی برای تکرار اشتباهات گذشته وجود ندارد. در عوض، دو کشور باید به فکر مکانیسم هایی برای غلبه بر دشمنان مشترک باشند که می کوشند در روابط دوستانه ایران و پاکستان و تمام کشورهای مسلمان جهان، اختلاف و فاصله ایجاد کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin