سفیر پاکستان در ایران تاکید کرد: تعاملات اقتصادی دو کشور هرگز تحت الشعاع مسائل امنیتی قرار نگرفته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علی دورانی در مصاحبه با برنامه سفیران شبکه پنج سیما در پاسخ به این سوال که شما از سال ۱۳۹۵ به عنوان سفیر به ایران امدید و البته قبل از آن هم یک بار در ایران بودید دیدگاه شما در مورد مردم ایران چیست؟ گفت: بسیار خوشحالم که در ایران حضور دارم البته ۲۰ سال قبل هم من در ایران به عنوان دبیر اول سفارت پاکستان بودم و از آن هنگام خاطراتی که دارم هنوز در ذهنم زنده است قبل از اینکه در ایران باشم در امارات بودم و هنگامی که به من گفته شد به ایران بروم فوری و بدون درنگ گفتم حتما می آیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه قدر زندگی اش از فرهنگ ایرانی تاثیر پذیرفته است؟ خاطرنشان کرد: درک تمدن کهن کشور ایران از نظر تاریخی برای من از این که آشنایی بافرهنگ وتمدن ایران داشته ام بسیار راحت بود این تفاوت دارد با کسی که از اروپا به ایران بیاید و بتواند فرهنگ و تمدن آن را درک کند من احساس میکنم در کشور خودم هستم، در شرایطی که برای من آشناست.

سفیر پاکستان در پاسخ به این سوال که آیا به صورت تخصصی فارسی را یاد گرفته است گفت: فارسی در فامیل ما زبان دوم است. زبان اولم پشتو است. متاسفانه در مدرسه درس نخواندم احساس میکنم فارسی ام ضعیف است البته اگر لغات انگلیسی استفاده می کنم ناراحتم. برای من مشکل ایجاد خواهد کرد نمیخواهم لفظ غلطی بگویم و مواظب هستم.

آصف علی دورانی در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه ریشه های زبانی مشترکی وجود دارد و بسیاری از فعالان فرهنگی کشورهای منطقه به دنبال تشکیل اتحادیه کشورهای مشترک المنافع یا کشورهایی هستند که تمدن مشترکی دارند به نظر شما چرا در این خصوص گامهایی از سوی دولتها برداشته نمی شود گفت: مشک آن است که خود ببوید نه اینکه عطار بگوید. زمینه فرهنگ را نگاه کنید که تعامل وجود دارد و اگر این تعامل بیشتر سوق داده شود میتواند این زمینه را پررنگ تر کند بین ایران و پاکستان روابط فرهنگی بسیار خوب است می توانیم اینها را باز پیش ببریم.

وی افزود: در سطح آموزشی هم اگر نگاه کنیم ما در پاکستان زبان فارسی داریم دوره هایی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد در دانشگاه تهران هم دوره های زبان اردو هست در سطوح دکترا و کارشناسی ارشد بنابراین از نگاه اشتراکات فرهنگ ما غنی است و می توانیم این فرهنگ را هر چه بیشتر هم غنی کنیم. رفت و آمد بین دو کشور وجود دارد و زبان فارسی هم قبل از ایجاد پاکستان وجود داشته و حتی در دادگاهها زبان فارسی به کار برده می شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از اقبال لاهوری شاعر ارزشمند پاکستان شعرهای فارسی به یاد دارد تصریح کرد: فعلا در ذهن من نیست، من شعر را خیلی دوست دارم منتهی اینکه به یاد داشته باشم این طور نیست. به هر حال اگر نگاه کنیم حافظ و اقبال و… پیامهایی که ارایه کردند پیامهای مهمی است نه فقط در پاکستان و ایران بلکه برای کل جهان اسلام و حتی فراتر از آن برای کل جهان هم مطرح و قابل استفاده است.

سفیر پاکستان درباره ارزیابی خود از تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان گفت: ایران تحت تحریمهای سازمان ملل بوده و در آن زمان تجارتی که بین دو کشور بود محدود و کم بوده است منتهی بعد از اینکه این تحریمها برداشته شده در زمانی که من حضور دارم حجم تجارت ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است طبق آماری که گمرکات ایران ارایه کرده اند الان حجم تجارتی که بین دو کشور هست ۱.۱ میلیارد دلار هست، ولی این رقم هم کم است.

وی اضافه کرد: آقای روحانی و رئیس جمهور ما این نکته را مورد تاکید قرار دادند که حجم تجاری بین دو کشور باید به سطح ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کند، برخی مسائل بانکی وجود دارد که انشاءالله اگر برطرف شوند شاهد خواهیم بود که این روند رو به افزایش حجم تجاری بین دو کشور مسیر خودش را طی کند.

وی در ادامه درباره اقداماتی که باید انجام شود تا حجم مبادلات تجاری دو کشور به 5 میلیارد دلار برسد تصریح کرد: زمینه هایی را که بتوانیم داد و ستد و تجارت را افزایش دهیم در حال مشخص شدن است، خط گاز، خرید برق از ایران، خرید برنج از پاکستان مطرح است همچنین مایلیم بیشتر پارچه و خدمات سبک و سنگین مهندسی به ایران بدهیم، اتاق بازرگانی دو کشور مشغول است مذاکراتی انجام شده سه هیئت پاکستانی از ایران دیدار کردند و دو هیئت ایرانی پاکستان رفتند و این نشانه مثبتی است که کار انجام میشود و جلو میرویم. خط لوله گاز هم الان خط لوله ایران و پاکستان است و نمی توانیم آن را خط لوله صلح بنامیم.

دورانی اضافه کرد: همچنین زمینه گردشگری مد نظر هست و در این زمینه هم باید روابط مان بیشتر شود ۳۰۰ هزار زائر پاکستانی هر سال برای زیارت به ایران می آیند، ولی تعداد ایرانیهایی که به پاکستان میروند خیلی کم است باید کار شود تا تعادلی ایجاد شود و ایرانیها هم از پاکستان دیدار کنند.

وی در خصوص کالاهای دانش بنیان ایرانی گفت: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را به دید تحسین و قدردانی نگاه می کنیم پاکستان هم در این زمینه ترقی و توسعه کرده است و در واقع دو کشور باید در این زمینه همکاری داشته باشند، چندی پیش وزیر تولیدات کالاهای دفاعی پاکستان که وزیر علوم و تحقیقات هم بوده است با همتای ایرانی خود مذاکراتی انجام داده و زمینه هایی هست که مشخص کرده اند که در این زمینه ها بیشتر تعامل و همکاری ایجاد شود.

سفیر پاکستان در پاسخ به این سوال که وزیر نفت ایران گفته است طرفهای پاکستانی به تعهداتشان در زمینه گاز عمل نکردند تصریح کرد: آنچه آقای زنگنه گفت درست است ما به گاز نیاز داریم، توافق نامه ای را که امضا کرده ایم پای آن ایستاده ایم به شما اطمینان می دهم که ما این را پیش می بریم و ان شاءالله به اتمام می رسانیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا نظام بانکی پاکستان درباره برقراری روابط بانکی با ایران اقدامات جدی صورت داده است گفت: در مرحله کنونی در حد توافق نامه ای که بانک مرکزی ایران و پاکستان امضا کرده اند است، ولی سایر بانکهای تجاری فعلا جلو نیامده اند و در چارچوب روابط دو جانبه بانکی هنوز کارهایی هست که باید انجام بدهیم و علت آن هم این است که بانکهای ما با دلار کار می کنند و ال سی هایشان با دلار باز می شود.

دورانی در پاسخ به اینکه آیا بانکهای کوچک پاکستان ممکن است تحت نفوذ امریکا از همکاری با ایران سر باز بزنند تصریح کرد: درست است و الان بانکهای پاکستانی که با دلار کار می کنند باید از شبکه نیویورک رد شوند، ولی ما دنبال این هستیم که سیستم جایگزینی داشته باشیم و از این مسئله عبور کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا اقدامات امریکا نقض آشکار برجام نیست گفت: دو نوع تحریم وجود داشته تحریمهای سازمان ملل و تحریمهای امریکا، تحریمهای سازمان ملل که هست در خصوص تجارت عمومی بوده و تحریمهای امریکا هنوز سر جای خودش است و به خاطر این است که سیستم بانکی جهانی هم با دلار کار میکند لذا سعی میکنیم جایگزینی پیدا کنیم قبلا این مسائل وجود نداشت.

وی با بیان اینکه تا حدودی با بورس ایران آشنایی دارد درباره اتصال بورسهای دو کشور گفت: در این خصوص اطلاعاتی ندارم منتهی عمده بورس پاکستان درکراچی است و این امکان هست که دو کشور تعامل کنند و بتوانیم کمک کنیم که تجارت توسعه پیدا کند.

سفیر پاکستان در ادامه با بیان اینکه تبریز، مشهد، شمال ایران، بندرعباس، چابهار و زاهدان را دیده است گفت: قرار است اکو اجلاسی در کیش برگزار کند البته ۲۰ سال قبل هم شیراز و اصفهان رفته بودم ارگ بم، و یزد را توانستم از نزدیک ببینم و باز هم دوست دارم به اینجاها بروم.

وی در پاسخ به این که دریای جنوب ایران چه نام دارد و در نقشه های شما نامش چیست تاکید کرد: خلیج فارس است. نمی توانیم تاریخ را عوض کنیم و این نام تاریخی است.

دورانی در خصوص صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی ایران هم گفت: صلح و ثبات و امنیت در ایران خیلی خوب است که در این خصوص باید به رهبری و حکومت ایران تبریک گفت و در خصوص امنیت هم تعامل نزدیکی بین دو طرف وجود دارد و پیشرفتهایی در این مسیر حاصل شده است هیئتهای دو جانبه در سطح عالی با یکدیگر تعامل داشته و مذاکراتی هم داشته اند همچنین اقدامات عملی در خصوص مرزها صورت گرفته است.

وی درباره موضع پاکستان درباره گروهک تروریستی داعش هم گفت: ما هفتاد هزار نفر قربانی داده ایم مواضع هم علیه تروریسم داشتیم چه داعش باشد یا طالبان پاکستان یا القاعده و اینها را قلع و قمع هم کرده ایم.

دورانی درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش تصریح کرد: ثباتی که در جمهوری اسلامی وجود دارد نشان دهنده آن است که اقداماتی صورت گرفته است و ما یقین داریم که این در سطح منطقه هم تاثیر خود را خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه بعضی کارشناسان اعتقاد دارند آمریکا گروهک تروریستی داعش را به افغانستان منتقل می کند و موضع پاکستان در این خصوص چیست گفت: این کارشناسان کی هستند؟ این کارشناسان اول یاسرعرفات را تروریست نامیدند و سپس به او جایزه نوبل دادند ما باید توجه مان را به حقایق زمینی معطوف کنیم ببینیم چیست اگر کسی اینها را تخریب می کند باید علیه او مبارزه کنیم.

دورانی در پاسخ به اینکه چرا امریکا باید از هزاران کیلومتر دورتر از منطقه خاورمیانه بیاید و در اینجا پایگاه نظامی ایجاد کند؟ افزود: پرسش خوبی است ما اینجا مقداری تفاوت می بینیم که حضور امریکا در افغانستان تحت قرارداد سازمان ملل هست ولی حضورش در عراق غیرقانونی بوده است، چه بخواهیم چه نخواهیم حضور امریکا در افغانستان الان در چارچوب ناتو هست طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل حضورش قانونی است و خروج این نیروها از افغانستان به قطعنامه دیگری نیاز دارد، ولی در عراق حضورشان به عنوان نیروهای اشغالگر بوده است.

وی افزود: اگر ما الان درخصوص ثبات منطقه بخواهیم صحبت کنیم دلایل ما فرق خواهد کرد اینجاست که باید تلاش کنیم در کشورها ثباتی به وجود بیاید به صورتی که نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

سفیر پاکستان با بیان اینکه ما مخالف حضور هر گونه نیروهای خارجی هستیم در هر جا که باشد در پاسخ به اینکه علت ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: از نظر تئوری پرسش شما درست است، ولی عملا از آن کشورها باید بپرسید که آیا توافق نامه دو جانبه را امضا کرده اند کشورهای آزاد اگر توافق نامه ای دارند من و شما می توانیم انتقاد کنیم ولی بیش از این کاری نمی توانیم بکنیم و باید شرایط را به گونه ای ایجاد کنیم که نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا انتقادی به حضور امریکا در منطقه دارید تصریح کرد: ما در جزیره زندگی نمی کنیم، کاربرد واژه انتقاد مناسب نیست در این کشورها اینها فرایض و مسئولیتهایی دارند و سیاست دخالت اگر اتخاذ شود آن هم مورد پسند نیست اگر چنانچه درکشورهایی این اتفاق بیفتد آنها احساس می کنند محفوظ نیستند بنابراین در بین کشورهای منطقه باید شرایطی به وجود اید که نیازمند حضور خارجیها نباشد.

دورانی تاکید کرد: تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان هرگز تحت الشعاع مسائل امنیتی قرار نگرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت پاکستان اراده جدی برای مقابله با تروریستهایی که در ایران مرتکب جنایت می شوند داشته است گفت: مقداری دچار مبالغه شده اید این آمد و رفت در هر دو طرف هست که انجام میگیرد و موضوعی است که باید خیلی نسبت به آن جدی باشیم .

وی در پاسخ به این سوال که آیا از تعقیب و دستگیری عاملان شهادت ۹ مرزبان ایرانی اطلاعی دارد گفت: بهتر است از نیروهای امنیتی خودتان سوال کنید که آنها از کجا آمده اند در واقع دو طرف بهتر است در این خصوص همکاری بیشتری داشته باشند.

سفیر پاکستان در بخش دیگری از این گفتگو در مورد اظهارات اخیر ترامپ در مورد ایران گفت: نظرمان این است که طبق توافق نامه برجام ایران به تعهدات خود عمل کرده و می کند و در این خصوص مخالفت امریکا را قبول نداریم و هیچ نوع مداخله ای را نمی پذیریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نقض مکرر پیمانهای بین المللی از سوی آمریکا دولت پاکستان نگران نقض تعهدات بین امریکا و پاکستان نیست گفت: در خصوص تحولاتی که شکل می گیرد نگرانی داریم ترامپ در سال جدید پیام نامناسبی در مورد پاکستان داده بود که ما رد کردیم و معلوم است که مردم پاکستان از این پیام خوششان نیامد. ما هیچ وقت از خروج امریکا از برجام حمایت نمی کنیم و روابط ما با ایران هم به خاطر برجام نیست بلکه ریشه دار است.

دورانی در خصوص اقدام ترامپ مبنی بر ایجاد محدودیت در ورود اتباع کشورهای اسلامی به آمریکا گفت: در داخل خود امریکا هم با اقدامات ترامپ مخالفت شده است و در این خصوص باید صبر کنیم و خیلی احساساتی نشویم.

وی در پاسخ به اینکه آیا پاکستان تردیدی در صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران دارد تصریح کرد: ایران عضو NPT هست و طبق این معاهده حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را داراست و این حقوق در توافق نامه هسته ای هم مورد تاکید قرار گرفته بنابراین وضعیت کاملا روشن است سال گذشته هم این نکته را مورد تاکید قرار دادیم که طبق توافق نامه هسته ای ایران تمامی تعهدات خود را انجام داده است.

دورانی در پاسخ به اینکه چرا آمریکا به رغم تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای ایران، آن را به عنوان تهدید در جامعه جهانی معرفی می کند گفت: این مسائلی که الان هست بعد از انقلاب اسلامی ایران وجود آمده و ادامه پیدا کرده است به نظر ما باید در اختلافات ایران و امریکا نوعی بهبود حاصل شود، زیرا که میتواند تاثیر خود را بر منطقه هم داشته باشد امیدوار بودیم بعد از برجام روابط ایران و امریکا بهبود پیدا کند، ولی متاسفانه نشد.

سفیر پاکستان در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان حاضر است برای تولید تسلیحات دفاعی خود از کشور دیگری اجازه گیرد گفت: خیر، هرگز .

وی درباره مداخله امریکا در خصوص سامانه موشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: در این خصوص باید ایران تصمیم بگیرد ایران یک کشور آزاد است و حق دفاع از خود را دارد و چگونگی اش را خودش بهتر می داند.

سفیر پاکستان در برآورد خود از اوضاع جهان اسلام و بمباران مردم یمن توسط عربستان تصریح کرد: مسائل جهان اسلام به همین منطقه برمی گردد مسئله یمن تنها مسئله نیست بلکه مسائل دیگر هم هست سیاست پاکستان در خصوص این مسائل این است که باید امت اسلامی متحد باشند و تصمیمات با در نظرگرفتن آرای مردم صورت بگیرد باید بررسی کنیم کجا خطا رفته ایم و در آن صورت است که ما پاسخ این پرسشها را خواهیم یافت و مسائل حل و فصل خواهد شد.

وی افزود: من در خصوص عربستان سعودی مایل نیستم اظهارنظر کنم توجهم بیشتر به روابط ایران و پاکستان است، ولی نباید کاری کنیم که در منطقه مشکل پیش بیاید و باید طوری حرکت کنیم که این مسائل به طرف حل و فصل سوق داده شود و نباید اقداماتی انجام دهیم که باعث آسیب امت اسلامی شود.

سفیر پاکستان در پاسخ به این سوال که آیا کارکردهای شورای امنیت سازمان ملل دستخوش تغییر نشده است گفت: شورای امنیت دارای حق وتو است و دچار نابرابری است در این خصوص نباید شک کنیم شگفت انگیز است که کشورهایی که خودشان را جمهوری میدانند این شورا را به شکل جمهوری اداره نمی کنند شورای امنیت به صورت یک باشگاه درآمده که سایر کشورها هم عضو هستند منتهی ما در واقع جایگزینی نداریم.

دورانی در پایان گفت: برای برادران ایرانی آرزوی خوشبختی و پیروزی دارم و می خواهم این احساسات را از طرف رهبران ما به رهبران ایرانی منتقل کنم. دو کشور در منطقه مهم و باعث ثبات هستند و به عنوان دو کشور عمده اسلامی نقش بسزایی دارند که در منطقه ایجاد صلح و ثبات کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin