مراسم روز کشمیر با حضور محمد مُدثر تیپو، سفیر جدید پاکستان در ایران در محل سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر پاکستان در این مراسم حضور هندی‌ها در جامو و کشمیر راغیر قانونی خواند و گفت: 76 سال پیش در چنین روزی نیروهای امنیتی هند کشمیر و مردم آن را محاصره کردند. همان طور که می دانید از نظر قوانین بین الملل و از نظر قوانین سازمان ملل، تمامی این قوانین در جامو و کشمیر اشغالی توسط نیروهای اشغالگر نقض شده است. پاکستان همواره از مبارزات به حق مردم کشمیر حمایت کرده است.

وی افزود: همانطور که همگی مستحضر هستید در تاریخ 5 آگوست سال 2019، هند با لغو ماده 370 و 35-آ قانون اساسی خود، سعی کرد وضعیت مناقشه جامو و کشمیر اشغال شده را تغییر دهد. اقدامات غیر قانونی و یکجانبه هند توسط مردم کشمیر، پاکستان و توسط جامعه بین الملل به دلیل نقض قوانین بین المللی برآمده از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مردود دانسته شد.

این دیپلمات پاکستانی ضمن تاکید بر اسارت مردم کشمیر خاطرنشان کرد: مردم کشمیر در خانه های خود زندانی شدند و در سرزمین خودشان همچون بیگانگان با آنها رفتار می شود و آنها نمی توانند آزادانه در خیابان ها تردد کنند. بیش از نهصد هزار نیرو اشغالگر هند، هشت میلیون کشمیری را به اسارت گرفتند و این سرزمین اشغالی را به بزرگترین زندان دنیا تبدیل کردند. محاصره نظامی غیر انسانی هند و انسداد همه خدمات در این منطقه و همچنین ادامه شکنجه مردم و سرکوب ظالمانه آنها و تلاش برای تغییر بافت جمعیتی این سرزمین اشغالی، چهره واقعی “هندوتوا” را نشان داد. هندوتوا یکی از افراطی ترین رژیم های هند هستند.

محمد مُدثر تیپو، اظهار داشت: در دو سال اخیر این فاشیسم هندی سعی کرده است کشمیر را به محاصره دربیاورد. هند سعی کرده است ترکیب جمعیتی کشمیر را تغییر دهد و آن را از اکثریت مسلمان به اقلیت مسلمان تبدیل کند. علیرغم ماهیت دهشتناک و گستردگی قساوت هایی که به بدترین شکل، تروریسم دولتی هند دارد اعمال می کند، مردم جامو کشمیر اشغال شده توسط نیروهای غیر قانونی از خودشان شجاعت و مقاومتی مثال زدنی نشان داده اند. آنها نشان دادند که هند نمی تواند اراده و خواست آنها را با زور در هم بشکند.

وی افزود: در این زمان که عصر آزادی است، مردم کشمیر با مسائل مختلفی مثل کشتارهای تحت بازداشت، زندانی نمودن رهبرانشان و یا ناپدید نمودن اجباری مردم روبرو شده اند. پاکستان به خواست مردم کشمیر متعهد بوده و به فداکاری ها آنها افتخار می کند. ما خیلی ممنون هستیم از ملت ایران و به خصوص از رهبر ایران که از خواست آزادی مردم کشمیر حمایت همیشگی دارند.

سفیر پاکستان با اشاره به وضعیت غزه خاطرنشان کرد: همانطور که مشاهده می کنید در حال حاضر شرایط غزه بسیار نامساعد است و آنجا یک تراژدی انسانی در حال وقوع است. رهبر ایران این مسئله را به خوبی نشان دادند. من خیلی تحت تاثیر حمایت رهبریت ایران از مردم فلسطین قرار گرفته ام. آنها در کنار خواست مردم فلسطین برای اجرای عدالت ایستاده اند. رئیس جمهور آقای رئیسی و وزیر خارجه آقای امیر عبداللهیان نقش فعالی در این مسئله ایفا کرده اند. نخست وزیر ما نیز یک گفتگوی رسمی با وزیر خارجه ایران داشته است. امیدواریم بتوانیم هماهنگی برادران پاکستانی را با برادران ایرانی در مسئله فلسطین نزدیک تر کنیم. باید بگویم آنچه که در غزه دارد اتفاق می افتد با چیزی که در کشمیر دارد اتفاق می افتد شباهت های زیادی دارد. امیدوارم رهبری ایران این مسئله را به خوبی مد نظر قرار دهد.

محمد مُدثر تیپو، ضمن تاکید بر اهمیت روابط مردم دو کشور ایران و پاکستان گفت: پدر بزرگ و پدر من فارسی صحبت می کردند. با اینکه من فارسی یاد نگرفتم اما به یادگیری آن خیلی اشتیاق و علاقه دارم. من خوهان این هستم تا بتوانم ارتباطات مردم با مردم و ارتباطات فرهنگی را بیشتر کنم. ایران و پاکستان هر دو کشورهای خیلی زیبایی هستند و من می خواهم مردم دو کشور از کشور یکدیگر بازدید بیشتری داشته باشند. هیئت های زیادی بین دو کشور در تبادل هستند. بنابراین ما باید روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را گسترش دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin